Ile wina na wesele potrzebujemy?

Wesele już coraz bliżej. Wiemy, że chcemy wino. Wiemy, dlaczego je chcemy. Pytanie, jakie się przed nami rysuje to: „ile potrzebujemy wina”?

wino na wesele, jak wybrac wino na wesele

Wino musujące

W przypadku win musujących problem jest niewielki - kieliszki do win musujących są mniejsze, niż te do wina, możemy więc spokojnie założyć, że butelkę wina rozlejemy do 8 kieliszków. Podczas wesela wino musujące potrzebne nam będzie (najczęściej) 2 razy – drink powitalny oraz toast. Przyjmując, że każda osoba otrzyma 2 kieliszki wina musującego, na każde 20 osób powinniśmy mieć 5 butelek takiego wina.

Wino białe i czerwone

Inaczej wygląda sytuacja z winami spokojnymi. Tutaj wiele zależy od charakteru wesela, od tego czy wino będzie głównym alkoholem uroczystości, czy też będzie jedynie jednym z kilku proponowanych alkoholi. Z uwagi na wielkość kieliszków, bezpieczniej będzie założyć, że butelka wina wystarczy nam na 6 kieliszków.

Minimalne spożycie wina spokojnego możemy wyliczyć w sposób następujący: po dwa kieliszki na osobę do kolacji, a potem po 3-4 godzinach - po jednym kieliszku na osobę na godzinę. I ponownie - na każde 20 osób powinniśmy więc przygotować przynajmniej 15-17 butelek. Taka ilość pozwoli nam w miarę swobodnie dysponować winem. W sytuacji, kiedy zaproszeni goście byliby miłośnikami win, lepiej przygotować dodatkowe 6-8 butelek. Oczywiście na każde 20 osób.

Na ilość spożytych win niebagatelny wpływ będzie miała także kwestia obecności open baru. Można spokojnie założyć, że obecność open baru zmniejszy spożycie przy stołach o około 50%. Przygotowując wino na wesele musimy również pomyśleć o tym, ile kupić wina czerwonego, a ile białego. Większość wesel odbywa się w miesiącach letnich i zwykle częściej wina będą pić Panie. Najbezpieczniej przyjąć założenie, że z całości kupionego wina 2/3 stanowiły będą wina białe, a 1/3 czerwone. Gdyby jednak wesele odbywało się w miesiącach chłodniejszych, wtedy dobrze jest odwrócić lub przynajmniej wyrównać te proporcje.

I jeszcze na koniec ważna sugestia: Lepiej nie planujcie na wesele win półsłodkich/deserowych, czy wręcz wermutów. Pasują one wyłącznie do deserów, co sprawia, że są bardzo rzadko wybierane przez gości.

Przykładowe wyliczenie ilości wina na wesele:

Na wesele dla 100 osób lubiących wino, potrzebujemy:
25 butelek win musujących,
85 butelek win białych,
40 butelek win czerwonych
czyli łącznie 150 butelek wina na 100 osób.

Na wesele dla 100 osób, które mniej lubią wino potrzebujemy:
25 butelek win musujących (bez zmian),
45 butelek win białych,
20 butelek win czerwonych
czyli łącznie 90 butelek wina na 100 osób.

Oczywiście to Państwo znają swoich gości najlepiej i przy każdych wyliczeniach sugerujemy wziąć także pod uwagę indywidualne predyspozycje gości. :)

Tekst i zdjęcia: Piotr Butkiewicz, Doradca Klienta w Piwnicy Smaków
www.piwnicasmakow.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 komentarz

  • Link do komentarza Stanley wtorek, 18 czerwiec 2019 13:39 napisane przez Stanley

    90 butelek na 100 osób - nie przepadajacymi za winem = give me a break.

Skomentuj

Piwnica Smaków powstała, ponieważ wino to nasza pasja, którą chcemy się dzielić. Pomożemy dobrać wina na wesele lub event, a nasi specjaliści przygotują dla Was lub Waszych znajomych degustację komentowaną, podczas której poznacie i spróbujecie naszych win. Wszystko po to, aby i Państwa "zarazić" pasją do wina...

www.piwnicasmakow.pl