Jak zorganizować wesele w plenerze?

Zabawa weselna zyskuje niepowtarzalny klimat, kiedy odbywa się w otoczeniu soczystej zieleni, barwnych kwiatów i sędziwych drzew. Nic więc dziwnego, że wiele Młodych Par marzy o weselu w plenerze, a dzięki ostatnim zmianom w prawie – przyroda coraz częściej staje się tłem również dla ceremonii zaślubin. O czym należy pamiętać, aby po wielu latach goście wspominali przyjęcie z zachwytem i wzruszeniem?

Zdjęcie - Atelier Pryzmat

Wesele w plenerze – tak czy nie?

Największym atutem plenerowej uroczystości jest jedyna w swoim rodzaju „dekoracja”, którą zapewnia natura. Szumiący w oddali strumyk, cykające świerszcze, delikatny powiew wiatru, lekko poruszający suknią Panny Młodej – żaden lokal nie jest w stanie zapewnić tego, co gwarantuje przyroda. Zabawa w plenerze jest bardziej swobodna – goście nie czują „sztywności”, jaką nadawać mogą antyczne meble czy wiszące na ścianach obrazy. Swoboda pojawia się również w aranżacji – decydując się na organizację wesela w altanie, mamy pełną dowolność w zakresie jej wystroju. Wyłącznie od nas zależy, czy wnętrzu nadamy charakter rustykalny, romantyczny czy może pójdziemy w kierunku stylu glamour. Co więcej, natura stanowi nie tylko wspaniałą oprawę wesela, ale również sama w sobie jest idealną scenerią dla sesji zdjęciowej.

Choć wesele w plenerze ma mnóstwo zalet, nie jest pozbawione wad. Największą z nich jest nieprzewidywalność pogody. Nawet latem może nadejść nagłe ochłodzenie, może wystąpić gwałtowna burza czy obfite opady. Z kolei jesienią, która zwykle kojarzy się z pogodą pochmurną i deszczową, może być ciepło i słonecznie.

Wesele plenerowe krok po kroku

Dla chcącego nic trudnego, jeśli więc wesele w otoczeniu przyrody jest naszym marzeniem, warto podjąć się trudu jego organizacji. Najważniejszą decyzją jest wybór miejsca. Przyjęcie może odbywać się z dala od „cywilizacji”, np. nad jeziorem, w pobliżu lasu, ale może też zostać zaaranżowane w altanie znajdującej się w przy restauracyjnym ogrodzie. Pierwszy wariant jest zwykle bardziej kosztowny i wymaga większego nakładu pracy z naszej strony (chyba że zatrudnimy profesjonalną firmę zajmującą się organizacją imprez plenerowych). Dlaczego? Niezbędne jest wówczas zapewnienie zaplecza sanitarnego, gastronomicznego i dostępu do prądu. O wiele łatwiejszym rozwiązaniem jest wybór drugiej opcji, a więc zaplanowanie wesela w przy restauracyjnym ogrodzie. Taką możliwość zapewnia restauracja Magnifica w Krakowie, która Młodej Parze i weselnikom udostępnia malowniczy park z fontanną i stuletnimi dębami. W parku na gości czeka urokliwa altana, z podnoszonymi ścianami i podłogą z kamienia naturalnego. Jej solidna konstrukcja oprze się silniejszym podmuchom wiatru, a w razie opadów – wystarczy opuścić ściany. Fakt, że podłoga wykonana jest z kamienia, doceni żeńska część weselników – zapadające się w ziemi obcasy potrafią skutecznie zniechęcić do tańca.

Można też zdecydować się na jeszcze ciekawszą opcję – w ogrodzie może zostać złożona przysięga małżeńska, a już samo przyjęcie weselne może zostać zorganizowane w lokalu. W takim przypadku trzeba pamiętać o wyposażeniu wybranego do zaślubin miejsca w stół, krzesła dla Młodej Pary, świadków i gości. Gości powinniśmy uprzedzić, że przyjęcie zorganizowane będzie na łonie natury, warto też zadbać o zapewnienie im noclegu.

Oprawa wesela plenerowego

Wbrew pozorom plener stanowi idealne tło nie tylko dla wesela rustykalnego czy boho. Doskonale sprawdzi się również w przypadku zabawy w stylu glamour. Wszystko zależy od naszej pomysłowości, wyboru motywu przewodniego i odpowiedniego dopasowania dekoracji i dodatków. Romantyzm podkreślą wiszące u sufitu (bądź na gałęziach drzew) lampiony, porozrzucane na trawie i stołach płatki róż, porozstawiane tu i ówdzie beczki, na których znajdą się świeczki (najlepiej aromatyczne, odstraszające owady), kosze z owocami i butelki z kwiatami polnymi. Elegancji nada natomiast dekoracja z kryształowymi elementami, pojawiające się w kolorystyce ozdób czerwień i czerń oraz gustowne flakony z różami zamiast stokrotek. Tym, co łączy wszystkie plenerowe wesela, bez względu na obrany styl, jest obecność świeżych kwiatów, znakomicie wpisujących się w otaczającą naturę. Zabawa na świeżym powietrzu pozwala puścić wodze fantazji również w zakresie dodatkowych atrakcji przewidzianych dla gości. Można zastanowić się nad urządzeniem oddzielnej strefy zabawy dla dzieci. Najmłodsi weselnicy będą zachwyceni możliwością gry w piłkę nożną czy badmintona, a takie atrakcje zapewnia restauracja Magnifica.

Jedno jest pewne: już sam fakt, że przyjęcie odbędzie się na łonie natury, jest gwarancją na to, że na długo pozostanie w pamięci wszystkich jego uczestników.

Tekst: Restauracja Magnifica, Kraków
www.magnifica.pl

Zdjęcia - Atelier Pryzmat
Dekoracje - Retroflexus

Oceń ten artykuł
(1 głos)

2 komentarzy

  • Link do komentarza ŚLUBYWPLENERZE wtorek, 04 wrzesień 2018 13:05 napisane przez ŚLUBYWPLENERZE

    Naszym zdaniem warto szukać miejsc, które oferują kompleksowe zaplecze do organizacji wesela w plenerze. Oszczędzamy wtedy czas i pieniądze, a przy odpowiednio dobranym plenerze nie trzeba iść na kompromis, jeśli chodzi o piękną scenerię.

  • Link do komentarza Agat1989 czwartek, 14 kwiecień 2016 14:01 napisane przez Agat1989

    A ja mam pytanie o parkiet. Generalnie planuję wesele w plenerze, no i chcielibyśmy wynająć parkiet składany, ale szukam opinii. Korzystał ktoś z czegoś w tym stylu?

Skomentuj