Budżet weselny - 5 nieoczywistych faktów, które powinna znać każda Para Młoda

Organizacja ślubu i wesela to jeden z najważniejszych i najbardziej czasochłonnych projektów, z jakim będziecie mieli styczność jako Para Młoda (o ile żadne z was nie jest zawodowym project managerem :)). Ilość zadań do wykonania, informacji do sprawdzenia, maili do wysłania oraz umów do podpisania może przytłoczyć nawet najbardziej zorganizowane Pary. Jednym z pierwszych i najważniejszych zadań, jakimi powinni się zająć Narzeczeni planujący ślub i wesele jest stworzenie budżetu weselnego.

 ślub wesele budżet ślubny budżet weselny planowanie wydatków weselnych porady inspiracje

Może się wydawać, że to wcale nie tak ważne i interesujące działanie, jednak zdecydowanie rekomendujemy rozpoczęcie przygotowań do Wielkiego Dnia od stworzenia ramowego planu finansowego imprezy. Stworzenie budżetu weselnego daje każdej Parze Młodej realistyczny obraz kosztów organizacji wesela i pozwala na oszacowanie, na co mogą sobie pozwolić a jakie atrakcje weselne nie zmieszczą się w ich budżecie i z których można zrezygnować. 

Jak zacząć planowanie budżetu weselnego? Przede wszystkim, od zastanowienia się, ile funduszy możecie przeznaczyć na swój ślub i wesele. Kolejnym krokiem jest ustalenie tego, czy całość kosztów ponosicie wy jako Para Młoda, czy może będziecie korzystać ze wsparcia rodziców i przyszłych teściów. Następnie, znając już swoje możliwości finansowe, każda Para powinna się zastanowić, ilu gości może zaprosić aby zmieścić się w zaplanowanym budżecie. Niestety, wiele Par Młodych nie zaczyna organizacji od stworzenia budżetu weselnego i "zgaduje" ogólne koszty wesela, co prawie zawsze kończy się niemiłą niespodzianką w postaci znacznego przekroczenia zakładanych kosztów. Aby uniknąć rozczarowania, zdecydowanie rekomendujemy rozpoczęcie jakichkolwiek działań od oszacowania całościowych kosztów organizacji ślubu i wesela. Co może jeszcze zaskoczyć Parę Młodą na etapie planowania budżetu weselnego? Wymieniamy najczęstsze niespodzianki.

Fakt nr 1 - inspiracje z Pinteresta nie należą do tych z kategorii budget friendly

Oczywiście, Pinterest to świetne źródło inspiracji dla Par Młodych, gdzie znaleźć można naprawdę nietuzinkowe pomysły na ślubne stylizacje, dekoracje kwiatowe, bukiety ślubne i wiele, wiele innych. Warto jednak pamiętać, że usługodawcy ślubni wrzucają na Pinterest swoje najlepsze prace a co za tym idzie - w większości przypadków - bardzo kosztowne. Laikom trudno jest oszacować koszt kompozycji kwiatowej ze zdjęcia, dlatego nim powiecie swojej florystce, że dekoracje na stołach mają wyglądać dokładnie tak, jak na zdjęciu z Pinteresta, poproście o oszacowanie ceny takiej dekoracji. Nie martwcie się jednak, jeśli jej koszt będzie zawrotny - doświadczony florysta sprawdzi, czy może wykonać kompozycję w zbliżonej formie na bazie nieco tańszych kwiatów sezonowych lub tych dostępnych u krajowych dostawców - możliwe, że korzystając z podobnych zamienników, uda się zachować styl dekoracji przy jednoczesnym obniżeniu jej ceny. 

Fakt nr 2 - dekoracje florystyczne wykonane wyłącznie z zieleni wcale nie są tańsze od tych kwiatowych

Popularnym błędem Par Młodych szacujących koszty dekoracji weselnych jest uznanie, że zastąpienie kwiatów w dekoracjach weselnych na rzecz roślin zielonych jest świetnym pomysłem, który pozwoli im zaoszczędzić. Niestety, musimy zdementować to założenie - zielone rośliny liściaste wcale nie będą tańszą alternatywą od kwiatów, szczególnie teraz, w dobie koronawirusa, który wymusił na wielu usługodawcach z branży florystycznej zmniejszenie upraw i dostaw roślin. Koszt zakupu liści oliwki czy eukaliptusa importowanych od zagranicznych dostawców jest w sezonie 2021 jest znacznie wyższy, niż jeszcze dwa lata temu. Jeśli marzycie o zielonych girlandach lub liściastych żyrandolach, musicie być przygotowani na koszt około 100 zł za 1m girlandy (lub więcej, jeśli Parze zależy na szerokich, pękatych dekoracjach). 

Fakt nr 3 - wedding planner to wydatek, który wart jest wszystkich pieniędzy

Wiele Par Młodych z góry zakłada, że zaplanuje ślub i wesele samodzielnie i pomoc wedding plannera jest im całkowicie zbędna - nic bardziej mylnego. Zatrudnienie wedding plannera to najlepsza z możliwych decyzji Pary Młodej - mając swojego konsultanta ślubnego, żadna Para nie musi się niczym martwić a jednocześnie absolutnie nie traci przyjemności z planowania swojego Wielkiego Dnia. Wedding planner pomaga w zaplanowaniu budżetu weselnego, spina wszystkie działania, poleca podwykonawców (i bierze za nich odpowiedzialność), sprawdza umowy, pomaga w wyborze menu, tworzy scenariusz dnia ślubu i wesela, by w końcu skoordynować całość działań w jego trakcie, zdejmując stres z ramion Pary Młodej i pozwalając im na zabawę. 

Fakt nr 4 - przyjęcie w namiocie nigdy nie jest tańsze niż wesele w lokalu

Częstym błędem popełnianym przez Pary Młode jest założenie, że jeśli zdecydują się na organizację przyjęcia weselnego w namiocie, zapłacą za nie mniej, niż w lokalu weselnym. Jest to zdecydowanie błędne twierdzenie - wesela w namiocie pochłaniają ogromne dodatkowe koszty, o których Pary nie myślą. Dodatkowo należy zapłacić za wyposażenie namiotu w postaci stołów i krzeseł oraz obrusów, większość namiotów wymaga również dodatkowego oświetlenia żarówkowego wewnątrz oraz na zewnątrz, czasami również konieczne jest zapewnienie agregatu prądotwórczego. Większość namiotów nie ma również w stałym wyposażeniu sceny - podestu dla zespołu lub DJ-a, a to również należy doliczyć jako kolejny koszt do pokrycia przez Parę Młodą. 

Fakt nr 5 - łatwo jest przepłacić, wybierając lokal weselny

Wybór lokalu weselnego jest jednym z pierwszych podejmowanych przez Parę Młodą organizującą wesele. Oczywiście, koszty menu dla gości stanowią lwią część budżetu, jednak wybierając pakiety i ustalając ceny, jeszcze nie mając stworzonego pełnego budżetu weselnego, łatwo jest wydać więcej, niż się zakładało pierwotnie. Warto jest zacząć jakiekolwiek przygotowania do ślubu i wesela od stworzenia planu finansowego a dopiero później rozpocząć poszukiwania miejsca na wesele, wiedząc już, ile pieniędzy możecie na nie przeznaczyć.

 

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj