Kiedy zorganizować ślub za granicą? Porady eksperta

Decydując się na ślub za granicą niejednokrotnie borykamy się nie tylko z wyborem miejsca, ale również i miesiąca.

ślub wesele destination wedding ślub za granicą wesele za granicą Grecja Włochy Malta inspiracje porady eksperta ekspert Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Beyond My Eyes Photography

Wybór miesiąca jest bardzo ważny, ponieważ jak za chwilę się przekonacie, nie tylko musimy wziąć pod uwagę pogodę, która odgrywa praktycznie najważniejszą rolę podczas ślubu w plenerze.

Sezon ślubny w krajach śródziemnomorskich zaczyna się zasadniczo od maja i trwa do połowy października. Są oczywiście wyjątki, gdzie ślub w plenerze możemy zorganizować od kwietnia do końca listopada. Takim miejscem jest Malta.
Wybierając datę ślubu musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy, aby ślub odbył się w sezonie czy raczej poza sezonem. Oto za i przeciw ślubu w sezonie i poza sezonem.

ślub wesele destination wedding ślub za granicą wesele za granicą Grecja Włochy Malta inspiracje porady eksperta ekspert Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Namysław Tomaka Wedding

1. Ślub poza sezonem

Mówimy tutaj o miesiącach przed i po okresie wakacyjnym. Czyli kwiecień, maj, początek czerwca, druga połowa września, październik i listopad. 

Zalety:

 • Temperatura powietrza nie przekracza zazwyczaj 26 stopni. Idealna pogoda na ślub w plenerze, ponieważ wilgotność powietrza jest na przyzwoitym poziomie. Powinniśmy brać to pod uwagę jeśli planujemy zaprosić na ślub starsze osoby, osoby źle znoszące upały oraz małe dzieci. 
  Również pomyślmy o sobie. Bardziej komfortowo będziemy się czuć w sukni ślubnej i garniturze w niższej temperaturze. 
  Podobnie rzecz ma się z kwiatami, szczególnie delikatnymi gatunkami, które nie są odporne na wysokie temperatury. 
 • Mniej turystów. Przed sezonem resorty turystyczne, szczególnie na mniej popularnych kierunkach, świecą czasami pustkami, zwłaszcza wczesną  wiosną i jesienią. Ale jest to wielki plus, ponieważ daje nam to swobodę w zwiedzaniu, podróżowaniu oraz odpoczynku. Nie zapominajmy, że zaletą ślubu za granica jest połączenie ślubu z podróżą poślubną. Mniej turystów oznacza mniejsze kolejki do kas biletowych (atrakcje turystyczne), mniejszy czas oczekiwania w restauracjach, mniejszy tłok na plaży czy na basenie. A jak to się ma do ślubu? Mniej gapiów! Nie każdy z nas lubi być w centrum uwagi. Nie każdego też stać na ślub w miejscu ściśle prywatnym. Dlatego też warto rozważyć ślub poza sezonem, szczególnie na samym jego początku lub końcu. Ślub poza sezonem to idealna pora na ślub na plaży. Pamiętajcie, że plaże w Grecji, najpopularniejszym kierunku ślubnym, mają charakter publiczny. Dlatego zawsze proponuje ślub na plaży w maju lub w drugiej połowie września. 
 • Niższe ceny. Nie ulega wątpliwości, że poza sezonem możemy znaleźć bardzo korzystną ofertę w biurach podróży. Niejednokrotnie cena przelotu oraz hotelu jest kilkakrotnie niższa od tej samej oferty w sezonie. Podobnie ceny kształtują się w resortach, w wypożyczalniach samochodów, a nawet niektóre miejsca ślubu mają inny cennik za wynajem miejsca poza sezonem.
 • Miejsca ślubu poza sezonem:

Wyspy greckie - od maja do początku października. Na Krecie oraz na Rodos nawet już od kwietnia do końca października. Osoby marzące o ślubie na Zakynthos, Kefalonii czy Santorini namawiam na maj, początek czerwca oraz drugą połowę września aż do początku października.

ślub wesele destination wedding ślub za granicą wesele za granicą Grecja Włochy Malta inspiracje porady eksperta ekspert Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Paweł Gaj
ślub wesele destination wedding ślub za granicą wesele za granicą Grecja Włochy Malta inspiracje porady eksperta ekspert Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Aneta Waszak
ślub wesele destination wedding ślub za granicą wesele za granicą Grecja Włochy Malta inspiracje porady eksperta ekspert Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Turquoise Photography

Włochy - w zależności od wyboru rejonu (północ czy południe) proponuje ślub od maja do października. Na Sycylii nawet od kwietnia do początku listopada.

ślub wesele destination wedding ślub za granicą wesele za granicą Grecja Włochy Malta inspiracje porady eksperta ekspert Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Marco Carusotti
ślub wesele destination wedding ślub za granicą wesele za granicą Grecja Włochy Malta inspiracje porady eksperta ekspert Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Marco Carusotti
ślub wesele destination wedding ślub za granicą wesele za granicą Grecja Włochy Malta inspiracje porady eksperta ekspert Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Marco Carusotti

Malta - tutaj pogoda jest najłaskawsza i ślub w plenerze możemy zorganizować praktycznie o każdej porze roku. Jednakże najlepsza pogoda panuje od kwietnia do końca listopada. 

ślub wesele destination wedding ślub za granicą wesele za granicą Grecja Włochy Malta inspiracje porady eksperta ekspert Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Ekaterina Kuntner 

Wady:

 • Pogoda przed sezonem jest bardziej nieprzewidywalna. Częściej może popadać deszcz, a niebo przykrywać chmury. Z pogodą jest jednak jak z wygraną na loterii. Nie można jej do końca przewidzieć. W mojej pracy jako wedding planner tak naprawdę nie doświadczyłam jeszcze złej pogody podczas ślubu (odpukać w niemalowane!). Oczywiście zdarzyło się, że padał deszcz, ale tak szybko jak zaczął padać, tak szybko po nim nie zostało śladu. Najciekawsze w tym jest to, że takie sytuacje nie miały miejsca wczesną wiosną czy późną jesienią, ale w sezonie :-) Niejednokrotnie spędzałam urlop oraz organizowałam ślub Grecji, we Włoszech i na Malcie w kwietniu, w maju, w październiku, a nawet w listopadzie i pogoda była znakomita! W przypadku niepogody, tzn deszczu czy burzy, zawsze staramy się przenieść ślub w inne miejsce lub przełożyć go w czasie.
 • Mniejszy wybór hoteli, restauracji. Szczególnie w kwietniu, na początku maja oraz po 10 października, większość hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych jest zamknięta. Ale dotyczy to tylko małych wysp i mniej popularnych resortów. Nie oznacza to, że nic nie jest otwarte w tym czasie. Pamiętajcie też, że na Malcie, we Włoszech czy w Atenach sezon trwa cały rok.
 • Urlop. Ślub poza sezonem może być problemem dla osób pracujących w placówkach edukacyjnych, a także dla osób z dziećmi w wieku szkolnym. 

ślub wesele destination wedding ślub za granicą wesele za granicą Grecja Włochy Malta inspiracje porady eksperta ekspert Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Beyond My Eyes Photography

2. Ślub w sezonie

Mówimy tutaj o miesiącach letnich, o okresie wakacyjnym. Czyli od połowy czerwca do połowy września. 

Zalety:

 • Gwarancja dobrej pogody. Oczywiście nikt nie może nam zagwarantować w 100% piękną słoneczną pogodę w sezonie. Nawet w lipcu i sierpniu zdarzają się pochmurne dni z przelotnym deszczem i burzą. Ale szanse na złą pogodę w sezonie są bardzo znikome.
 • Urlop. Latem łatwiej o urlop. Jest to idealny czas na ślub dla rodzin z dziećmi oraz osób pracujących w oświacie.
 • Duży wybór hoteli i atrakcji turystycznych.

Wady:

 • Zbyt wysokie temperatury i wysoka wilgotność powietrza nie zachęcają do aktywnego wypoczynku. Nie sprzyjają również osobom w podeszłym wieku, a także małym dzieciom. Dlatego planując ślub za granicą latem musimy pomyśleć, czy wśród naszych gości będą osoby źle znoszące upały. Łatwiej również o poparzenie słoneczne. Dlatego też podczas ślubu latem musicie zadbać o swoich gości i upewnić się, że są wyposażeni w krem z wysokim filtrem, nakrycie głowy oraz wodę. 
  Sami również musicie pomyśleć nad odpowiednią kreacją dla siebie. Suknia ślubna na pewno nie może być kilkuwarstwowa, a garnitur, zdecydowanie lniany lub bawełniany. W okresie letnim warto postawić na ślub na luzie.
 • Wysokie ceny. Nie tylko temperatury są wysokie w sezonie. Również ceny przelotów, hoteli i usług są zdecydowanie wyższe, aniżeli poza sezonem.
 • Tłumy turystów. Tłok na plażach, w restauracjach, kolejki do atrakcji turystycznych, na przystankach autobusowych. Dla osób ceniących sobie ciszę i spokój stanowczo odradzam ślub w sezonie. Zdecydowanie odradzam ślub  na plaży! Nie tylko z powodu przepełnionych plaż od rana do późnych godzin wieczornych, ale również należy pamiętać o bardzo wysokiej temperaturze piasku. Ślub na boso? Z całą pewnością nie latem!

ślub wesele destination wedding ślub za granicą wesele za granicą Grecja Włochy Malta inspiracje porady eksperta ekspert Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Turquoise Photography

Najpopularniejszym miesiącem na ślub za granicą jest bez wątpienia przełom maja i czerwca oraz wrzesień. Dlatego jeśli marzycie o ślubie w tych miesiącach, warto zarezerwować datę ślubu z dużym wyprzedzeniem.

Ślub w sezonie czy poza sezonem? Wybór należy wyłącznie do Was! To co dla niektórych może się wydawać wadą, dla innych może być zaletą. Każdy z nas jest inny i lubimy coś innego. Dla jednych ślub z turystami nie jest do zaakceptowania, a dla innych wręcz przeciwnie! Powiem ze swojego doświadczenia, że bardzo jest miło, jeśli obcy ludzie składają Wam życzenia lub pozują z Wami do zdjęć. Chociaż przez chwilę możecie się wówczas poczuć jak celebryci!

ślub wesele destination wedding ślub za granicą wesele za granicą Grecja Włochy Malta inspiracje porady eksperta ekspert Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Beyond My Eyes Photography
Tekst: Sylwia Markiewicz,Turquoise Inspiration Events
www.turquoiseinspiration.com

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj