Jakie wino musujące wybrać na swoje wesele?

Wina musujące uświetniają ważne wydarzenia takie jak ślub czy rocznica urodzin, wprowadzają w dobry nastrój uświetniając wesela, zabawy sylwestrowe i karnawałowe.

wino musujące na ślub, wino na ślub i wesele

Szampan (fr. champagne) to najbardziej renomowane i kosztowne wino musujące - jego ceny zaczynają się od ok. 90 zł i kończą na kilkuset złotych za butelkę. Producenci win musujących z Szampanii w trosce o swoją markę zastrzegli sobie prawo do wyłączności nazwy. Dlatego - choć metoda produkcji jest identyczna jak w Szampanii - Niemcy i Austriacy wytwarzają sekty (ceny od 50-120 zł), Hiszpanie cavę (30-75 zł), a Włosi spumante (40-100zł). Francuzi z regionów poza Szampanią tłoczą cremanty (60-150 zł).

Jak wytwarza się wino musujące?

Stosuje się trzy metody wytwarzania win musujących. Najbardziej pracochłonna, a zatem i kosztowna jest metoda tradycyjna (zwana też szampańską).  W tym przypadku bąbelki są efektem wtórnej fermentacji wina bazowego, która przebiega w butelce napełnionej winem bazowym. Pozostałe metody służą wytwarzaniu win popularnych, o niższej jakości. W metodzie zbiornikowej wino bazowe powtórnie fermentuje (i nasyca się gazem) w kadziach i dopiero po jej zakończeniu jest rozlewane do butelek. Trzecia, najtańsza metoda polega na sztucznym nasyceniu wina dwutlenkiem węgla. Najtrwalsze bąbelki, uwalniające się powoli (perlistość wina) wytwarzane są metodą tradycyjną. Warto więc szukać musiaków z oznaczeniem „méthode traditionelle” lub „méthode champenoise”.

Najbardziej prestiżowe i najdroższe są tzw. wina rocznikowe. Wytwarza się je z wyjątkowych pod względem jakości zbiorów winogron, co bywa wynikiem korzystnych warunków pogodowych w danym roku. W pozostałych przypadkach wino bazowe może być mieszanką win pochodzących z różnych roczników.

W zależności od kraju i regionu wina musujące tłoczone są różnych odmian winogron. Najczęściej są to mieszanki szczepów, zarówno białych i czerwonych, rzadziej produkowane są wina jedno-odmianowe. W handlu można spotkać musiaki białe, różowe i czerwone, a w zależności od zawartości cukru – wytrawne, półwytrawne i półsłodkie. Na etykietach najczęściej znajdziemy nieco bardziej zawoalowane oznaczenia poziomu wytrawności. Najbardziej wytrawne bąbelki opisane są jako „brut nature” i „extra brut”, a zwierające nieco więcej słodyczy (ale i tak wytrawne) jako „brut”. Dalej w kolejności rosnącego poziomu słodyczy (czyli malejącej wytrawności) znajdziemy opisy „extra dry” i „dry”. Półsłodkie wina musujące to „demi sec”, a najsłodsze to „doux”.

Jakie wino musujące wybrać?

Decyzja jakie wino kupić zależy zarówno od charakteru uroczystości, preferencji konsumentów, ale również od posiłków jakie będą serwowane w towarzystwie win musujących. Na swoje wesele czy karnawał  można nabyć wina korzystne cenowo, czyli np. hiszpańską cavę. Jest to najczęściej kupowane wino musujące na świecie. Na uroczystości kameralne, o dużym potencjale emocjonalnym warto pokusić się o prestiżową butelkę szampana. Po środku mamy do wyboru sekty, cremanty i spumante.

Na zdrowie!

Tekst i zdjęcia: Winoman
www.winoman.pl

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Piwnica Smaków powstała, ponieważ wino to nasza pasja, którą chcemy się dzielić. Pomożemy dobrać wina na wesele lub event, a nasi specjaliści przygotują dla Was lub Waszych znajomych degustację komentowaną, podczas której poznacie i spróbujecie naszych win. Wszystko po to, aby i Państwa "zarazić" pasją do wina...

www.piwnicasmakow.pl