Wybór miejsca na wesele - na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań lokalu?

Wybór miejsca na wesele to jedna z pierwszych i najważniejszych decyzji do podjęcia podczas planowania ślubu i wesela. W każdym zakątku Polski znajdziecie wiele pięknych lokali weselnych, a wybór tego jedynego wcale nie należy do najłatwiejszych. Jeśli nie chcecie być jedną z tych Par Młodych, która poświęca kilkanaście weekendów na odwiedziny i poszukiwania wymarzonego lokalu na wesele, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł. Przygotowałyśmy kilka porad, które pomogą zawęzić listę potencjalnych miejsc na wesele - zapraszamy!

wedding planner kraków, organizacja wesela krakowa, konsultant ślubny kraków, miejsce na wesele wybór miejsca na wesele porady inspiracje Ceremony Concept


Zacznijcie od ustalenia budżetu wesela

Zanim ruszycie na dobre z poszukiwaniami lokalu weselnego, stwórzcie szkic zakładanego przez Was budżetu weselnego,który podzielicie na kategorie takie, jak miejsce na wesele, fotograf, filmowiec, zespół, dekoracje i tym podobne. Mając już ustalony przybliżone wydatki, jakie jesteście w stanie ponieść, rozejrzyjcie się wśród ofert lokali weselnych. Większość z nich ma przykładowe cenniki dostępne na swojej stronie lub zostaną one do Was przesłane po kontakcie mailowym. Następnie, mając już kilka ofert, porównajcie je pod względem zapewnianych ilości posiłków, pozycji w zimnym bufecie, tego, czy w cenie są już ciasta oraz jak wygląda sprawa alkoholu - czy można samodzielnie dostarczyć alkohol lub czy pobierana jest opłata, tzw. korkowe. Dzięki temu, zyskacie ogólną wiedzę na temat tego, co jest wliczone w cenę, a jakie koszty należy do niej doliczyć, ułatwi Wam to też przygotowanie do spotkania z managerem lokalu i pozwoli spisać sobie pytania, jakie do niego macie.

Sprawdźcie aspekty techniczne lokalu weselnego

Kontaktując się z managerem interesującego Was lokalu, poproście o podanie dostępnych terminów na organizację wesela, spośród których wybierzecie ten, który jest dla Was najkorzystniejszy. Kolejno, upewnijcie się, że wybrane miejsce ma te elementy, na których Wam najbardziej zależy - ogród lub miejsce, gdzie może odbyć się ceremonia zaślubin (w przypadku jeśli zdecydowaliście się na plenerową ceremonię cywilną) oraz w przypadku, jeśli decydujecie się na wesele plenerowe, czy miejsce jest przygotowane na zmianę pogody i jeśli będzie padało, czy istnieje gotowy plan B. Jeśli wiecie, że Wasi goście będą szukali chwili wytchnienia od zabawy poza lokalem, sprawdźcie dostępną przestrzeń w jego otoczeniu na organizację strefy chill-out oraz, jeśli wśród Waszych gości są osoby niepełnosprawne, upewnijcie się, że miejsce na wesele jest dla nich odpowiednio przystosowane.

Zwróćcie uwagę na architekturę i styl lokalu weselnego

Na pewno macie już w głowie, choćby wstępną wizję tego, jak ma wyglądać wasz Wielki Dzień. Mając to na uwadze, rozglądajcie się za lokalem, który nie tylko oferuje przystępne ceny i odpowiednie udogodnienia, ale i także który pasuje do waszej wizji ślubu i wesela. Jeśli marzycie o weselu w stylu eleganckim i z nutą glamour, nie zdecydujecie się na dom weselny w stylu góralskim, podobnie jeśli chcecie wesela pod namiotem, nie będziecie szukać sali balowej w XIX wiecznym pałacyku. Sprawdzajcie takie miejsca, które wpasowują się w wasze oczekiwania, nie szukajcie kompromisu, który koniec końców może was unieszczęśliwić.

...a także na sprawy bardziej prozaiczne

Weźcie pod uwagę nie tylko aspekty estetyczne, ale także prozaiczne, jak przestrzeń wokół miejsca na wesele, dostępne miejsca parkingowe. Jeśli wasi goście weselni będą potrzebować noclegów, sprawdźcie, czy w wybranych przez was miejscach istnieje zaplecze hotelowe, a jeśli nie, czy w bliskiej odległości znajdują się hotele lub miejsca noclegowe, w których mogą zatrzymać się Wasi goście. Część lokali weselnych oferuje także konkretnych podwykonawców ślubnych, niejako przypisanych do sali i nie chce zgadzać się na wprowadzanie osób zewnętrznych, dlatego nie zapomnijcie zapytać o to, zanim zdecydujecie się na konkretne miejsce na wesele. Będąc w lokalu, przyjrzyjcie się także dobrze oferowanej zastawie stołowej i krzesłom, dopytajcie także, czy lokal dysponuje obrusami i jak się one prezentują. 

Degustacja i kontakt z managerem

Kiedy już zawęzicie krąg poszukiwań, od ostatecznego wyboru powinny was dzielić jeszcze dwa kroki - weryfikacja opinii o miejscu i kuchni w internecie z rzeczywistością w postaci degustacji a także to, w jaki sposób przebiega kontakt z managerem lokalu. Na początek, skorzystajcie z dobrodziejstwa internetu i sprawdźcie opinie o lokalach, które rozważacie - możecie skonsultować się także ze znajomymi i zapytać, czy mieli okazję uczestniczyć w weselu organizowanym w lokalu X i jakie mają odczucia. Oczywiście, musicie wypośrodkować recenzje znalezione w sieci - część z nich będzie pochodziła od konkurencji, część od osób zaprzyjaźnionym z lokalem, jednak dadzą one wam ogólny obraz tego, jak postrzegane jest dane miejsce.
Jeśli wybrane przez was miejsca prowadzą na co dzień restaurację, wybierzcie się do nich na kolację i sprawdźcie nie tylko smak potraw, ale zwróćcie szczególną uwagę na ich podanie oraz na obsługę kelnerską. To bardzo ważne, szczególnie jeśli planujecie liczne wesele - nie ma nic gorszego niż opieszały serwis, który spowoduje niezadowolenie wśród waszych gości i znaczne opóźnienia w przebiegu wesela. 

Dodatkowo, bardzo ważne jest to, aby mieć dobry kontakt z managerem lokalu - w końcu jest to osoba z ramienia miejsca na wesele odpowiedzialna za organizację najpiękniejszego dnia w waszym życiu, na pewno musicie czuć się bezpiecznie i ufać tej osobie. Jeśli kontakt jest płynny i przebiega bez zarzutów, manager wywiązuje się z obietnic, wysyła obiecany spis menu i opcje pakietowe na czas, jest dla was dostępny i odpowiada nawet na najbardziej szczegółowe pytania - droga wolna, trafiliście dobrze. Natomiast jeśli od samego początku musicie czekać bardzo długo na odpowiedzi lub samodzielnie się o nie upominać, kontakt jest utrudniony i nie czujecie nici porozumienia z managerem, warto poszukać innych możliwości. 

 

Jeśli rozpoczynacie swoją przygodę z planowaniem ślubu i wesela, nie wiecie, od czego zacząć lub zwyczajnie brakuje wam czasu na rzetelny research miejsc i poszukiwania podwykonawców - z chęcią pomożemy. Mamy za sobą realizację ponad stu wesel, pomogłyśmy ponad stu parom w przygotowaniach do ślubu i wesela, od samego początku, aż po dzień ślubu i wesela, oferując im swoje sprawdzone pomysły, dobrą radę, wsparcie i spokój ducha sprawiają, że stali się gośćmi na własnym weselu. Napiszcie do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwońcie: +48 509 719 339 i sprawdźcie, jak możemy wam pomóc.

 

Materiał przygotowany przez: Natalia Woźniak, Ceremony Concept, organizacja wesel Kraków i małopolska
www.ceremonyconcept.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj