Jak wspólnie zaplanować ślub i wesele - 6 porad eksperta

Organizacja ślubu i wesela zwykle spada w głównej mierze na przyszłą Pannę Młodą lub spoczywa na barkach zatrudnionego wedding plannera. A co jeśli powiemy, że Pan Młody może zostać również zaangażowany w planowanie Wielkiego Dnia? Jak podzielić się obowiązkami, by zaplanować ślub i wesele wspólnie? Podpowiadamy!

 ślub wesele organizacja ślubu organizacja wesela ślub 2021 wesele 2021 porady ślubne trendy ślubne 2021 Bukiet ślubny - Flower Factory
Zdjęcie - Jasny Kadr Fotografia

Ustalcie priorytety

Zacznijcie od tego, aby zastanowić się nad najważniejszymi dla was elementami organizacji ślubu i wesela. Niech każde z was wypisze na kartce 3 rzeczy, które uważa za najważniejsze w tym dniu. Mając ustalone osobiste priorytety, wiecie już, że kiedy nadejdzie czas podejmowania decyzji, każdy z was zajmie się tym, co jest dla niego najważniejsze. To także duże ułatwienie pozwalające uniknąć nieporozumień i kłótni występujących podczas planowania ślubu i wesela. Każde z was konsultuje wspólnie wybory i możliwe opcje, ale ostateczną decyzję w najważniejszym dla siebie aspekcie podejmuje jedno z was.

Stwórzcie weselnego maila

To zdecydowanie ułatwi wam nawigowanie podczas przygotowań do ślubu i wesela, a także usprawni kontakt z podwykonawcami i przepływ informacji. Załóżcie konto mailowe (polecamy gmail - łatwy dostęp do dokumentów, arkuszy i kalendarza google, które będą bardzo przydatne podczas planowania ślubu i wesela) i wszystkie wiadomości związane z organizacją waszego Wielkiego Dnia wysyłajcie właśnie z niego. Tym sposobem, będziecie w stanie łatwo odnaleźć wszystkie potrzebne informacje, bez przeszukiwania setek maili na waszych prywatnych kontach. Aby uniknąć ewentualnych nieporozumień czy odczytywania maili tylko przez jedną osobę, ustalcie, że sprawdzacie konto wspólnie lub, jeśli odczytujecie któregoś z maili samodzielnie, informujecie swoją Drugą Połowę o tym. 

...a także konto bankowe

Jeśli samodzielnie organizujecie ślub i wesele oraz opłacacie podwykonawców z własnej kieszeni, podobnie jak w przypadku e-maila weselnego, zdecydowanie lepiej jest otworzyć wspólny rachunek bankowy, na który będziecie wpłacać sumy potrzebne do opłacenia sali weselnej, DJ-a, fotografa, czy filmowca. Tym sposobem, każde z was będzie wiedziało, ile dokładnie funduszy potrzebujecie jeszcze wpłacić na konto oraz możecie w łatwy i przyjemny sposób kontrolować wszelkie weselne wydatki. 

Ustalcie ramy finansowe

Rozmawiając o finansach, nie możecie pominąć pogawędki o budżecie weselnym. Oczywiście, można znaleźć fotografa ślubnego za 3000 zł, ale i także takiego za  8000 zł, podobnie z salą weselną- w jednej za tzw. "talerzyk" zapłacicie 250 zł, a w kolejnej może to być już 500 zł, dlatego tak ważne jest, by rozmawiać o swoich marzeniach, ale i także realnych możliwościach finansowych. Kiedy już zweryfikujecie rynek ślubny i pozbieracie oferty od miejsc na wesele, wybranych fotografów, czy zespołów weselnych, ustalcie wspólnie, ile chcecie (i możecie) przeznaczyć na każdy z poszczególnych elementów wesela. Nie możecie omijać tej rozmowy - dla jednych wydanie 8000 zł na dekoracje kwiatowe może wydawać się szalone, z kolei dla drugiej strony drobne dekoracje na 100 osób w kwocie 2000 zł mogą być nieporozumieniem, niepotrzebnie prowadzącym do sprzeczek i kłótni. Jeśli zależy ci na czymś bardzo mocno i chcesz przeznaczyć na to więcej środków, koniecznie przedstaw swojemu ukochanemu/ukochanej racjonalne argumenty, dlaczego warto  zapłacić nieco więcej za kwiaty na wesele czy fotografa ślubnego. Wiadomo, nie obejdzie się bez kompromisów, ale będziecie znali racje drugiej strony i łatwiej będzie wam się porozumieć w kwestiach finansowania ślubu i wesela. 

Podzielcie się zadaniami

Skoro ustaliliście już wcześniej wasze priorytety i wiecie, co jest dla was najważniejsze podczas organizacji wesela, czas podzielić się obowiązkami. Jeśli jednej stronie zależy na świetnym filmowcu, a druga szuka fotografa ślubnego, który ma w sobie "to coś" - świetnie -niech każde z was zajmie się poszukiwaniem odpowiedniej osoby, by zawęzić następnie pole wyboru do 2-4 interesujących ofert, z których wspólnie wybierzecie te najlepsze. Tym sposobem, oboje zaangażujecie się w te aspekty przygotowań do ślubu i wesela, na których zależy wam najbardziej, a jednocześnie wspólnie podejmiecie najważniejsze, ostateczne decyzje.

Upewnijcie się, że macie podobne oczekiwania

Nawet, jeśli podzieliliście się zadaniami organizacyjnymi, na wielu spotkaniach z podwykonawcami będziecie musieli podjąć kolejne - mniejsze decyzje, a nie zawsze będziecie mogli w nich oboje uczestniczyć. Ważne jednak jest, żeby każda ze stron miała świadomość oczekiwań drugiej osoby względem danego podwykonawcy, dlatego przed każdym spotkaniem upewnijcie się, że wiecie, czego oczekuje każde z was, jakie kwestie musicie poruszyć i co dokładnie chcecie wiedzieć przed dniem ślubu i wesela - w utrzymaniu drugiej osoby na bieżąco, pomogą wam doumenty google oraz arkusze - warto korzystać z tych narzędzi. 

 

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj