Pobieramy się czyli organizacja wesela krok po kroku - od czego zacząć?

Zabierając się za organizację swojego ślubu i wesela musimy przede wszystkim przygotować się na długofalowy proces organizacyjny, najlepiej bazując na poradach i doświadczeniu znajomych par, którym udało się zorganizować swój wymarzony ślub i wesele.

Taka organizacja jest tym trudniejsza, iż trudno w tym przypadku mówić o jakimkolwiek doświadczeniu i możliwości dystansu emocjonalnego. Ślub dotyczy dwóch rodzin, przez co należy pogodzić często odmienne gusta i tradycje, a także zmieścić się w wyznaczonym budżecie rodzinnym.

Pamiętajmy, do organizacji ślubu i wesela trzeba się solidnie przygotować, bo podobno „Jaki ślub – takie całe życie”!

Od czego należy zacząć? Najlepiej od wyznaczenia daty ślubu, zastanowienia się czy ma być to ślub konkordatowy czy tylko cywilny, na ile osób ma być przyjęcie, czy chcemy wesele tradycyjne czy nowoczesne. Następnym krokiem powinno być spotkanie z rodzicami w celu omówienia najważniejszych kwestii organizacyjnych, aby w przyszłości nie było żadnych nieporozumień, kto za co płaci i czym się zajmuje, a także opracowanie wstępnego budżetu przewidywanych wydatków. Ważne jest przy tym sporządzenie listy gości co ułatwi nam wszelkie rachunki, a także harmonogramu przygotowań, aby wiedzieć co i kiedy mamy zamiar załatwić.

Następnie najważniejszym kolejnym krokiem jest znalezienie dobrej, odpowiadającej naszym gustom i oczekiwaniom lokalizacji i szybkie zarezerwowanie lokalu. W miesiącach bądź miejscach cieszących się wyjątkową popularnością terminy mogą być wcześniej zarezerwowane i aby tego uniknąć, miejsce przyjęcia weselnego należy wybrać na rok lub półtora roku przed wyznaczonym dniem ślubu. Warto przy tym od razu zarezerwować termin w kościele lub urzędzie, aby nikt nas nie wyprzedził i nie pozbawił „wolnej godziny” w dniu, w którym wymarzyliśmy sobie naszą ceremonię.

Jeśli termin i salę już mamy, zabierzmy się za poszukiwania dobrego zespołu lub dj-a, fotografa i kamerzysty, jeśli w ogóle chcemy mieć video pamiątkę z wesela. Ci podwykonawcy również są bardzo ważni na naszym przyjęciu i najlepiej w ich przypadku skorzystać z doświadczenia znajomych, zamężnych już par, aby nie okazało się, że na weselu ich praca pozostawia dużo do życzenia. Bez dobrej muzyki i profesjonalnego prowadzenia wesele nie będzie udane, a bez świetnego reportażu zdjęciowego, trudno będzie idealnie zapamiętać wszystkie najważniejsze dla nas chwile. Zróbmy to również z rozsądnym wyprzedzeniem, aby uniknąć konieczności „brania, co popadnie”.

Ważnym elementem organizacyjnym jest również wybór sukni, garnituru czy dekoracji sali i kościoła/usc. Pamiętajmy, że od sukni wszystko się zaczyna i do niej właśnie dekoratorka dobiera bukiet, butonierkę czy całą dekorację. Bo przecież Panna Młoda to ta najpiękniejsza i najważniejsza tego dnia!

W następnym kroku zaprojektujmy wymarzoną papeterię, ale nie zapomnijmy przy tym, iż wszystko musi idealnie ze sobą współgrać. Na tym etapie potrzebne nam będą tylko zaproszenia, ale po potwierdzeniu ostatecznej ilości gości, przydadzą się również winietki, karty menu i tablica z usadzaniem gości. Jeśli natomiast zapraszamy gości z zagranicy, pamiętajmy również o zawiadomieniach (save the date), które wysyła się jeszcze przed zaproszeniami, aby goście mogli dokonać wcześniejszych rezerwacji lotu. No i najważniejsze, jeśli jeszcze do tego momentu nie wybraliśmy świadków, którzy będą nam asystować podczas ceremonii, zróbmy to właśnie teraz, aby powiadomić ich o tym zaszczycie podczas wręczania zaproszenia.

Istotną kwestia jest również wybór muzyków na ślub, bo nic gorszego nie może nas spotkać niż zawodzący głos organisty i zatykane uszy naszych gości.

Zaplanujmy również wybór transportu: dla gości i pary młodej, jeśli odległości od kościoła/usc są duże, a także rezerwację noclegów, jeśli mamy gości przyjezdnych. Wybierzmy również ewentualne atrakcje, które mogłyby urozmaicić nasze wesele i stanowić atrakcyjną pamiątkę na zdjęciach. A jeśli takowych nie planujemy, zapewnijmy chociaż gościom mały dowód wdzięczności za ich przybycie – souvenir w środku z małą niespodzianką, np. czekoladową czy migdałową.

Zbliżając się nieubłaganie do daty ślubu nie zapomnijmy o obrączkach, torcie i rezerwacji podróży poślubnej, jeśli taka jest planowana. Tort to ważny symbol każdego wesela i istotne jest przede wszystkim, aby był smaczny i wyglądał gustownie. Dlaczego więc nie dopasować jego dekoracji do całości? Można zamówić gładki, bez ozdób i poprosić swoją dekoratorkę o jego upiększenie np. z kwiatków, które pozostaną po zrobionej dekoracji na stołach…

A na koniec, aby dopełnić całość organizacji i odetchnąć nieco od trudnych decyzji i wyborów, umówmy się na próbną fryzurę, makijaż, manicure i spróbujmy się choć trochę zrelaksować…

Oczywiście wszystkie podane powyżej kroki zależą w dużej mierze od tego, ile mamy czasu i jaki mamy budżet na całą organizację. Pamiętajmy również, że jeśli nie radzimy sobie ze wszystkimi etapami organizacyjnymi, zawsze możemy poprosić o pomoc najbliższych lub po prostu wybierzmy profesjonalną agencję ślubną, która z racji swojego doświadczenia zorganizuje nam ślub marzeń i zdejmie z naszych barków cały trud i stres, jaki powoduje organizacja ślubu i wesela.

Autor: Ekspert portalu abcslubu.pl - Marzena Ramotowska, Ślubna Pracownia Olsztyn
www.slubnapracownia.pl

Fot. BW Photography

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

15 komentarzy

 • Link do komentarza assda środa, 27 marzec 2019 05:08 napisane przez assda

  Warto również zadbać o oryginalną oprawę imprezy poprzez np. zamówienie food trucka, fotobudki, drink car czy event car.

 • Link do komentarza tina niedziela, 27 styczeń 2019 13:14 napisane przez tina

  Dokładnie, tak jak Tosia mówi, jeżeli chcesz przepiękną sukienkę z klasą to idź do Violi Piekut. Uważam to za jedną z lepszych decyzji przy organizacji ślubu, wiadomo jak to jest ważne dla kobiet

 • Link do komentarza Tosia sobota, 29 grudzień 2018 16:55 napisane przez Tosia

  Mi zdecydowanie najwięcej czasu zeszło na znalezienie idealnej sukienki, bo zdecydować się na tę jedyną mając taki wybór to wręcz graniczy z cudem! :D ale w końcu wybrałam piękną syrenią sukienkę od Violi Piekut ;)

 • Link do komentarza Anka783 środa, 12 grudzień 2018 13:30 napisane przez Anka783

  U nas największym problemem był wybór tortu, bo mamy zupełnie inne gusty z mężem :D On woli czekoladę a ja bardzo mleczne ciasta. No ale na szczęście udało nam się pójść na kompromis :P My zaczeliśmy od zarezerwowania sali, bo już mieliśmy upatrzoną od dawna. Hotel Biały Dom w Paniówkach!!! Ja to wiedziałam, że będę ta wznosić ślubny toast po tym, jak zostałam zaproszona właśnie do tego pięknego miejsca na wesele przyjaciółki.

 • Link do komentarza Fraszka środa, 29 sierpień 2018 18:18 napisane przez Fraszka

  Nasze wesele uatrakcyjniały dwa zabytkowe samochody z The Carbar. Jeden to fotobudka, a drugi Event Car z DJ'em który prowadził cała imprezę. Polecam, bo moc wrażeń i zachwyt gości gwarantowane.

 • Link do komentarza kalafiorek piątek, 24 sierpień 2018 11:40 napisane przez kalafiorek

  Ja moje wesele zorganizowałam w Hotelu Verde Montana i to był najlepszy dzień w moim życiu, wszystko dopięte na ostatni guzik!

 • Link do komentarza Kama czwartek, 19 lipiec 2018 22:18 napisane przez Kama

  Bardzo fajny artykuł, najważniejsze to mieć zaplanowane co i jak po kolei wszystko sobie wcześniej przemyśleć.

 • Link do komentarza Ksymena środa, 20 grudzień 2017 16:22 napisane przez Ksymena

  Warto również zadbać o oryginalną oprawę imprezy poprzez np. zamówienie food trucka, fotobudki, drink car czy event car.

 • Link do komentarza Ula poniedziałek, 18 grudzień 2017 19:00 napisane przez Ula

  Przygotowania do ślubu najlepiej zacząć od rezerwacji sali. My nasze wesele mieliśmy w Hotelu Biały Dom w Paniówkach i jesteśmy bardzo zadowoleni. Sala jest przepiękna, jedzenie było bardzo smaczne, a obsługa miła. Okolica jest spokojna i zielona :)

 • Link do komentarza Werawilczek czwartek, 19 październik 2017 10:39 napisane przez Werawilczek

  Wielu osobom wydaje się, iż planowanie ślubu i wesela to nic skomplikowanego, jednak w rzeczywistości przygotowaniom należy poświęcić sporą ilość czasu. Ja niestety za późno się za to zabrałam i przez to strasznie się wszystkim stresowałam :/ planowanie wesela krok po kroku jest dużo łatwiejsze jak wie się o co chodzi.

Skomentuj