Ślub cywilny od podszewki, czyli co, gdzie, jak i kiedy?

Jeszcze niecałe 20 lat temu w Polsce istniał obowiązek zawierania ślubu cywilnego, jednak od końca 1998 roku w wyniku porozumienia zawartego pomiędzy Watykanem a władzami państwa polskiego istnieje możliwość zawarcia ślubu konkordatowego, czyli połączenie ślubu kościelnego ze ślubem cywilnym.

 ślub cywilny porady inspiracje ślub wesele gdzie co i jak pytania Zdjęcie - Katarzyna Bielec, BIELEC Dom Fotografii i Malarstwa

Z biegiem ostatnich lat obserwujemy zwiększanie się liczby zawierania małżeństw cywilnych, dlatego jeśli jesteście jedną z tych przyszłych Par Młodych, która zamiast ślubu kościelnego wybrała zawarcie ślub świecki, ten materiał jest dla Was – zapraszamy!

Na ile wcześniej wybrać się do USC?

Jeśli nie zależy Wam na konkretnej dacie, wystarczy udać się do USC na co najmniej 31 dni przed planowaną datą zawarcia małżeństwa. Oczywiście, jeśli planujecie zawarcie ślubu cywilnego, a później organizujecie tradycyjne wesele, warto udać się do urzędu nawet na pół roku przed planowaną datą zawarcia małżeństwa – terminy i kolejki stają się nieco dłuższe w okresie letnim, a także w ulubionych miesiącach Par Młodych, dlatego zadbaj o to, aby wybrany przez Was termin został zarezerwowany dla Was.

Jakich dokumentów potrzebujemy?

Wizyta w USC wiąże się z przedłożeniem kilku dokumentów i odpowiedzeniem na kilka pytań. Przede wszystkim, musicie wykazać przed urzędnikiem, iż nie istnieją między Wami żadne wyraźne przeszkody do zawarcia małżeństwa (pełnoletniość, brak powinowactwa, brak spokrewnienia w linii prostej, brak stosunku przysposobienia, nie pozostajecie w żadnym innym formalnym związku). Kiedy już odpowiecie na te pytania, urzędnik sporządzi na miejscu tak zwane zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, ustalicie od razu także termin zawarcia ślubu. Bardzo ważna informacja: zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego jest ważne tylko 30 dni, dlatego jeśli Wasz ślub odbędzie się w późniejszym terminie, nie zapomnijcie o ponownym przedłożeniu stosownego oświadczenia w USC. Przygotujcie również pieniążki, gdyż na pierwszej wizycie powinniście uiścić obowiązkową opłatę skarbową w wysokości 84 zł. Na pierwszej wizycie powinniście mieć ze sobą: dokument tożsamości oraz dowód wpłaty opłaty skarbowej.

Co zrobić w sytuacji, kiedy jedno z Was jest cudzoziemcem?

Tu sprawa wygląda nieco inaczej, ale po kolei. Jeśli jedno z Was pochodzi z kraju innego niż Polska, na wizytę w USC musi przygotować: dokument potwierdzający, że zgodnie z prawem kraju, z którego pochodzi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dana osoba mogła zawrzeć związek małżeński. W przypadku, kiedy urzędnik będzie miał problem z jednoznacznym określeniem danych personalnych osoby oraz jej /jego stanu cywilnego, może poprosić Was także o przedłożenie odpisu aktu urodzenia danej osoby oraz, jeśli ta była wcześniej w związku małżeńskim, odpis aktu małżeństwa wraz z dokumentem, który potwierdza ustanie, unieważnienie lub też nieistnienie małżeństwa. Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że wszystkie dokumenty sporządzone pierwotnie w języku innym niż polski, muszą zostać przetłumaczone urzędowo, tj. poprzez tłumacza przysięgłego. Jeśli jedno z Was nie mówi po polsku, konieczna jest także obecność biegłego tłumacza podczas wizyty w USC, a także podczas zawierania związku małżeńskiego.

Czy miejsce ma znaczenie?

Lata temu istniał obowiązek rejonizacji, czyli jeśli Para chciała zawrzeć związek cywilny, musiała się udać do najbliższego podległego jej USC. Obecnie rejonizacja już nie obowiązuje, więc każda Para może wziąć ślub w dowolnie wybranym przez nich USC. Istnieje też możliwość zawarcia ślubu cywilnego w plenerze, jednak aby mogło do tego dojść, wybrane miejsce musi spełniać szereg warunków, między innymi: lokalizacja musi gwarantować utrzymanie uroczystej formy, a także musi być bezpieczne zarówno dla urzędnika, jak i wszystkich uczestników ceremonii. Aby skorzystać z możliwości zawarcia związku poza USC, należy wypełnić i złożyć stosowny wniosek, w którym umieścić należy informacje o miejscu i dacie zawarcia związku, a także powodach, dla których ceremonia ma odbyć się w lokalizacji innej niż USC. Do budżetu weselnego w przypadku plenerowego ślubu cywilnego, doliczyć należy jeszcze 1000 zł opłaty za udzielenie ślubu oraz 11 zł opłaty za sporządzenie protokołu zawarcia małżeństwa poza USC.

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj