Jak czyścić pierścionek zaręczynowy domowymi sposobami

Założymy się, że kiedy dostałaś swój pierścionek zaręczynowy, łapałaś w jego "oczko" promienie słoneczne i z rozmarzonym uśmiechem spoglądałaś w przepiękne refleksy tworzone przez niego, prawda?

Aby cieszyć się tym efektem przez długie lata, musisz odpowiednio zadbać o swój pierścionek, szczególnie o kamień, musicie jednak pamiętać, że nie ma nic gorszego niż:
a) zgubienie pierścionka zaręczynowego
i
b) zniszczenie lub uszkodzenie go poprzez niewłaściwą pielęgnację i czyszczenie.

Mamy dla Was kilka domowych sposobów na doprowadzenie pierścionków zaręczynowych do perfekcyjnego stanu, obalamy też kilka mitów dotyczących czyszczenia biżuterii.

pierśionek zaręczynowy, jak czyścić pierścionekSzklane pudełeczko na obrączki - Paper Flower Art
Obrączki - Apart
Zdjęcie - Anna Cupczyńska

Oceń, co spowodowało zabrudzenie

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań mających na celu czyszczenie biżuterii, zastanów się, co spowodowało zabrudzenie – czy jest to substancja organiczna, czy zabrudzenie jest łatwe do usunięcia, czy wymaga profesjonalnej ręki jubilera. Jeśli na Twoim pierścionku znajduje się kilka warstw silnego zabrudzenia, którego nie jesteś usunąć samodzielnie, oddaj pierścionek do jubilera, który zadba o jego profesjonalne usunięcie i ponowne przywrócenie blasku ozdoby.

Z kolei, jeśli zabrudzenie wywołane jest przez łatwe do usunięcia substancje takie jak, balsam do ciała, perfumy, kremy czy lakier, możesz spróbować wyczyścić pierścionek samodzielnie. Aby tego dokonać, przygotuj w miseczce bardzo ciepłą wodę z dodatkiem mydła i zamocz w niej pierścionek, w zależności od stopnia zabrudzenia na 20 min, w razie konieczności przedłużając czas do 45 minut. Następnie, wyciągnij pierścionek z wody i delikatnie pocieraj go miękką szczoteczką aż do całkowitego usunięcia nalotu, a w razie silnych zabrudzeń, powtórz cały proces.

Obalamy mity – tym nie czyść swojej biżuterii!

Jeśli chcesz cieszyć się swoim pierścionkiem zaręczynowym jak najdłużej, nigdy nie używaj do jego czyszczenia substancji zawierających chlor, aceton, czy wybielacz – tak silne środki mogą uszkodzić nie tylko metal, ale i kamienie szlachetne. Porzuć także domowe sposoby czyszczenia biżuterii opierające się na zastosowaniu sody czy pasty do zębów – posiadają one właściwości ścierające, które z łatwością mogą zarysować metale szlachetne, dlatego aby uniknąć ich zmatowienia, postaw na łagodniejsze środki.

Jeśli zauważysz, że Twój pierścionek zaręczynowy jest w jakikolwiek sposób uszkodzony, nie czyść go na własną rękę, lecz oddaj jubilerowi – profesjonalista nie tylko naprawi wszelkie pęknięcia czy wygięcia, ale i wyczyści go za pomocą odpowiednich narzędzi. Pamiętaj także o tym, że możesz łatwo uniknąć zabrudzeń, ściągając swój pierścionek na czas porządków, mycia naczyń, czy wykonywania innych czynności, które mogą spowodować jego zabrudzenie i zniszczenie.

Jeśli jesteś fanką domowych sposobów oczyszczania biżuterii, warto spróbować składników łatwo dostępnych w domu każdej gospodyni, takich jak cytryna i...cebula. Być może brzmi to zabawnie, jednak nie zaszkodzi spróbować. Aby pozbyć się osadu z pierścionka, wyciśnij do miseczki sok z cytryny a następnie zamocz w nim wacik kosmetyczny i delikatnie pocieraj nim pierścionek, po czym wypłucz biżuterię pod ciepłą wodą i wytrzyj do sucha. W przypadku cebuli, należy przekroić ją na pół i pocierać warzywem miejsca z osadem, a kiedy osad ustąpi, przepłukać pierścionek pod ciepłą, bieżącą wodą i wytrzeć do sucha.

Czyszcząc Wasze pierścionki zaręczynowe domowymi sposobami, pamiętajcie o tym, aby używać tylko takich substancji i narzędzi, które nie zarysują biżuterii – nie ma nic gorszego niż piękny pierścionek z matową, zarysowaną powierzchnią. Dbajcie o swoje błyskotki, oczyszczając je co jakiś czas, a będziecie się nimi cieszyć jeszcze przez wiele lat po ślubie.

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj