Dom weselny – wady i zalety

Wybór wymarzonej sali weselnej nie jest łatwy. Wiedzą o tym wszyscy narzeczeni, którzy spędzili długie tygodnie na poszukiwaniu miejsca, które w pełni będzie odpowiadało ich oczekiwaniom.

Jeszcze kilkanaście lat temu powszechne były wesela organizowane w domu; spotkania przy stole dla najbliższej rodziny i przyjaciół, z muzyką z kaset. Dziś wymagania Młodych są znacznie większe i zabawy przeniosły się do wyspecjalizowanych w urządzaniu tego typu imprez domów weselnych. Obecnie znajdują się w niemal każdej większej miejscowości. Są tak popularne, że termin w nich musimy rezerwować z dużym wyprzedzeniem, szczególnie, jeśli nasza uroczystość przypada na popularne miesiące letnie. Oczywiście, wśród lokali tego typu znajdziemy zarówno skromne sale, jak i duże domy pozwalające zorganizować imprezę dla kilkuset osób.

Zalety domu weselnego
Zaletą domu weselnego jest przede wszystkim specjalizacja i doświadczenie jego właścicieli w organizowaniu tego typu uroczystości. Zwykle znają oni dobrze najnowsze trendy, oczekiwania Młodej Pary; zdarza się, że podpowiadają ciekawe rozwiązania dotyczące choćby ustawienia stołów. Często korzystając z usług domu weselnego możemy też uzyskać zniżki w partnerskich firmach, na przykład rabat na dekorację florystyczną, wypożyczenie samochodu czy usługi fryzjerki i wizażystki. Wiele sal weselnych pozostawia też narzeczonym swobodę w kwestii menu. Oczywiście, zawsze w zespole pracowników są też kucharze i kelnerzy, jednak często istnieje możliwość wynajęcia samej sali. Wówczas możemy osobno zamówić catering, lub poprosić o pomoc w przygotowaniu poczęstunku rodzinę. Ten wybór jest ważny dla osób, które muszą zorganizować zabawę tanio. Podobnie wygląda kwestia dekoracji - możemy zdecydować się na wynajęcie już ozdobionej sali, lub zadbać o jej wygląd samodzielnie. Nie mniej ważny jest drobiazg, o którym często zapominają narzeczeni - domy weselne mają najczęściej świetny parkiet do tańca - przestronny, z odpowiednią podłogą. Często znajdziemy w nich także kilka pokojów do wynajęcie. Nie jest to liczba miejsc porównywalna z hotelem, jednak nowożeńcy, świadkowie i rodzice Młodej Pary mogą się w nich zatrzymać.

Wady domu weselnego
Organizując uroczystość w domu weselnym musimy pamiętać, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Przede wszystkim należy liczyć z tym, że wystrój i stylistyka lokalu odpowiada masowym gustom; jest on projektowany tak, by przyciągnąć jak największą liczbę narzeczonych. Stąd często forma naśladująca pałacyk, ze stylizowanymi pałacowymi wnętrzami, kolumnami i nadmiarem zdobień - błyszczących fontann i gipsowych rzeźb.

Jeśli marzy nam się bardziej elegancka stylizacja, musimy wybrać droższy dom weselny i nieco więcej czasu przeznaczyć na poszukiwania odpowiadającego nam lokalu. Podobnie wygląda kwestia menu. Zwykle w ofercie znajdziemy najpopularniejsze warianty wesela: typowo polska kuchnia w połączeniu z wiejskim stołem, lub dania w wariancie nowoczesnym, kilka najpopularniejszych sałatek i deserów. Jeśli jednak nie planujemy urządzać wesela, w którym każdy wysmakowany detal odgrywa ogromną role, zabawa w domu weselnym może być naprawdę udana.


Autor: Anna Błaszczyńska, Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj