O tym nie możesz zapomnieć - 7 rzeczy do zrobienia na tydzień przed ślubem i weselem

Ostatnie dni przed datą ślubu potrafią być stresujące i mimo, że wydaje się wam, że wszystko jest już dopięte na ostatni guzik, wciąż mogą pojawić się rzeczy, o których mogliście wcześniej zapomnieć. Upewnijcie się, że jesteście gotowi na swój Wielki Dzień i  skorzystajcie z naszego poradnika, w którym zawarłyśmy 7 punktów do zrealizowania w tygodniu poprzedzającym wesele, a o których łatwo zapomnieć  - zapraszamy!

ślub wesele tydzień przed ślubem tydzień przed weselem to do list ślub 2021 wesele 2021 inspiracje porady panna młoda pan młody fryzura ślubna suknia ślubna garnitur ślubnySuknia ślubna - Suknie Ślubne Janiny Kobier
Fryzura ślubna - Litewka Hairstylist
Miejsce na wesele - Folwark Zalesie
Zdjęcie - Anna Więcławska Fotografia
 

1. Skontaktujcie się ze swoimi podwykonawcami i potwierdźcie wcześniejsze ustalenia

Aby upewnić się, że wszystko pójdzie gładko w dniu ślubu i wesela, skontaktuj się ze wszystkimi swoimi podwykonawcami i omów raz jeszcze plan działania. Potwierdź wcześniejsze założenia, jeśli w trakcie planowania przyjęcia zaszły zmiany - upewnij się, że wybrani podwykonawcy o nich wiedzą. Na tydzień przed weselem:

 • potwierdźcie godziny i daty dostarczenia alkogolu i tortu weselnego, jeśli zdecydowaliście się na zewnętrznych dostawców;
 • skontaktujcie się ze swoim lokalem weselnym i potwierdźcie ostateczną liczbę gości i podwykonawców. Przekażcie informacje o dostawach alkoholu, tortu, godzinie przyjazdu zespołu/DJ-a, animatorki i innych podwykonawców razem z ich numerami telefonów do managera obiektu weselnego. Sprawdźcie raz jeszcze, czy manager lokalu pamięta o alergiach i specjalnych dietach, wskażcie nazwiska i miejsca, gdzie siedzą osoby ze specjalnymi wymaganiami żywieniowymi lub osoby niepełnosprawne. Jeśli zaprosiliście waszych gości z dziećmi, wskażcie stoliki, przy których potrzebne będzie więcej miejsca na wózek lub na wstawienie krzesełka do karmienia dzieci. Potwierdźcie także godziny rozpoczęcia przygotowań florystycznych na sali oraz termin ostatecznego odbioru dekoracji, następnie przekażcie te informacje do swojego florysty. Jeśli zarezerwowaliście w lokalu noclegi dla swoich gości, przekażcie ostateczną listę do managera lokalu, aby ten mógł przydzielić waszym gościom pokoje zgodne z ich wymaganiami;
 • Jeśli zdecydowaliście się na wynajem samochodu do ślubu, potwierdźcie godziny i miejsca odbioru z waszym kierowcą;
 • Skontaktujcie się z waszym fotografem ślubnym i filmowcem i przekażcie im plan dnia wraz z godzinami przygotowań Panny Młodej i Pana Młodego. Przekażcie adresy miejsca przygotowań, kościoła, sali weselnej. Ustalcie plan sesji ślubnej i zdjęć z najbliższą rodziną. Jeśli planujecie w dniu wesela dodatkowe atrakcje dla gości, poinformujcie o nich fotografa i filmowca;
 • Zdecydowaliście się na fotobudkę lub animatorkę zabaw dziecięcych? Skontaktujcie się z managerem sali i ustalcie miejsce rozłożenia fotobudki oraz przestrzeń na zabawy dziecięce i przekażcie te informacje do swoich podwykonawców.

2. Jeśli nie zatrudniliście wedding plannera, przydziel zadania organizacyjne bliskim osobom

W przypadku, gdy zdecydowaliście się na samodzielną organizację ślubu i wesela, pamiętajcie o tym, że w dniu ślubu nie będziecie mieli czasu na dopilnowanie wszystkiego samodzielnie. Znajdźcie osoby godne zaufania, które pomogą wam w sprawdzeniu wszystkiego raz jeszcze. Pomoc przyda wam się w:

 • ceremonii ślubnej - przekażcie obrączki zaufanej osobie, która zaopiekuje się nimi w dniu ślubu i dopilnuje, by pojawiły się w odpowiednim momencie w waszych rękach. Jeśli planujecie ślub cywilny lub humanistyczny z dodatkowymi atrakcjami, jak np. wspólne zapalenie świecy lub innymi symbolicznymi działaniami, oddelegujcie świadka, druhnę, rodziców lub przyjaciół i poproście o dopilnowanie, by potrzebne do ceremonii przedmioty były przygotowane.
 • opłaceniu podwykonawców weselnych - część z podwykonawców przyjmuje płatności gotówką w dniu wesela, część z kolei prosi o przelewy z wyprzedzeniem. Przygotujcie sobie listę płatności przed weselem, w formie przelewu oraz w trakcie wesela, gotówką. Podzielcie kwoty i włóżcie je do odpowiednio podpisanych kopert i poproście druhnę lub rodziców o pomoc w opłaceniu podwykonawców w odpowiednim momencie przyjęcia weselnego. 
 • ewentualnych sytuacjach kryzysowych przed i w trakcie przyjęcia weselnego - wyznaczcie osobę do kontaktu z managerem sali w trakcie przyjęcia i przekażcie jej numer do managera obiektu weselnego. Zwykle do tej funkcji wybierani są rodzice, świadkowie lub najbliżsi przyjaciele Pary Młodej, dlatego warto w tygodniu poprzedzającym ślub i wesele wybrać się do lokalu i przedstawić taką osobę opiekunowi wesela z ramienia sali weselnej. 

3. Znajdźcie czas na spakowanie się na ślub i wesele

Jeśli przygotowania do ślubu i wesela odbywać się będą w lokalu lub miejscu innym, niż wasz dom, powinniście się odpowiednio wcześniej spakować. Przemyślcie dokładnie, co będzie wam potrzebne w dniu ślubu i wesela oraz kolejnego dnia i spakujcie to wszystko do walizki. Zróbcie to na kilka dni przed ślubem, żeby nie pakować się w pośpiechu na dzień przed lub o poranku w dniu ślubu - stres nie jest dobrym doradcą i nerwowe pakowanie pod presją czasu może skończyć się zapomnieniem o najważniejszych rzeczach jak buty ślubne na zmianę czy dodatkowa, zapasowa koszula do przebrania. 

4. Umówcie i potwierdźcie ostatnie wizyty kosmetyczne i fryzjerskie

Tydzień przed ślubem to czas na ostatnie zabiegi upiększające, manicure, pedicure i wizytę u fryzjera lub barbera w przypadku Pana Młodego. Manicure i pedicure najlepiej umówić na dzień lub dwa dni przed ślubem, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych odprysków.  Pamiętajcie, że peelingi głęboko złuszczające, drastyczne zmiany koloru włosów i ich długości, depilacja laserowa, wybielanie zębów oraz ewentualne poprawki z dziedziny medycyny estetycznej powinny być zaplanowane w okresie na kilka miesięcy przed ślubem, aby w przypadku niepowodzenia lub efektów niezgodnych z oczekiwaniami mieć czas na ewentualne poprawki. 

5. Sprawdźcie, czy wasi goście weselni nie potrzebują pomocy

Zaprosiliście na wasz ślub i wesele sporo osób dojeżdżających z najdalszych zakątków kraju lub  zza granicy? Sprawdźcie, czy nie potrzebują waszej pomocy w kwestiach transportu, noclegów lub innych. Upewnijcie się, czy wśród waszych gości znajdują się osoby, które potrzebują pomocy z transportem z lotniska do hotelu lub znalezieniem hotelu. Jeśli sami nie możecie pomóc, poproście zaufaną osobę o wsparcie w postaci odbioru z lotniska czy zrobienia rezerwacji w hotelu - wasi goście na pewno docenią waszą troskę. 

6. Przekażcie najważniejsze przedmioty w odpowiednie ręce

Jeśli nie zatrudniliście wedding plannera, będziecie potrzebowali pomocy w dystrybucji i przechowaniu kilku ważnych rzeczy. Tydzień przed weselem, a najlepiej ostatnie dwa, trzy dni przed nim, to najlepszy czas na to, aby przekazać wyznaczonym osobom:

 • obrączki ślubne - w dniu ślubu łatwo o nich zapomnieć, lepiej wręczyć je wcześniej świadkowi lub druhnie i poprosić o opiekę nad nimi do czasu ślubu;
 • prezenty dla gości - najlepiej przewieźć je na miejsce wesela na dzień przed lub, jeśli jest taka możliwość, o poranku w dniu ślubu i wesela - w roli dostawcy świetnie sprawdzą się rodzice, rodzeństwo lub przyjaciele;
 • prezenty dla rodziców- jeśli planujecie wręczenie waszym rodzicom prezentów podczas wesela, poproście o ich przetransportowanie na salę bliskie osoby;
 • winietki, menu, tablica gości - wiele Par Młodych nieposiadających wedding plannera decyduje się na samodzielne rozłożenie winietek na dzień przed ślubem (jeśli jest taka możliwość) lub pozostawia to w rękach świadka i druhny albo managera lokalu. Warto pamiętać o ich przekazaniu na co najmniej dwa dni przed, aby w spokoju zająć się ich rozłożeniem;
 • koperty z pieniędzmi do opłacenia podwykonawców ślubnych - na dzień przed weselem, dobrze jest wręczyć, można poprosić o to świadków, rodzeństwo, rodziców lub najbliższych przyjaciół - ogólnie - zlecić to osobom, którym w pełni ufacie.

7. Przygotujcie swoje stylizacje weselne

Przyjrzyjcie się sukni ślubnej i garniturowi Pana Młodego - zadbajcie o ich schludny wygląd, prasując je i rozwieszając w odpowiedni sposób. W dniu ślubu i wesela dobrze jest mieć ze sobą również parownicę lub żelazko ze stacją parową - niestety, w transporcie, mimo największych starań, łatwo o zagięcia i pomięcie się tkanin. Zadbajcie o dodatki, sprawdźcie stan butów ślubnych - jeśli trzeba, wyczyśćcie je i wypastujcie. Upewnijcie się, że Pan Młody ma wyprasowane obie (nie zapominajcie o drugiej na zmianę) koszule, spakowane spinki do mankietów, zawiązaną muchę i krawat, złożoną schludnie poszetkę. Przygotujcie całość do dnia ślubu i wesela, aby w Tym Dniu niczym się nie martwić. 

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj