Pomysł na greckie wesele

Wielu naszych klientów decydujących się na ślub w Grecji zadaje często pytanie, jak wygląda przyjęcie weselne. Czy odbiega od tradycyjnego polskiego przyjęcia? Jakie dania są serwowane? Co z alkoholem? Jak wyglądają atrakcje wieczoru? Na te i wiele innych pytań spróbuję odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

 ślub wesele Grecja destination wedding Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Beyondmyeyes.com

Stare greckie powiedzenie głosi, jeśli jesteś w Grecji, zachowuj się jak Grek. To pierwsza złota zasada. Jeśli decydujecie się na ślub w Grecji i planujecie również przyjęcie weselne, nie starajcie się za wszelką cenę przenieść polskich zwyczajów do Grecji. Grecja i Polska to dwa różne kraje pod każdym względem. Tak więc nie oczekujcie, że na obiad dostaniecie tradycyjny polski rosół czy kotlet schabowy z ziemniakami.

Skoro zaczęłam już temat jedzenia, to przy nim zostańmy. W zależności od wyboru lokalu (ekskluzywna restauracja czy tawerna) na przyjęciu weselnym w Grecji najczęściej serwuje się meze, czyli greckie przysmaki serwowane na dużych talerzach pośrodku stołu. Ta opcja pozwoli Wam zasmakować prawdziwej kuchni greckiej i każdy znajdzie coś dla siebie. I tak na przykład w skład meze wchodzi grecka moussaka, nadziewane pomidory i papryki, souvlaki, dolmades, grilowane warzywa i mięsa, sałatka grecka, sałatka ziemniaczana, owoce morza i oczywiście tzatziki.

ślub wesele Grecja destination wedding Turquoise Inspiration Events

W restauracji natomiast obiad zazwyczaj składa się z 3-4 dań zamawianych indywidualnie. Możecie wówczas zamówić bardziej wymyślne dania, typu risotto z owocami morza, grilowaną rybę lub tradycyjną grecką potrawkę z królika. 

Niezależnie od wyboru miejsca przyjęcia, czy będzie to tradycyjna tawerna czy restauracja, jedzenie będzie wyśmienite i nie będziecie głodni!

ślub wesele Grecja destination wedding Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Turquoise Inspiration Events

Inaczej niż w Polsce, w Grecji nie serwuje sie dań gorących po głównym obiedzie. Możecie zamówić przekąski, typu oliwki, tzatziki, smażone cukinie, ciasto francuskie nadziewane szpinakiem lub serem, kiełbaski czy pitta bread. 

Przyjęcie weselne tradycyjnie rozpoczyna pierwszy taniec Państwa Młodych.

ślub wesele Grecja destination wedding Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Beyondmyeyes.com

Podobnie jak w Polsce bardzo ważnym elementem przyjęcia weselnego jest tort. Państwo Młodzi kroją pierwszy kawałek tortu i karmią się nawzajem. Oznacza to, że będą dla siebie samą słodyczą.

ślub wesele Grecja destination wedding Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Beyondmyeyes.com

A co z alkoholem na greckim weselu? Zdecydowanie nie spożywa się takiej ilości wódki jak na weselu w Polsce. Grecy bardzo rzadko piją wódkę, a jeśli już to w wersji ouzo. Bardzo rzadko też tawerny czy restauracje mają w ofercie szeroki wybór tego popularnego w Polsce trunku. Wynika to po części z klimatu w Grecji. Decydując się na ślub w Grecji, musicie mieć na uwadze wysoką temperaturę i wilgotność powietrza.
W Grecji do obiadu serwuje się wino lub piwo. Natomiast do deseru raki, czyli mocny trunek z owocowym akcentem. Podczas przyjęcia, goście mogą popijać koktajle, a dla miłośników wysokich procentów proponuję ouzo.
Kolejna bardzo ważna sprawa, na którą chciałabym zwrócić uwagę, to tzw. korkowe. Nie ma tego zwyczaju w Grecji. Nie można również do żadnego lokalu wnieść swojego alkoholu. 

ślub wesele Grecja destination wedding Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Beyondmyeyes.com

A jak się bawi na greckim weselu? Oczywiście, nie może zabraknąć tańców przy rytmach greckiej muzyki! Największą atrakcją jest grecki zespół muzyczny na żywo oraz tancerze greccy, którzy porwą do tańca najbardziej opornych gości! Możecie też wynająć DJ i bawić się przy swojej ulubionej muzyce. 

ślub wesele Grecja destination wedding Turquoise Inspiration Events Zdjęcie - Nick Kontostavlakis

Gwoździem programu będą fajerwerki, które rozbłysną nad gwieździstym, greckim niebie!

Nie zwlekajcie z podjęciem decyzji o ślubie za granicą! Jeśli marzycie o prawdziwie greckim weselu, skontaktujcie się z nami jeszcze dzisiaj, a spełnimy Wasze marzenia!

Więcej przepięknych zdjęć z greckiego wesela znajdziecie w poniższej galerii.

Tekst: Sylwia Markiewicz, Turquoise Inspiration Events
www.turquoiseinspiration.com

www.slubwgrecji.eu

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj