Mikro wesele - covidowy trend, który zostanie z nami na dłużej

Przed rozpoczęciem pandemii COVID-19, stosunkowo mały procent Par Młodych decydował się na organizację mikro przyjęć weselnych w gronie najbliższych, jednak minione miesiące i ograniczenia związane z pandemią koronawirusa pokazały, że wesela w gronie najbliższych są równie udane, jak klasyczne przyjęcia na 100 i więcej osób. Czas pandemii wpłynął na rozkwit mikro wesel na kilkanaście osób - początkowo wymuszone przez restrykcje Ministerstwa Zdrowia, kameralne uroczystości zostały pokochane przez Pary Młode za intymną atmosferę i możliwość spędzenia z każdym z gości weselnych odpowiedniej ilości czasu podczas wesela. Śmiało możemy stwierdzić, iż trend organizacji mikro przyjęć weselnych zostanie z nami niezależnie od rozwoju lub zaniku pandemii COVID-19. 

ślub wesele mikro wesele mikro ślub inspiracje porady wesele 2022 ślub 2022Suknia ślubna - Magann Atelier
Garnitur, koszula i mucha - Pawo
Zdjęcie- Jasny Kadr Fotografia

Mikro wesela stały się naturalnym rozwiązaniem dla tych Par Młodych, które nie chciały czekać i zmieniać daty ślubu i wesela na kolejne lata ze względu na koronawirusa. Mniejsza liczba gości weselnych, większe możliwości organizacyjne i szansa na ich modyfikację zgodnie ze zmieniającymi się warunkami i ograniczeniami covidowymi spowodowała, że takie rozwiązanie zyskało na popularności w roku 2020 i 2021. Pary Młode uświadomiły sobie, co tak naprawdę jest najważniejsze w dniu ślubu i wesela - nie ilość gości, nie wielkość przyjęcia, a możliwość świętowania jednego z najważniejszych dni w życiu w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Szczególnie doceniamy to teraz, po miesiącach izolacji i zachowywania dystansu społecznego - szansa na spotkanie, uściskanie ukochanych osób i - po prostu - spędzenia z nimi czasu "na żywo" jest ważniejsza od całego ślubnego przepychu. Odkryliśmy, że nie o ilość atrakcji i gości chodzi, a bardziej o jakość oraz świadome przeżycie wesela tak, by pamiętać ten dzień przez lata. Śledząc trendy na rynku branży ślubnej oraz obserwując nastroje panujące wśród Par Młodych organizujących śluby i wesela w nadchodzących latach, śmiało możemy uznać, że mikro wesela zostaną z nami na dłużej. Nie tylko ze względu na, teoretycznie, łatwiejsze planowanie i organizację w czasach niepewności związanej z pandemią ale i także przez wzgląd na inne korzyści. Co mamy na myśli? Opowiadamy o największych benefitach wynikających z organizacji mikro przyjęcia weselnego.

Mikro wesele = krótka lista gości

Wiele Par Młodych boryka się z problemem zmniejszenia listy gości - niezależnie od tego, jak dużej przyjęcie planowali, często jest to jeden z większych dylematów. Na większości list gości pojawia się rubryka z nazwiskami gości, których "wypada zaprosić" a z którymi ani Panna Młoda ani Pan Młody na co dzień nie utrzymują bliższych relacji. Podejmując decyzję o organizacji mikro wesela, wiele Par Młodych odczuwa ogromną ulgę, mogąc swobodnie ograniczyć liczbę gości wyłącznie do członków najbliższej rodziny oraz przyjaciół - decydując się na małe przyjęcie, z Par Młodych spada poczucie, że muszą zaprosić konkretną liczbę osób ze względu na limity na sali weselnej (wiele z nich w umowach o wynajem lokalu zawiera klauzulę o minimalnej liczbie gości i, w przypadku jej braku, zapis o dopłacie kwoty rekompensującej ten brak). 

Mała liczba gości = mniejsze koszty organizacji wesela

Zmniejszając liczbę gości weselnych, naturalnie można zmniejszyć ogólny koszt wesela - zakładając, że średni koszt "talerzyka" to 300 zł, przy zaproszeniu 100 gości weselnych, Para musi zapłacić za nich 30 tys. zł. Jeśli zmniejszymy liczbę gości weselnych do 30 osób, za menu weselne zapłacimy... 9 tys. zł, oszczędzając niemałą kwotę, bo 21 tys. zł. Podobnie w przypadku dekoracji weselnych - mniejsza ilość gości to mniejsza ilość stołów do dekoracji, a co za tym idzie - mniejszy koszt ogólny ozdób florystycznych ślubu i wesela.
W przypadku Par Młodych, które finansują swój wielki dzień z własnej kieszeni, może być to ogromna karta przetargowa przemawiająca na korzyść organizacji przyjęcia tylko dla najbliższych. Oczywiście, mamy również stałe koszty, które są niezmiennie niezależnie od ilości zaproszonych gości - fotograf, filmowiec, czy zespół weselny lub DJ nie zmniejszą swojej gaży ze względu na mniejszą ilość gości, podobnie jak wedding planner nie obniży kosztu swojej usługi w przypadku organizacji mikro wesela zamiast przyjęcia na 100 osób - będzie on taki sam bez względu na liczbę gości. Zapraszając mniej gości, Para Młoda może sporo zaoszczędzić i przeznaczyć te fundusze choćby na wymarzoną podróż poślubną lub na coś bardziej praktycznego, jak zakup mieszkania czy domu.

Mniej gości = więcej czasu na rozmowę z każdym z nich

Pary Młode bardzo często nie pamiętają za wiele z samego dnia ślubu i wesela, bo zamiast skupić się na przeżywaniu i celebrowaniu zawarcia małżeństwa, czują się w obowiązku zamienić z każdym z zaproszonych gości choćby kilka słów oraz wspólnym tańcu. Ogromną korzyścią wynikającą z organizacji mikro przyjęcia weselnego jest większa ilość czasu dla każdego z gości ale i także dla Pary Młodej. Przy mikro weselu, Para Młoda ze spokojem zdąży uciąć sobie dłuższą pogawędkę i nie będzie musiała szybko jej ucinać aby przenieść się do kolejnego z zaproszonych. Będzie czas na tańce z gośćmi ale i także każda Para Młoda znajdzie w ciągu przyjęcia weselnego czas dla siebie nawzajem - na rozmowę, uścisk, wspólny taniec... Małe wesela mają w sobie coś z nurtu slow wedding - Para nie musi się spieszyć i zmuszać do niczego, przyjęcie toczy się własnym, niczym niewymuszonym rytmem.

Małe wesele = więcej możliwości

Trend mikro wesel pozwolił również Parom Młodym i wedding plannerom na eksplorację nowych możliwości lokalowych - wiele miejsc na wynajem, restauracji czy siedlisk nie jest przystosowane na organizację licznych przyjęć ale ze swobodą może ugościć do 30-40 osób, więc stanowi ciekawą alternatywę do organizacji przyjęcia w gronie najbliższych. Dzięki temu, Pary nie muszą czekać na dostępny termin rok, a nawet dłużej, jak w przypadku popularnych miejsc na wesele i mogą zorganizować swój wielki dzień stosunkowo z krótkim wyprzedzeniem. Oprócz lokali, pojawia się także luka w miejscach nastawionych wyłącznie na wynajem powierzchni - piękne ogrody, altany, stodoły czy gospodarstwa agroturystyczne to kolejne, ciekawe lokalizacje idealne na organizację przyjęcia w gronie najbliższych a niedostępne w przypadku większej ilości zaproszonych gości. 

Mikro wesele = wschodzący trend wśród gwiazd i influencerów

Pandemia sprawiła, że częściej zaglądamy w social media i obserwujemy życie gwiazd, celebrytów i influencerów, którzy, tak jak my, musieli się borykać ze skutkami pandemii COVID-19. Z nieosiągalnych, żyjących na znacznie wyższym poziomie, niż przeciętny Kowalski gwiazd stali się oni nam bliżsi - uświadomiliśmy sobie, że tak, jak my są ludźmi, których pandemia ogranicza i zmusza do zmiany planów. Również celebryci i gwiazdy muzyki oraz kina biorą śluby - w okresie pandemicznym, znakomita większość z nich wybierała właśnie mikro przyjęcia w gronie najbliższych osób. Wesela organizowali w przydomowych ogródkach, własnych domach czy na otwartej przestrzeni, zapraszając tylko garstkę ważnych dla nich osób. Nie jest zagadką, że trendy lansowane przez gwiazdy są kopiowane i powielane przez ich fanów - od strojów, przez diety, po kierunki wakacyjne - nie dzieje się inaczej w przypadku przyjęć weselnych. Mikro śluby i wesela zostaną z nami, jednak tym razem, już nie jako opcja na organizację ślubu i wesela w pandemicznej rzeczywistości, lecz jako jeden z trendów weselnych dla tych Par, które w przyjęciu weselnym nie szukają tłumów i przepychu a bliskiej relacji i kameralnej atmosfery.

 

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj