Małe, średnie, czy duże przyjęcie weselne? 6 sposobów na to, by określić wielkość przyjęcia weselnego dla was!

Zaręczyliście się całkiem niedawno, zaczynacie planować ślub i wesele, ale nie wiecie, jak duże przyjęcie weselne będzie dla was odpowiednie? Przychodzimy z pomocą!

ślub wesele wielkość wesela porady inspiracje trendy ślubne 2021 ślub 2021 wesele 2021 abcslubu.plDekoracje- Artico Pracownia Florystyczna
Zdjęcie - FotograF Kasia Furman

Początek przygotowań do ślubu i wesela może być nieco przytłaczający dla narzeczonych - rzadko kiedy w życiu jesteśmy zmuszeni do podjęcia tylu ważnych decyzji w jednym momencie, więc nic dziwnego, że etap startowy organizacji ślubu i wesela może być trudny. Jak zdecydować o wielkości przyjęcia weselnego i liczbie gości? Skąd pewność, że duże przyjęcie na 150 i więcej osób będzie dla was bardziej odpowiednie, niż kameralne przyjęcie w gronie najbliższych? Przygotowałyśmy dla was 6 ważnych pytań, których odpowiedzi pomoga wam w podjęciu decyzji. Zapraszamy!

1. Jak ważna jest dla was obecność całej rodziny i przyjaciół na ślubie i weselu?

Odpowiedź na to pytanie nie powinna stanowić dla was problemu - ludzie najczęściej dzielą się na introwertyków i ekstrawertyków. Introwertycy są skryci i nieco zamknięci w sobie, nie przepadają za byciem w centrum uwagi, trzymają się na uboczu, zwykle otaczają się wąskim gronem najbliższej rodziny oraz przyjaciół i takie rozwiązanie ich satysfakcjonuje. Ekstrawertycy z kolei to dusze towarzystwa, które przyciągają do siebie wielu ludzi i utrzymują bliskie relacje zarówno z całą rodziną - nie ma znaczenia, czy bliską, czy daleką, a do tego posiadają wielu dobrych przyjaciół, znajomych i kolegów. Jeśli należycie do tej pierwszej grupy, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla was będzie organizacja przyjęcia weselnego w gronie najbliższych osób. Jeśli z kolei bliżej wam do ekstrawertyków, obcięcie listy gości i zawężenie jej wyłącznie do waszej rodziny i kilku najbliższych przyjaciół będzie stanowiło dla was duży problem, lepiej zorganizować większe wesele i nie musieć wybierać.  

2. Czy wasze rodziny są duże, czy raczej należą do tych mniej licznych?

Jeśli pochodzicie z dużych, zżytych ze sobą rodzin i nie wyobrażacie sobie niezapraszania tylko jej części, siłą rzeczy zorganizujecie średnie lub duże wesele, co jednocześnie generuje spore koszty wesela ze względu na liczbę gości. Jeśli marzycie o dużym lub średnim przyjęciu weselnym, a wasz budżet nie do końca na to pozwala, macie dwa wyjścia:

  • możecie zorganizować przyjęcie wyłącznie dla dorosłych osób - dzieci i młodzież w licznych rodzinach to całkiem spora gromada, która niekoniecznie czuje się dobrze na weselach, a jednocześnie generuje dodatkowe koszty, jakkolwiek bezdusznie to brzmi. Zaproszenie na wesele wyłącznie dorosłych pozwoli nieco zmniejszyć liczbę gości, a jednocześnie nie nadszarpnie waszego budżetu
  • możecie także nie ograniczać ilości zaproszonych osób, a zmienić formułę przyjęcia z klasycznego, polskiego wesela z czterodaniowego obiadu i 4 ciepłych kolacji na tradycyjny, serwowany obiad, a późniejsze posiłki ograniczyć do dania grillowego i opcji bufetowej -tego rodzaju zabiegi sprawdzają się rewelacyjnie podczas organizacji przyjęć w namiocie lub plenerze.

3. Czy jeśli nie zaprosicie na wesele kogoś z rodziny lub znajomych, może to skutkować pretensjami i czy będziecie w stanie sobie z tym poradzić?

Czasami bywa tak, że niezaproszenie kogoś z rodziny (np. zapraszanie bez dzieci) może sprawić, że część jej członków się na was obrazi, będzie im przykro lub spowoduje to większą falę oburzenia i oprócz niezaproszonych osób, jeszcze część rodziny w akcie solidarności odmówi zaproszenia na wesele. Zdarzają się i takie sytuacje, na które musicie być przygotowani, jeśli chcecie zaprosić na ślub i wesele tylko część najbliższej rodziny i jedynie tych najważniejszych przyjaciół. Możecie iść za głosem serca i zaprosić najbliższych, dopuszczając możliwość późniejszych pretensji ze strony niezaproszonych lub aby uniknąć ewentualnych niesnasek, zdecydować się na większe wesele i zaprosić wszystkich - wybór należy do was. Ostatni rok nauczył nas, że goście są wyrozumiali w obecnej sytuacji i nie obrażają się za brak zaproszenia na wesele, jednak wciąż może się zdarzyć, że ktoś poczuje się pominięty i dotknięty, nie otrzymując zaproszenia na wasze przyjęcie weselne. W takiej sytuacji musicie kierować się wyłącznie swoim sumieniem i możliwościami finansowymi - jeśli komuś na was zależy - zrozumie, a jeśli nie - cóż, to jego problem.

4. Jak wygląda wasz budżet weselny?

Tak naprawdę to najważniejsze pytanie w przypadku organizacji ślubu i wesela - możliwości finansowe każdej pary są inne, a koszty organizacji wesela na 100 osób w Polsce mogą się wahać od 50 tys. zł w mniejszych miejscowościach, aż po sumy trzycyfrowe w większych miastach. Lwią część budżetu weselnego stanowi opłata dla miejsca na wesele, która zależna jest od ilości zaproszonych osób, które chcecie ugościć i nakarmić. Sprawdźcie, jak kształtują się ceny "za talerzyk" w waszej okolicy i przemnóżcie to przez ilość osób na waszej liście gości. Nie zapominajcie również o pozostałych kosztach jak fotograf, filmowiec, zespół weselny lub DJ, dekoracje, o sukni ślubnej i garniturze nie wspominając. Mając domknięty budżet weselny, będzie wam znacznie łatwiej ocenić, na co możecie sobie pozwolić. O ile fotograf, filmowiec i zespół weselny lub DJ to ważne ale jednak stałe (niezależne od liczby gości) koszty, o tyle ograniczenie liczby gości i skrócenie listy pozwoli obniżyć koszty ogólne wesela, jak i dekoracji - mniej gości to mniejsza liczba stolików do dekoracji. 

5. Marzycie o przyjęciu weselnym w waszej okolicy, czy planujecie je gdzieś dalej od miejsca waszego zamieszkania?

Organizujecie przyjęcie weselne w waszym mieście? Z pewnością wasi goście weselni wam dopiszą i stawią się w pełnym składzie. Jeśli planujecie wesele w miejscu innym, niż wasze rodzinne strony, musicie wziąć pod uwagę jeszcze kilka dodatkowych aspektów. Wyjazdowe wesela z reguły generują większe koszty i nieco ograniczają już na starcie listę gości, bo część z nich nie ma możliwości wyjazdu z miejsca zamieszkania ze względu na pracę lub sprawy osobiste, o czym musicie pamiętać. Podobnie sprawa ma się ze starszymi osobami - wiele z nich nie chce wyjeżdżać z domu na dłużej, ponieważ mają przewlekłe schorzenia lub zwyczajnie - z powodu wieku nie chcą jechać wielu kilometrów tylko po to, by posiedzieć przy stole weselnym. Biorąc pod uwagę przyjęcie weselne wyjazdowe, musicie myśleć o takich rzeczach jak ta powyżej, a także o dodatkowych kosztach noclegów dla gości lub transportu zbiorowego choćby dla części z nich. 

6. Co należy do waszych priorytetów?

Stworzyliście już wasz budżet weselny, zrobiliście research wśród podwykonawców i wiecie już, że stać was na zaproszenie 100 osób na swoje wesele? Świetnie, gratulujemy, chcemy jednak wam powiedzieć, że... wcale nie musicie zapraszać aż 100 osób, mimo że was na to stać. Co mamy na myśli? Przede wszystkim to, abyście się zastanowili, na czym wam najbardziej zależy - czy jest to duża liczba gości, czy może jednak wrażenia weselne? Jeśli zależy wam na odpowiedniej muzyce, lepiej zainwestować w dobry zespół, który was zachwyca, a nie tylko zadowala. Podobnie w przypadku atrakcji weselnych - zawsze marzyliście o usłudze drinkbaru na weselu, ale w jego cenie możecie zaprosić jeszcze 10 osób? Przemyślcie, co tak naprawdę jest dla was najważniejsze w tym dniu i na bazie swoich odczuć podejmijcie wspólną, wypracowaną i ostateczną decyzję, która pomoże wam określić, jak duże wesele pragniecie zorganizować.

 

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj