Alkohol na weselu - poradnik zakupowy

O wódce na wesele można powiedzieć wiele, jednak to, co podkreśla większość jej amatorów to, to, aby była zimna! Warto jednak pamiętać, że samą wódką nie można ugościć gości na przyjęciu weselnym. Ile wódki kupić, jakie alkohole wybrać, kiedy je serwować - na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.

ślub wesele alkohol na ślub alkohol na wesele inspiracje porady ślubne przeliczenia alkoholu na osobę na głowę przelicznik alkoholu kalkulacje wódka wino napoje alkoholowe drinki alkoholowe Foka Alkohole Foczka Alkohole


Jaką markę wódki weselnej wybrać?

Wybór wódki na wesele urósł niemalże do rangi strategii wojskowych - wiele Par Młodych zajmuje się degustacją już na kilkanaście miesięcy przed ślubem i weselem, poszukując tej odpowiedniej butelki i tego odpowiedniego smaku. Jaka wódka jest dobra? Taka, po której nie boli głowa! ;)  Warto jednak nadmienić, że wódki markowe są wielokrotnie destylowane, np. wódki marki Bjorn lub Mickiewicz są siedmiokrotnie destylowane, co wpływa na smak oraz złagodzenie skutków ubocznych jej picia. Tak naprawdę nie ma złotej rady - niektórzy kierują się marką i jej popularnością, niektórzy stawiają na smak, a jeszcze inni koncentrują się na wyglądzie butelki i jej etykiecie. Szukając wódki w ładnej, zgrabnej butelce z wąską szyjką warto zainteresować się trunkiem marki Biały Bocian lub Ogiński - tu z kolei butelka wykonana jest z białego, matowego szkła imitującego zmrożoną butelkę. Szeroki wybór wódek weselnych znaleźć można na stronie www.facebook.com/foczkaalkohole/, gdzie każda Para Młoda, bez względu na kryteria, odnajdzie odpowiedni alkohol dla siebie.

Jaką ilość alkoholu na wesele kupić?

Pary Młode bardzo często pytają, ile wódki zakupić na swoje wesele, aby jej nie zabrakło. Klasyczne przeliczenie to 0.5l na osobę - ale czy na pewno? W ostatnich latach obserwuje się zmianę zwyczajów alkoholowych Polaków - wielu gości weselnych nie pije już tyle wódki, co jeszcze kilka lat temu, zmniejszając ilość jej spożycia do 0.3l na osobę. Dużą popularnością cieszą się za to...wina, szczególnie wśród kobiet. Zanim Para Młoda uda się na zakupy, powinna się przez chwilę zastanowić, jakie zwyczaje alkoholowe mają ich goście weselni. Różnorodność wyboru alkoholu to podstawa na weselu - do obiadu serwuje się wytrawne wino białe i czerwone (w przeliczeniu, około 150 ml na osobę), dla starszych osób i fanów wina słodkiego, warto mieć w zanadrzu kilka butelek wina deserowego. Dodatkowo, dobrze zaopatrzyć się w nieco więcej butelek wódki - na różne, niespodziewane sytuacje (kto z Was nie spotkał się z bramami weselnym?:)), dlatego do swoich obliczeń Para Młoda powinna dodać 20% więcej butelek tego alkoholu.

Jaka pojemność butelek alkoholu na wesele będzie odpowiednia?

Często widzimy promocje i rabaty na zakup wódki weselnej - hurtownie i duże markety prześcigają się w ofertach korzystniejszych od swojej konkurencji, często oferując lepsze ceny na zakup wódek o pojemności 0.7l, jednak nie jest to najlepszy wybór - dlaczego? Warto postawić na zakup wódki o pojemności 0.5l, dlatego, że taka wódka...skończy się szybciej, a przez to, nie zdąży się zagrzać. Dodatkowo, pozostawiona w coolerze z lodem na stole prezentuje się bardzo elegancko.

Temperatura alkoholu jest bardzo ważna

To jedna z rzeczy, którą należy przedyskutować z lokalem weselnym podczas końcowych ustaleń - na każdym stole gości weselnych powinien znajdować się cooler z lodem, w którym chłodzić się będzie wódka oraz białe wino - to bardzo eleganckie, a jednocześnie praktyczne - nikt przecież nie lubi pić ciepłej wódki.

Kiedy zaserwować wódkę weselną na stoły?

Przyjęło się, że wódka czeka na gości weselnych na stolikach, jednak od kilku lat pojawiają się zmiany (na lepsze!) w tej kwestii. Coraz częściej goście są częstowani do obiadu winem białym i czerwonym, a wódkę podaje się dopiero po II daniu - jest to nie tylko eleganckie, ale i bezpieczne - wypicie "szybkiego" na pusty żołądek nie jest najlepszym pomysłem. Zamiast tego, do obiadu proponuje się częstowanie gości winem czerwonym i białym, zgodnie z preferencjami gości weselnych. Białe wino podaje się schłodzone, czerwone natomiast w temperaturze pokojowej.

Czy tylko wódka? Jakie alkohole kupić na wesele?

Udając się na przedweselne zakupy alkoholowe, warto poświęcić chwilę na odpowiednie przygotowanie się do nich. Nie można zapominać o toaście- wznosi się go winem musującym, dlatego podczas zakupów należy pamietać również o nim - średnio powinno się zaserwować około 150 ml na osobę. Coraz częściej na weselach pojawiają się tzw. drinkbary, a goście bardzo chętnie z nich korzystają - zapewnienie gościom weselnym różnorodność alkoholi - za pomocą drinkbaru w formule zrób to sam (Do It Yourself) to bardzo dobry pomysł. Co jest potrzebne do stworzenia takiego drinkbaru? Tak naprawdę niewiele - wystarczy osobny stolik, kilka butelek wódki, ulubionych likierów, gin, wermut, tonik, whisky, coca-cola, lód i...dodatki do ulubionych koktajli! Dodatkowo warto wydrukować przepisy na najpopularniejsze z nich (dobre wesele nie może obejść się bez mohito, ginu z tonikiem, cosmopolitana, aperol spritza czy whisky z colą :)), a zadowolenie gości murowane! Jeśli na weselu pojawią się także nieco starsi goście, dobrze jest zadbać o kilka butelek dobrego koniaku, wino deserowe i likiery - na pewno taki gest zostanie doceniony. Wśród gości są fani wódek smakowych? Warto zainwestować również w kilka butelek tego rodzaju trunków.

Materiał przygotowany przy współpracy z: Foczka Alkohole
www.facebook.com/foczkaalkohole

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Piwnica Smaków powstała, ponieważ wino to nasza pasja, którą chcemy się dzielić. Pomożemy dobrać wina na wesele lub event, a nasi specjaliści przygotują dla Was lub Waszych znajomych degustację komentowaną, podczas której poznacie i spróbujecie naszych win. Wszystko po to, aby i Państwa "zarazić" pasją do wina...

www.piwnicasmakow.pl