Wesele plenerowe czy w lokalu? Co wybrać? Wymieniamy plusy i minusy każdego rozwiązania!

Organizacja ślubu i wesela wymaga od Pary Młodej wielu decyzji - jedną z najważniejszych z nich jest wybór miejsca na wesele. Coraz częściej stawiamy na oryginalne rozwiązania i wybieramy wesela w stodołach, namiotach, a także tańczymy pod gołym niebem.

Jeśli jesteście jedną z tych Par Młodych, które rozważają organizację wesela plenerowego, ale wciąż się wahają - zapraszamy do lektury - wymieniamy plusy i minusy każdego z rozwiązań.

ślub wesele miejsce na ślub miejsce na wesele inspiracje ślubne plener ślubny wesele plenerowe porady co wybrać plusy i minusy  Miejsce na wesele - Moodro Restaurant, Katowice
Dekoracje weselne i kwiaty - Pracownia Flotystyczna Anemony
Zdjęcie - Whitedressphoto 

Wesele w lokalu

Plus: Nie musicie martwić się pogodą

Wesela organizowane w lokalu nie wymagają od Was przygotowania planu "B" w razie nagłego pogorszenia pogody. Nie będziecie musieli zastanawiać się, czy potrzebujecie wynająć namiot, zaopatrzyć Waszych gości w parasole oraz czy nagły spadek temperatury nie będzie wymagał od Was zamówienia ogrzewaczy. Jeśli należycie do osób, które lubią mieć wszystko zaplanowane i dopięte na ostatni guzik, organizacja wesela w lokalu jest dla Was.

Minus: Ograniczona przestrzeń

O ile wynajmując namiot i organizując wesele w plenerze, zawsze możecie zamówić dodatkowe przęsło i powiększyć namiot, o tyle w lokalu weselnym brak takiej możliwości, co z kolei ogranicza Waszą listę gości do określonej ich liczby. Jeśli macie obawy, że Wasz lokal weselny może nie pomieścić w sposób komfortowy takiej ilości osób, zapytaj managera o pojemność lokalu.

ślub wesele miejsce na ślub miejsce na wesele inspiracje ślubne plener ślubny wesele plenerowe porady co wybrać plusy i minusy Miejsce na wesele - Rubinstein Hotel&Restaurant, Kraków
Dekoracje kwiatowe - Pracownia Florystyczna Anemony
Zdjęcie - Elmero

Plus: Możliwości dekoracyjne

Możliwości dekoracyjne w lokalu wydawać by się mogły mniejsze, niż w przypadku wesel plenerowych, jednak wciąż jest to niezwykle kusząca propozycja - ważne jest tylko to, aby trzymać się ustalonych odgórnie zasad z lokalem, a wszystko będzie dobrze. Im mniej dekoracji własnych lokalu, tym lepiej - neutralne ściany pozwalają na dowolną mnogość dekoracji i stanowią świetne tło pod barwne i bogate backdropy.

Minus: Koszty dekoracji

Oczywiście, koszt zapełnienia przestrzeni dekoracjami kwiatowymi jest niemały, szczególnie jeśli organizujecie wesele poza sezonem, kiedy kwiaty są najdroższe i trudniej dostępne. Racjonalnie mierzcie siły na zamiary, skonsultujcie się z Waszą florystką i poproście o oszacowanie kosztów dekoracji Waszych marzeń.

ślub wesele miejsce na ślub miejsce na wesele inspiracje ślubne plener ślubny wesele plenerowe porady co wybrać plusy i minusy Miejsce na wesele - Willa Poprad, Rytro 
Zdjęcie - PerfectLove wedding photography

Plus: Ograniczona przestrzeń sprzyja bliskości

Organizacja przyjęcia w plenerze wiąże się z ryzykiem, że goście weselni, skuszeni dostępną przestrzenią, strefą chillout oraz ładną pogodą spędzą dużo czasu poza parkietem i stolikami. W przypadku wesel organizowanych we wnętrzach, goście są skupieni w jednej przestrzeni, co z kolei sprzyja budowaniu przyjaznej atmosfery bliskości.

ślub wesele miejsce na ślub miejsce na wesele inspiracje ślubne plener ślubny wesele plenerowe porady co wybrać plusy i minusy Dekoracje i aranżacja stołu Pary Młodej - Pracownia Florystyczna Niezłe Kwiatki, Dorota Rusiniak
Zdjęcie - PerfectLove wedding photography

Wesele w plenerze

Plus: Przestrzeń i przepiękne otoczenie

Natura jest piękna sama w sobie - dlatego też wiele z Par Młodych wybiera na organizację swoich przyjęć weselnych ogrody, stare parki, czy zielone przestrzenie, które nie potrzebują zbyt obfitych dekoracji, by zrobić spektakularne wrażenie na gościach weselnych. 

Minus: Koszty dodatkowe

O ile miejsce, które wybraliście, nie zapewnia namiotu w cenie, musicie liczyć się z dodatkowymi kosztami w postaci jego wynajmu. Dodatkowo, potrzebna Wam będzie podłoga do namiotu, parkiet taneczny (jeśli planujecie taniec poza namiotem, pod gołym niebem), a także nagrzewnice w razie chłodnego wieczoru. Jeśli zdecydowaliście się na miejsce bez zaplecza sanitarnego, musicie uwzględnić w Waszym budżecie również koszt przenośnych toalet, wynajem krzeseł i stołów, oświetlenia oraz mebli do tak pożądanej w ostatnich sezonach strefy chillout. Podsumowując, jeśli liczycie na to, że organizacja plenerowego wesela będzie mniej kosztowna niż w lokalu - niestety jesteście w błędzie.

ślub wesele miejsce na ślub miejsce na wesele inspiracje ślubne plener ślubny wesele plenerowe porady co wybrać plusy i minusy Dekoracje i aranżacja tła oraz stolika Pary Młodej - Hubert Lamański, Pracownia Florystyczna Flower Land
Zdjęcie - Whitedressphoto

Plus: Naturalne światło dzienne

Nie ma nic piękniejszego, niż naturalne, dzienne światło do zdjęć ślubnych - dodaje ono im szczypty magii, tak trudnej do uchwycenia w zdjęciach wewnątrz budynku. Zadbajcie o to, by wybrać takiego fotografa ślubnego, który wie, jak uchwycić naturalne światło w kadrze i zrobić z niego dobry użytek.

Minus: Insekty

Wesela plenerowe mają kilka minusów, jednak o tym najczęściej zapominamy - decydując się na przyjęcie pod gołym niebem lub pod namiotem, musimy liczyć się z obecnością dodatkowych gości w postaci muszek, pszczół, os, czy komarów. Zadbajcie o to, aby w Waszych koszyczkach ratunkowych nie zabrakło sprayów na komary, a atrakcyjne, słodkie kąski na słodkim stole były odpowiednio zabezpieczone przed skrzydlatymi gośćmi.

ślub wesele miejsce na ślub miejsce na wesele inspiracje ślubne plener ślubny wesele plenerowe porady co wybrać plusy i minusy Miejsce na plenerowy ślub - ogród Folwarku Zalesie, Dobczyce
Dekoracje Kwiatowe - Maria Gałka - Ostapińska, Pracownia Florystyczna Takie Kwiatki
Zdjęcie - Anna Cupczyńska, Kolor Selektywny

Plus: Lekka i przyjazna atmosfera w stylu slow wedding

Przyjęcia w plenerze mają nieco inny rytm niż te organizowane we wnętrzach - jeśli zdecydowaliście się na organizację wesela w ogrodzie, sadzie lub innym miejscu z przepięknym otoczeniem, możecie być pewni, że goście weselni, zmęczeni tańcem i szukający ochłody, ruszą na spacer po najbliższej okolicy, z przyjemnością usiądą na miękkim leżaku z drinkiem w dłoni i będą rozkoszować się tą chwilą. Warto zainwestować i przygotować ogromnie popularne w ostatnich sezonach strefy chillout. Wystarczy rozstawić kilkanaście leżaków, kilka puf, kanap i stolików w ogrodzie, aby osiągnąć zamierzony efekt. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie kilku gier, takich jak bule, rzutki, czy mini golf, aby zapewnić dzieciom (i dorosłym szukającym wytchnienia od tańca) rozrywkę.

Minus: Długie terminy oczekiwania

Ze względu na stosunkowo krótkie lato i ciepłą porę roku w naszym kraju, organizacja wesela plenerowego ma sens tylko w okresie późnowiosennym,letnim i początkiem jesieni. To bardzo krótki czas, a biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie weselami plenerowymi w Polsce, wniosek jest prosty - terminy są rezerwowane niezwykle szybko i z dużym wyprzedzeniem . Jeśli marzycie o weselu plenerowym, zaraz po zaręczynach zacznijcie poszukiwania tego idealnego miejsca, aby uniknąć późniejszego rozczarowania brakiem terminów.

 

Tekst: Redakacja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 komentarz

  • Link do komentarza Julka wtorek, 12 marzec 2019 07:37 napisane przez Julka

    Można też połączyć jedno z drugim i wybrać lokal który oferuje nam i jedno i drugie, na przykład poczęstunek i stoły są wewnątrz a miejsce taneczne, minibar na zewnątrz. Takie rozwiązanie ma sporo zalet.

Skomentuj