Kupujemy obrączki. Który materiał będzie najlepszy?

Wybierane na całe życie, z założenia mają być biżuterią, której nigdy nie będziemy chcieli zdjąć z palców. Kupno obrączek to zatem prawdziwe wyzwanie dla Narzeczonych! Jeśli więc dotychczas nie mieliście sposobności dowiedzieć się czegoś na temat szlachetnych metali, musicie nadrobić zaległości. I choć wybierając pierścionki, kierujemy się zazwyczaj własnym gustem, podstawowa znajomość kruszyw z pewnością ułatwi Wam zakupy.

Złoto

Złota obrączka stała się nieśmiertelnym symbolem małżeństwa, mocno zakorzenionym w naszej kulturze. Obecnie jednak złote pierścionki wykonuje się z domieszką innych metali, co sprawia, że stają się one bardziej wytrzymałe. I tak na przykład, popularne białe złoto otrzymuje się z połączenia żółtego złota z niklem, który czasem powoduje uczulenia! A zatem, decydując się na ten materiał, powinniście dowiedzieć się czy przypadkiem nie macie na niego alergii. Z kolei czerwonawy odcień złota świadczy o tym, że jego czysta wersja została wzbogacona o dodatek miedzi.

Srebro i tytan

Jasna barwa charakteryzuje srebrne obrączki, które rzadko stanowią dowód złożenia małżeńskiej przysięgi. Miękkość tegoż kruszywa sprawia, że nie byłyby one zbyt trwałe i odporne na poddawanie ich różnym czynnikom wynikającym z codziennego noszenia. Lepiej więc, aby srebro nie było jedynym metalem, z którego wykonana będzie obrączka.

Tytan

Najbardziej wytrzymały spośród wszystkich metali, jest równocześnie jednym z najtańszych materiałów. Do jego niepodważalnych zalet należą wytrzymałość oraz stosunkowo mała alergenność.

Platyna

Ten kruszec stał się synonimem luksusu, na którego posiadanie nie każdy może sobie pozwolić. Jego kolor przypomina srebro, jednak jest on od srebra niewiele twardszy, a jego wysoka cena wynika z bardzo rzadkiego występowania. Obrączki z platyny dość łatwo się rysują, trzeba pamiętać, że obowiązująca próba platyny "950" zawiera mało domieszek utwardzających stop (jak to ma miejsce w przypadku złota próby 585).

Mieszane metale - obrączki różnokolorowe

Obrączki różnokolorowe wykonuje się ze złota białego i żółtego oraz białego i różowego. Takie modele obrączek przełamują pewną nudę i powtarzalność motywów tworząc coś oryginalnego. Jednocześnie jednak, decydując się na wielobarwne obrączki musimy mieć świadomość, że zmienienie ich rozmiaru może okazać się trudne i nie każda firma to potrafi zrobić.

Obrączka z drewnem? Czemu nie!

Wymagania narzeczonych skłaniają często jubilerów i projektantów biżuterii do opracowywania własnych technik łączenia różnych materiałów oraz przypominania tych dawno już zapomnianych. Prekursorem w tworzeniu niesztampowych obrączek stała się pracownia Andrzeja Bielaka - Inne Obrączki. Dzięki takiemu podejściu otrzymamy obrączkę niepowtarzalną, wykonaną wedle naszego pomysłu.

Zlecenie wykonania obrączek artyście tworzącego biżuterię może więc okazać się strzałem w dziesiątkę. Wykorzystywanie przez niego starych technik, takich jak niello, inkrustacja, mokume gane, grawerowanie czy stal damasceńska, będzie kluczem do posiadania niesztampowej biżuterii ślubnej.

Wybór obrączek powinien zatem rozpocząć się od poszukiwań jubilera, który swoje umiejętności przekuje dla nas we wspólnie zaprojektowane obrączki, stanowiące unikatową pamiątkę na całe życie!

Tekst i zdjęcie: Inne Obrączki
Obrączki wykonane w wyżej wymienionych technikach znajdziesz na www.inneobraczki.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 komentarz

  • Link do komentarza platynowa niedziela, 24 styczeń 2016 14:06 napisane przez platynowa

    Najpiękniejsze jakie widziałam to platynowe z apartu - bajeczne :)

Skomentuj