Ślub i wesele w wydaniu last minute - jak szybko można zorganizować swój Wielki Dzień?

Planowanie ślubu i wesela to proces trudny i często wielowątkowy, szczególnie, jeśli przyszli Nowożeńcy mają liczne rodziny i wielu doradców o skrajnie różnych poglądach. Część Par Młodych woli podejść do tematu ze spokojem i dużym zapasem czasu, część z kolei chce zalegalizować swój związek i wyprawić wesele najszybciej jak to możliwe. W dobie koronawirusa, jest też mnóstwo Par, które przeniosły swoje przyjęcie weselne na późniejszy, bezpieczniejszy czas, a jednak pragnie wziąć ślub i zorganizować mikro przyjęcie w pierwotnej dacie, która zbliża się wielkimi krokami.

Tak naprawdę wszystko sprowadza się do pytania - ile czasu potrzebujecie, by zorganizować ślub i wesele? Mamy dla Was przewodnik po osi czasu!

ślub wesele organizacja ślubu organizacja wesela inspiracje porady Para Młoda abcslubu.plZdjęcie - Anna Więcławska Fotografia

 

Minimalny czas na organizację ślubu i wesela to...?

Tak naprawdę, nie ma minimum - jeśli Para nie wymaga terminu weekendowego, to jest w stanie zabookować wszystko i dopiąć organizację ślubu i wesela nawet w 2, 3 tygodnie, jednak nie polecamy tego rozwiązania - może ono kosztować was sporo nerwów i czasu. Znacznie lepiej założyć sobie limit do 6 miesięcy, zostawiając minimalny margines 2, 3 miesięcy, by móc ze spokojem zdążyć ze wszystkimi przygotowaniami - od wyboru sali, zespołu weselnego, fotografa, filmowca etc. aż po rozdanie zaproszeń, wybór garnituru oraz kupno i dopasowanie sukni ślubnej. Oczywiście, wszystko zależy od waszej indywidualnej sytuacji - jeśli mieliście już wcześniej zakupioną suknię, wybrany garnitur, przygotowaliście nauki przedmałżeńskie i wizytę w poradni małżeńskiej lub zarezerwowaliście termin w USC i zapraszacie wyłącznie najbliższą rodzinę i świadków - jesteście w stanie uwinąć się ze wszystkim znacznie szybciej. 

Krótki czas organizacji = konieczność bycia elastycznym

Jeśli chcecie pobrać się i wyprawić przyjęcie tak szybko, jak to możliwe, musicie liczyć się z koniecznością bycia bardziej elastycznym- najbardziej popularni podwykonawcy ślubni i miejsca na wesele są zarezerwowani w terminach weekendowych nawet na 2 lata w przód. Chcąc wziąć ślub i bawić się na przyjęciu weselnym w ciągu najbliższych kilku miesięcy, musicie działać nieszablonowo - zacznijcie od wyboru daty innej niż sobota, niedziela, czy piątek  - istnieje spora szansa na to, że znajdziecie wolny termin również w obleganych lokalach weselnych, a także u topowych podwykonawców ślubnych. Znajdźcie kilka propozycji miejsc, fotografów, filmowców i zespołów i zapytajcie o dostępne daty w najbliższym czasie - jeśli wybierzecie dzień inny niż piątek, sobota czy niedziela, istnieje spora szansa, że znajdziecie wolny termin pasujący wszystkim. 

Wesele last minute daje pole do negocjacji cen...

Wybierając bliską i nietypową datę, istnieje szansa, że uda wam się także nie tylko znaleźć wymarzone miejsce i podwykonawców, ale i także wynegocjować bardziej atrakcyjne ceny z racji krótkiego czasu przygotowań i daty innej niż weekendowa. Oczywiście, nie jest to reguła, jednak warto zapytać o zniżkę na wesele last minute

...ale wymaga też odpowiedniego zaplanowania budżetu weselnego

Zwykle opłaty za organizację ślubu i wesela rozkładają się na okres roku do 2 lat, co ułatwia dysponowanie finansami, jednak wybierając organizację last minute, musicie być przygotowani na duże wydatki w krótkim okresie czasu. Przygotujcie swój budżet i pilnujcie wpłat, aby mieć pewność, że jesteście zabezpieczeni finansowo na tyle, by swobodnie zapłacić zadatki, a zaraz później pozostałe płatności związane ze ślubem i weselem. 

Co z noclegami i transportem?

Ponownie - przewagą w organizacji ślubu i wesela z krótkim czasem przygotowań i w dniu innym niż weekend jest większa dostępność możliwości od transportu, aż po noclegi gości. Większość hoteli nie notuje wysokiego obłożenia w ciągu tygodnia, dlatego powinniście nie mieć problemu ze znalezieniem noclegów dla waszych gości weselnych. Wyjątek stanowi okres letni, kiedy przypada szczyt sezonu turystycznego - jeśli planujecie wziąć ślub i wesele w okresie od czerwca do września, zacznijcie rozglądać się za firmami transportowymi i hotelami już teraz. 

Podzielcie się obowiązkami organizacyjnymi

Planowanie ślubu i wesela w tak krótkim czasie wymaga odpowiedniego zarządzania czasem i równego podziału obowiązków  - jedna osoba nie jest w stanie zająć się wszystkim, dlatego śmiało korzystajcie z pomocy profesjonalistów w postaci wedding plannera, który zna rynek i jest w stanie szybko sprawdzić dostępność podwykonawców, dopilnować zawarcia umów i odpowiedniego harmonogramu przygotowań lub poproście o zaangażowanie się najbliższych - na pewno chętnie wam pomogą.

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj