Przygotowania ślubne – lista gości zdekodowana

Każdy z nas dobrze wie, że na dobrą atmosferę spotkań i imprez wpływa przede wszystkim to, z kim się spotykamy oraz kogo gościmy na naszej imprezie. Sprawa nie ma się inaczej, jeśli chodzi o ślub i wesele – to, jak będziecie się bawić, zależy w głównej mierze od tego, kto będzie Wam towarzyszył. Kogo zaprosić na swoje wesele?

 zaproszenia na ślub zaproszenia na wesele poligrafia ślubna papeteria ślubna Metier Galeria Rękodzieła Metier Pracownia ZaproszeńZdjęcie - LMFOTO
Zaproszenia na ślub - Metier Pracownia Zaproszeń

Tworzenie i obcinanie listy gości, których chcielibyście zaprosić na ślub i wesele jest bardzo trudnym i karkołomnym zadaniem. Na Waszej liście nie znajdą się tylko osoby, które są Wam najbliższe i pragniecie, by spędziły ten dzień z Wami, ale i także osoby, które nie do końca lubicie, a które wypada zaprosić, pewnie trafią na nią też dalekie ciocie i wujkowie których widzieliście raz w życiu, ale Wasi rodzice upierają się, że musicie ich zaprosić... Zatem pytanie brzmi: jak zdecydować, kto spośród wszystkich osób z Waszego otoczenia powinien (lub nie powinien) zostać zaproszony na Wasz ślub i wesele? Mamy dla Was 6 porad, które pomogą Wam w podjęciu ostatecznej decyzji. Oto one!

Pierwszą listę gości weselnych stwórz wyłącznie ze swoim partnerem

Na początek, zanim zaangażujecie Wasze rodziny w przygotowywanie listy osób, które powinny znaleźć się na Waszym ślubie i weselu, przygotujcie swoje własne. Zacznijcie oczywiście od rodziny – tej najbliższej i najważniejszej dla Was, a później przejdźcie do Waszych najbliższych przyjaciół, których traktujecie jak własną, jednak wybraną przez Was rodzinę. Tak naprawdę wymieniliście właśnie trzon Waszej listy gości – mając to już za sobą, porównajcie swoje listy i stwórzcie jedną, wspólną. Nie włączajcie jeszcze swoich rodzin do dyskusji, przyjdzie czas i na to.

Zaproszenia na ślub i wesele dla rodziny – do jakiego stopnia pokrewieństwa ?

To kolejna rzecz, o której powinniście zdecydować sami, bez udziału Waszych rodzin. Do jakiego stopnia pokrewieństwa rodzinnego powinniście zapraszać gości na Wasz ślub i wesele? Umówmy się, to dość podchwytliwe pytanie, ale postaramy się na nie sensownie odpowiedzieć. Generalnie, zasada jest taka, że jeśli zapraszasz jednego z braci Twojej mamy, to powinnaś zaprosić całe jej rodzeństwo, bez wyjątków. Podobnie sprawa się ma z kuzynostwem – jeśli zapraszasz jednego, należy zaprosić wszystkich z nich. Oczywiście, zaproszenie tych wszystkich członków rodziny nie stanowi żadnego problemu, jeśli pochodzicie z małych rodzin, jednak jeśli Wasi rodzice mieli gromadkę rodzeństwa, sprawa może się znacznie skomplikować. Zastanów się, jak to wygląda w Waszych rodzinach i podejmijcie wspólną decyzję. Teraz nadchodzi ten moment, gdzie powinniście skonsultować Wasze plany zaproszeniowe z Waszymi rodzinami.

Zdecydujcie, czy zapraszacie również dzieci na ślub i wesele

Dla niektórych to temat nie podlegający dyskusji – uważają, że ślub i wesele to nie impreza dla dzieci i zapraszają swoich gości wyłącznie w dorosłym gronie. Jeśli wahacie się, czy zapraszać dzieci na Wasz ślub i przyjęcie weselne, zajrzyjcie koniecznie do naszych pozostałych artykułów – podpowiadamy, dlaczego warto je zaprosić oraz jakie funkcje możecie przydzielić dzieciom podczas Waszego ślubu i wesela. Ważna informacja: jeśli zdecydujecie się na którąkolwiek z opcji, nie stosujcie wyjątków od niej, aby nikt z Waszych gości nie poczuł się urażony. A może zastanawiacie się, do jakiego wieku obowiązuje kategoria: dziecko? Właściciele lokali weselnych uważają za dzieci wszystkich poniżej 12 roku życia. Jeśli raz podejmiecie decyzję, trzymajcie się jej już do końca – dzięki temu będzie Wam łatwiej doprowadzić sprawę listy gości do końca.

Przydzielcie rodzicom jednakową liczbę zaproszeń

Co mamy na myśli? No cóż, zanim podzielicie się z Waszymi rodzicami planami co do liczby gości i wstępnej ich listy, przygotujcie wspólny front i ustalcie, na jaką swobodę w zapraszaniu najbliższych (zdaniem Waszych rodziców) osób możecie im pozwolić. Najważniejsze jest, żeby przyznać zarówno jednym, jak i drugim rodzicom, taką samą liczbę zaproszeń do rozdysponowania. W ten sposób, nie urazicie żadnego z nich i nie pozwolicie Waszym rodzicom zanadto się rozpędzić. ;)

Co z osobami, które zapraszały Was na swoje wesele?

Tak zwane "zaproszenie zwrotne" jest dosyć problematyczne, ale oczywiście, do wyjaśnienia. Na przykład: Twoja koleżanka A ze studiów zaprosiła Cię na swój ślub i wesele 5 lat temu i od tego czasu Wasz kontakt się urwał, albo jest bardzo sporadyczny? Absolutnie nie musisz jej zapraszać. Co jednak w przypadku, kiedy byliście zaproszeni na ślub któregoś z Waszych znajomych w przeciągu ostatniego półtora roku? No cóż, w tym przypadku dobre wychowanie podpowiada, żeby taką parę zaprosić i umieścić na liście gości.

Co z osobą towarzyszącą?

O tym, kogo należy zapraszać bezwzględnie z osobą towarzyszącą, a kto może otrzymać zaproszenie solo, pisałyśmy szerzej tutaj. W wielkim skrócie, nowoczesna etykieta zakłada, że z osobą towarzyszącą zapraszasz osoby pozostające w stałych związkach (nie tylko zaręczone – randkujące od kilku miesięcy, mieszkające ze sobą etc również). Zasada, która obowiązywała jeszcze kilka lat temu, mówiąca o zapraszaniu z osobą towarzyszącą wyłącznie zaręczonych par, oficjalnie trafiła do lamusa. :)

Tekst:  Portal abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 komentarz

  • Link do komentarza Marlenka wtorek, 24 kwiecień 2018 23:03 napisane przez Marlenka

    Polecam sklep Fiocco - tam znajdziecie wszystko do swojego ślubu i wesela - od zaproszeń po różne dodatki!

Skomentuj