Trudne sprawy czyli jak rozmawiać o budżecie weselnym z rodzicami

Jedną z najtrudniejszych części przygotowań ślubu i przyjęcia weselnego jest ustalanie budżetu na to przeznaczonego, szczególnie jeśli część kosztów mają pokryć rodzice Młodej Pary. Rozmowa o pieniądzach nigdy nie jest łatwa, ale można sprawić, aby była nieco bardziej przyjemna.

 ślub wesele suknia ślubna garnitur ślubny ślubne zdjęcie sesja ślubna sesja plenerowa Zdjęcie - LMFOTO
Suknia ślubna - Strefa Panny Młodej

Z reguły, większość rodziców Młodych Par chce partycypować w kosztach wesela, dlatego bardzo ważne jest, aby jasno podzielić wydatki w taki sposób, aby każda strona wiedziała dokładnie, za co i ile płaci. Na samą myśl o rozmowie o kosztach przyjęcia z Twoimi rodzicami i przyszłymi teściami czujesz ucisk w żołądku? Spokojnie, podpowiemy Ci, jak przeprowadzić taką rozmowę bez zbędnych emocji i dramatów. Zapraszamy!

Jeśli chcesz uzyskać jednoznaczną odpowiedź, zadawaj dokładne pytania

Tym, co najtrudniejsze w planowaniu budżetu weselnego finansowanego nie tylko z kieszeni Pary Młodej, ale także i jej rodziców jest uzyskanie jasnej i klarownej odpowiedzi co do dokładnych kosztów i sum, które mogą zostać przeznaczone na konkretne elementy. Wielu rodziców odpowiada spokojnie słowami "spokojnie, poradzimy sobie", jednak takie stwierdzenie jest dobre tylko w teorii. Aby uniknąć niepotrzebnych spięć i kłótni, najlepiej zadać dokładne pytanie i dowiedzieć się, na jakie wsparcie możecie liczyć z ich strony. Mając podaną konkretną kwotę, będzie Wam łatwiej określić ogólną kwotę budżetu, którą następnie możecie podzielić na kolejne elementy.

Zanim porozmawiasz z rodzicami, postaraj się określić cały budżet weselny

To może wydawać się nieco sprzeczne z tym, co napisaliśmy wcześniej, jednak aby rozmawiać na konkretach, potrzebujecie znać choćby przybliżoną, ogólną kwotę w której chcielibyście się zamknąć, organizując wesele. Jeśli przed spotkaniem będziecie z stanie uzyskać koszty wynajęcia sali, zespołu, florystki i innych podwykonawców, doliczcie do całości konkretną kwotę na tak zwane nieprzewidziane wydatki. Tak przygotowani, śmiało możecie się udać na rozmowę o finansach z Waszymi rodzicami.

Dopasuj wszystko do siebie i Waszej wizji ślubu i wesela

Pomiń wszystkie te rzeczy, które są uważane za tradycyjne, jeśli niekoniecznie pasują one do Waszego pomysłu na ten dzień. Zamiast tego, skupcie się na tych rozwiązaniach ślubnych i weselnych, które odpowiadają Wam, Waszym charakterom, zainteresowaniom i stylom życia. Tradycyjnie przyjęło się, że to rodzina Panny Młodej pokrywa większą część kosztów wesela, jednak obecnie coraz częściej obserwujemy sumienne dzielenie się kosztami po połowie lub nieco rzadziej, zdarzają się sytuację, gdzie koszty wesela są samodzielnie pokrywane przez Młodą Parę. Jeśli planujecie pokryć choćby część kosztów samodzielnie, znacznie łatwiej będzie Wam porozmawiać z Waszymi rodzicami o ewentualnym dofinansowaniu. Bardzo ważną kwestią jest to, aby żadne z Was nie bało się rozmawiać i kierować pytań bezpośrednio do swoich rodziców – pamiętajcie, że każda rodzina jest inna, ma inny styl rozmowy i charaktery, dlatego aby uniknąć zbędnych kłótni i niesnasek, niech każde z Was rozmawia bezpośrednio ze swoimi rodzicami.
 

Załóżcie w banku specjalne konto z funduszem weselnym

Jedną z najbardziej skutecznych i najłatwiejszych dróg zbierania finansów na ślub i wesele jest założenie specjalnego konta w banku, gdzie przechowywać będziecie tylko i wyłącznie fundusze związane z ślubem i przyjęciem weselnym. Dzięki temu, Wasi rodzice będą mogli w łatwy sposób przelać swoją część pieniędzy, którymi chcą Was wspomóc, w dowolnej i najdogodniejszej dla nich chwili, a Wy będziecie mieli możliwość wglądu w stan konta każdorazowo podczas wykonywania przelewów dla konkretnych podwykonawców.

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj