9 najczęstszych błędów popełnianych przez Pary Młode podczas wyboru podwykonawców weselnych

Na Pary Młode rozpoczynające planowanie ślubu i wesela czyha wiele pułapek - mniejszych i większych, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i wybierać świadomie podwykonawców, którym chcecie powierzyć zorganizowanie Waszego Wielkiego Dnia. Jak wybierać, czym się kierować, a najważniejsze - jakich błędów unikać? Zebrałyśmy dla Was 9 najczęstszych błędów popełnianych przez Pary Młode podczas wyboru podwykonawców ślubnych - oto one!

ślub wesele para młoda panna młoda podwykonawcy ślubni jak wybrać podwykonawców weselnych 2021 2022 inspiracje poradyZdjęcie - Anka Robi Zdjęcia

1. Rezerwowanie lokalu weselnego zbyt wcześnie

Wiele Par Młodych tuż po zaręczynach rusza na poszukiwania lokalu weselnego, rezerwując zbyt szybko dane miejsce na wesele. Pamiętajcie - lokal weselny generuje jeden z najwyższych kosztów organizacji wesela, dlatego ta decyzja powinna być szczególnie mocno przemyślana. Nim podejmiecie decyzję i podpiszecie umowę z danym miejscem, powinniście wiedzieć, ilu gości pragniecie zaprosić na swoje wesele, aby mieć pewność, że pomieścicie w nim swobodnie wszystkie zaproszone osoby lub że sala sama w sobie nie będzie zbyt duża i przytłaczająca, jeśli planujecie mniejsze przyjęcie weselne. Zacznijcie przygotowania od stworzenia kosztorysu wesela oraz ustalenia przybliżonej liczby gości i dopiero wtedy rozpocznijcie poszukiwania miejsca na wesele odpowiadającego Waszym oczekiwaniom. 

2. Zapominanie o ustalonym budżecie weselnym

Wiele Par Młodych zaczyna szukania miejsca na wesele, fotografa, filmowca, zespołu weselnego lub florysty bez wcześniejszego ustalenia budżetu weselnego. Wiemy, że rozmowy o pieniądzach nie należą do najłatwiejszych, zwłaszcza wtedy, kiedy suma wydatków spokojnie może przekroczyć kwotę 50 tys. zł. i więcej, jednak to właśnie od tego punktu należy zacząć organizację ślubu i wesela. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy z podwykonawcą weselnym, powinniście być pewni, że zwyczajnie jesteście w stanie udźwignąć taki wydatek, dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek poszukiwań i negocjacji, każda przyszła Para Młoda powinna stworzyć kosztorys swojego ślubu i wesela, bazując na kwotach, które są w stanie realnie wydać na poszczególnych podwykonawców. Mając jasno określone widełki cenowe, w których można się poruszać, znacznie łatwiej będzie Wam selekcjonować i wybrać odpowiedni lokal, zespół, fotografa, czy florystę.

3. Skreślanie pomocy wedding plannera już na starcie

Usługa planowania wesela przez wedding plannera, mimo, że coraz bardziej popularna, wciąż bywa niedoceniania w Polsce. A przecież to specjalista, jak każdy inny usługodawca. Przecież kiedy słyszycie, że z Waszym samochodem dzieje się coś niedobrego, to nie rozkręcacie połowy auta samodzielnie szukając przyczyny, a oddajecie je w ręce mechanika, który szybko zdiagnozuje problem i dokona naprawy. Wiele Par Młodych uważa, że samodzielna organizacja ślubu i wesela to nic trudnego- w końcu koleżanka X czy brat Y poradzili sobie świetnie sami, jednak musicie wiedzieć już od początku, że aby zrobić to dobrze, planowanie ślubu i wesela będzie wymagało od Was poświęceń. Część spotkań z podwykonawcami będzie musiała odbywać się w tygodniu i w godzinach roboczych, zatem będziecie musieli wziąć wolne w pracy. Nim podejmiecie decyzję, będziecie musieli poświęcić czas na przejrzenie ofert, umów, spisanie uwag, osobistą wizytę w lokalu, wycieczkę na próbę zespołu weselnego, czy spędzić długie godziny obdzwaniając fotografów w poszukiwaniu tego jedynego. Decydując się na wedding plannera, oszczędzacie nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim czas, który musielibyście poświęcić na samodzielną organizację ślubu i wesela. Sprawdzony konsultant ślubny przedstawi Wam gotowe, sprawdzone rozwiązania, przygotuje porównanie ofert podwykonawców, a co najważniejsze - zdejmie z Was stres nie tylko w trakcie przygotowań, ale i także w dniu ślubu i wesela, stojąc na straży wszystkich działań, dbając o to, by Wasz dzień był dokładnie taki, jak sobie wymarzyliście. 

4. Pobieżne czytanie podpisywanych umów

Niedokładne czytanie kontraktów i umów dotyczy nie tylko organizacji ślubu i wesela, ale wszystkich aspektów życia- wszyscy mamy tendencję do pobieżnego czytania umów i bezrefleksyjnego ich podpisywania. Jeśli Para Młoda zatrudnia wedding plannera, ma wsparcie w postaci jego wiedzy- dobry konsultant ślubny sprawdzi umowę i zgłosi ewentualne uwagi do niej jeszcze przed przesłaniem jej do Pary Młodej, z kolei Narzeczeni, którzy decydują się na samodzielną organizację ślubu i wesela, muszą być zdecydowanie bardziej czujni i dokładnie wczytywać się w każdą z umów. Najważniejsze jest przejrzenie kontraktu pod kątem ewentualnych ukrytych, dodatkowych kosztów oraz szczegółowe sprawdzenie punktów dotyczących zaliczki i ewentualnego odwołania zlecenia. Jeśli coś jest dla Was niejasne, każdorazowo warto zwrócić się z prośbą do podwykonawcy o wyjaśnienie lub dopracowanie danej kwestii - w końcu lepiej być zbyt dokładnym i ostrożnym, niż później niemiło się rozczarować. 

5. Kierowanie się tylko i wyłącznie ceną usługi

Wybór najtańszej opcji rzadko kończy się dobrze - wiemy, że organizacja ślubu i wesela niesie ze sobą ogromne koszty, jednak podejmowanie decyzji o zatrudnieniu danego podwykonawcy weselnego kierując się tylko i wyłącznie korzystną, niższą ceną nie jest najlepszą opcją. Lepiej zdecydować się na firmę świadczącą usługi na najwyższym poziomie i wybrać niższy pakiet z jej oferty, niż wybrać firmę o najniższych rynkowych cenach w najwyższym pakiecie ich usług. Wybierając lepszych podwykonawców, płacicie za lata doświadczenia i wysoką jakość usług - decydując się na daną firmę wyłącznie w oparciu o cenę może zakończyć się ogromnym rozczarowaniem w dniu ślubu i wesela. Jeśli Wasz budżet jest naprawdę mocno ograniczony, ustalcie swoje priorytety, które zdecydowanie muszą być z najwyższej półki i nie oszczędzajcie na nich, szukając niższych kwot w mniej znaczących dla Was aspektach. 

6. Przeciąganie podjęcia decyzji

Częstym błędem Par Młodych jest przeciąganie podjęcia decyzji, co później może się skończyć koniecznością szukania innego podwykonawcy, bo ten, którego Para rozważała, a nie zarezerwowała, może mieć już zajęty termin po ponownym przemyśleniu sprawy. Jeśli więc znajdziecie wymarzony zespół weselny i jesteście pewni, że to dobry wybór dla Was, nie wstrzymujcie się z decyzją w nieskończoność, bo może się okazać, że kiedy podejmiecie już decyzję, inna Para ubiegnie Was i zarezerwuje go w tym samym terminie. Wybierajcie takich podwykonawców, którzy mają dobre opinie od innych Par Młodych,  z którymi od razu łapiecie świetny kontakt, a jednocześnie których wynagrodzenie mieści się w Waszym budżecie. Jeśli po pierwszym spotkaniu czujecie, że to właśnie TO, nie zwlekajcie i zarezerwujcie Waszą datę. Jeśli wciąż nie jesteście w 100 procentach przekonani co do danego podwykonawcy, poproście o wstępną rezerwację Waszej daty, aby ze spokojem sprawdzić jeszcze inne opcje- wielu podwykonawców weselnych godzi się na "przytrzymanie" terminu na kilka dni, więc skorzystajcie z tej opcji, aby się upewnić, że na pewno to dobry wybór dla Was. 

7. Próby zrobienia wszystkiego naraz

Wiele Par Młodych pragnie uporać się szybko z przygotowaniami do ślubu i wesela, aby oszczędzić czas i wpada w pułapkę próby zarezerwowania wszystkich podwykonawców weselnych w tej samej chwili, nie poświęcając każdemu z wyborów odpowiedniej porcji uwagi. Planowanie ślubu i wesela to czasochłonny proces i jeśli zajmujecie się tym samodzielnie, próba oszczędności czasu w tej formie się nie sprawdzi. Zamiast łapania pięciu srok za ogon, stwórzcie listę wybranych podwykonawców wraz z cenami oraz wysokością zadatków i zaliczek i terminami ich płatności po to, aby nie pogubić się w kwotach i datach. Ustalcie priorytety i sukcesywnie skreślajcie wykonane zadania z Waszej listy - robiąc wszystko naraz, łatwo o pomyłkę i frustrację, a w tym przypadku niedotrzymanie terminu wpłaty czy zapomnienie o odesłaniu umowy może się skończyć utratą danego podwykonawcy i koniecznością szukania kogoś nowego. 

8. Pozwalanie na podejmowanie decyzji przez osoby trzecie

Częstym błędem Par Młodych jest bazowanie na podwykonawcach weselnych znanych z przyjęć znajomych i rodziny bez wcześniejszego porozmawiania z nimi. Fakt, że ktoś sprawdził się na weselu kuzynki czy przyjaciółki wcale nie znaczy, że będzie równie dobrym wyborem dla Was. Nie ma niczego złego w poszukiwaniu inspiracji na minionych weselach oraz pytaniu najbliższych o rady, jednak ważne jest, aby ostateczna decyzja nie wynikała z czyjejś pozytywnej opinii o danym podwykonawcy, a z Waszego przekonania, że to odpowiedni usługodawca weselny dla Was. Pamiętajcie, że każda Para Młoda jest inna, ma inne oczekiwania, marzenia i możliwości finansowe, dlatego potraktujcie poszukiwania podwykonawców bardziej osobiście i wybierzcie osobę, która spełnia przede wszystkim Wasze oczekiwania, nie innych. 

9. Zapominanie o tym, żeby się dobrze bawić

Planując ślub i wesele, łatwo jest zatracić się w tabelach kosztorysu, liczbach i ilości umów do podpisania, zapominając, po co tak naprawdę się to robi. A przecież wszystko to ma doprowadzić Was do dnia zero, kiedy to przysięgniecie sobie miłość i wierność aż po grób. Nie zapomnijcie o celu, jaki Wam przyświeca w organizacji ślubu i wesela - w końcu robicie to wszystko, by w tym dniu kochać się i świetnie się bawić!

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj