Praktyczny plan wyboru pierścionka zaręczynowego

Zaręczyny to stresujący moment dla każdego mężczyzny. Musi w końcu zadbać nie tylko o ich odpowiednią, romantyczną oprawę, ale przede wszystkim znaleźć idealny pierścionek, jaki do końca życia będzie nosiła jego ukochana. Czym zatem kierować się przy jego wyborze? Na szczęście istnieje nieskomplikowany plan jego poszukiwań. 

pierścionek zaręczynowy zaręczyny jaki pierścionek wybrać oświadczyny porady i inspiracje ślub wesele

Odpowiedni rozmiar

Od doboru dobrego rozmiaru pierścionka zależy efekt końcowy, dlatego poszukiwania idealnej obrączki warto rozpocząć właśnie od niego. Aby dowiedzieć się, jaki obwód będzie najlepszy dla ukochanej, warto porozmawiać z kimś, kto dobrze ją zna- na przykład jej mamę, siostrę lub przyjaciółkę. Innym sposobem jest zabranie ze sobą do jubilera innego pierścionka ze szkatułki wybranki. To dużo lepszy pomysł niż na przykład odmierzanie obwodu palca ukochanej za pomocą nitki podczas jej snu, bo daje o wiele bardzie precyzyjną miarę.

Rozmiar pierścionków dobiera się na podstawie długości szerokości palca wyrażonego w milimetrach. Średnicę zaś pobiera się za pomocą suwmiarki lub innego narzędzia. Rozmiary sprawdzić w specjalistycznej tabeli jubilerskiej. Skala zaczyna się od 5, a kończy aż na 34. Najczęściej jednak kobiety noszą rozmiary w przedziale 10-15.

Jeśli zaś wybrany obwód okaże się nieco za duży lub za mały, to można także później zmienić jego wielkość. Warto jednak pamiętać, że pomniejszenie lub poszerzenie pierścionka jest niemożliwe przy ozdobach wykonanych z tytanu oraz wysadzanych naokoło kamieniami.

Złoto czy srebro- czyli wybór kruszcu

Kolejny krok w wyborze idealnego pierścionka to decyzja, z jakiego kruszcu ma on być wykonany. Najczęściej panowie stawiają na złoto, które jest jednym z najszlachetniejszych materiałów. Jego szykowny charakter odpowiada bowiem powadze zaręczyn, a ze względu na wytrzymałość złota pierścionek przetrwa długie lata. Próba 585 to najtrwalszy jego rodzaj, jaki ma też piękny, jasnożółty kolor, dlatego nazywa się ją także złotem 14- karatowym. Tańsza próba- 333- posiada w sobie zaledwie 33% złota, a pozostałe to domieszki innych metali, dlatego może uczulać.

Droższym od złota materiałem jest platyna, tańszym natomiast srebro. Trzeba jednak mieć na uwadze, że cena nie łączy się tylko z wyglądem pierścionka, ale także z jego trwałością. Chociaż obrączki wykonane z tytanu, mimo prawie dwa razy niższej ceny od złota, są najbardziej wytrzymałe.

Fason

Aby zdecydować się na idealny model, warto zwrócić uwagę na to, jaką biżuterię nosi na co dzień ukochana, bo to znacznie ułatwi decyzję.

Jeśli kobieta sięga po delikatną biżuterię, a także nie zakłada jej za często, to świetnie sprawdzi się dla niej drobny, elegancki pierścionek, który nie będzie rzucał się w oczy. Drobna obrączka z niewielkim jasnym kamieniem będzie bowiem pasować do reszty jej ozdób.

Jeśli zaś kobieta ceni oryginalne, odważne kształty i nosi dużo dodatków, dobrym pomysłem będzie wybór większego pierścionka, który wyróżni się na tle innych. Może posiadać na przykład wiele kamieni albo tylko jeden, ale duży i w intensywnym kolorze. Na rynku znajdują się także obrączki w finezyjnych kształtach, a nawet pierścionki wykonane ze złota dwukolorowego, w których jedna część ma kolor żółty, a druga biały.

Bezpiecznym modelem, który sprawdzi się zarówno dla kobiet stawiających na elegancję, jak i dla tych bardziej odważnych będzie klasyczny pierścionek. To złota szyna z centralnie umieszczonym brylantem w szatonowej oprawie- czyli przytrzymanym na 4 lub 6 karpach zwanych inaczej łapami. Wyróżniony kamień najpiękniej załamuje światło, dlatego ma bardzo romantyczny charakter, a przy okazji podkreśla subtelność kobiecych dłoni.

Jaki kamień?

Kamień, oprócz kruszcu, dyktuje zazwyczaj cenę całego pierścionka. Dlatego postanawiając się oświadczyć, warto wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe. Cena nie jest bowiem wyraźnie napisana na pierścionku, dlatego też tańsze cyrkonie, o ile są odpowiednio oszlifowane, mogą przypominać kształtem najdroższe diamenty. Drugim kryterium wyboru jest ponownie gust narzeczonej. To ona przecież będzie nosić pierścionek na dłoni do końca życia.

Jubilerzy oferują pierścionki zaręczynowe posiadające różnego rodzaju kamienie. Oprócz klasycznych, eleganckich brylantów, można zdecydować się na wyraziste szafiry, szlachetne szmaragdy lub czerwone rubiny albo mniej oczywiste topazy. Często także sięga się po cyrkonie.

W licznych poradnikach na temat wyboru pierścionków zaręczynowych często nawiązuje się do porad astrologicznych- na przykład podpowiada się, jaki kamień pasuje do kobiety urodzonej w danym miesiącu. Jeśli przyszła żona interesuje się metafizyką i wierzy w horoskopy, to odpowiednio dobrany kamień z pewnością się jej spodoba.

Tekst i zdjęcie: Jubiler Karkosik

 

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj