Menu weselne – tych błędów nie popełniaj!

Jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę podczas wyboru miejsca na wesele jest menu. Jedzenie serwowane podczas wesela to także jeden z elementów, który będzie zapamiętany przez Waszych gości weselnych. Obecnie, bardzo ważnym jest, żeby podczas wyboru menu uwzględniać nie tylko własne potrzeby, ale i także oczekiwania gości.

menu ślubne, poligrafia ślubna, degustacja ślubnaPoligrafia - Paper Flower Art
Zdjęcie - Anna Cupczyńska, Kolor Selektywny


Jakie błędy najczęściej popełniają Pary Młode w wyborze menu weselnego? Podpowiadamy!

Brak osobnego menu dla dzieci

Jeśli zdecydowaliście się na zaproszenie gości wraz z dziećmi na Wasz ślub i wesele, bądźcie konsekwentni do samego końca i uwzględnijcie również potrzeby najmłodszych podczas ustalania menu. Bądźmy szczerzy – dzieci nie lubią wielu rzeczy, więc serwowanie im pieczeni a`la Wellington i wytrawnych przekąsek nie jest dobrym rozwiązaniem. Zamiast tego, porozmawiajcie z Waszym szefem kuchni i poproście o stworzenie osobnego menu dla dzieci – kotlet drobiowy i frytki to nieśmiertelna i uniwersalna propozycja, która przypadnie do gustu każdemu dziecku.

Nie uwzględnienie specjalnych potrzeb żywieniowych Waszych gości weselnych

Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome, co skutkuje większą świadomością nie tylko w przypadku wegetarianizmu i weganizmy, ale i także alergii pokarmowych. Jeśli wiecie, iż ktoś z Waszych gości nie jada mięsa lub ma uczulenie na gluten, czy jest na restrykcyjnej diecie związanej z jakąś chorobą, pomyślcie o nich, ustalając Wasze weselne menu. Mając świadomość ograniczeń żywieniowych niektórych z Waszych gości, porozmawiaj z szefem kuchni i poproś o alternatywne menu odpowiadające ich potrzebom – dobry szef kuchni na pewno podoła takiemu zadaniu. W dobie dbania o sylwetkę i kultu zdrowego żywienia, warto pomyśleć także o sympatykach aktywności fizycznej i bycia fit. Wybierając opcję ciepłego i zimnego bufetu, umieśćcie na nich również potrawy lekkostrawne, o mniejszej kaloryczności niż uwielbiane żeberka czy golonki, warto pomyśleć również o lekkich sałatkach oraz przekąskach.

Pomijanie degustacji menu weselnego

To jeden z największych grzechów Młodej Pary, dlatego nawet jeśli na Wasze wesele wybraliście Waszą ulubioną restaurację w której jadacie często, i tak powinniście umówić się na degustację i spróbować potraw, które chcecie zaserwować Waszym gościom podczas wesela. Nawet, jeśli masz pełne zaufanie do kuchni, mimo wszystko, spróbuj wszystkiego podczas degustacji – może okazać się, że nie wszystko smakuje tak, jak sobie wyobrażaliście i część pozycji będziecie chcieli zamienić na inne.

Wybieranie produktów spoza sezonu

Wybór menu to nie tylko dostosowanie go do Waszych wymagań i potrzeb Waszych gości, bardzo ważne jest również uwzględnienie pory roku, w której odbywa się Wasz ślub i wesele. Sezonowe produkty są łatwo dostępne i menu oparte na nich będzie na pewno bardziej przystępne cenowo niż takie, które wymaga sprowadzania składników na specjalne życzenie. Warto też pomyśleć o tym, że letnie menu powinno być nieco lżejsze niż to serwowane jesienią i zimą, dlatego zanim zdecydujesz się na konkretne pozycje w menu, przemyśl je pod kątem sezonowości i pory roku.

Zamawianie wielkiego tortu dla wszystkich gości weselnych

Wielki, piętrowy tort rodem z amerykańskich komedii romantycznych jest piękny i niezwykle efektowny, ale przede wszystkim, bardzo kosztowny. Jeśli nie dbacie o koszta, śmiało omińcie ten punkt, natomiast jeśli dbacie o Wasz budżet, pomyślcie o innym rozwiązaniu. Zamiast zamawiać wielki, piętrowy i bardzo czasochłonny tort, zdecydujcie się na jego mniejszą wersję, a porcje dla gości zamówcie w formie jednego arkusza ciasta, która zostanie pokrojone w kuchni i rozniesione już w pojedynczych porcjach przez kelnerów dla każdego z gości.

Myślenie tylko o sobie i swoich preferencjach smakowych

Ślub i wesele to przede wszystkim Wasz dzień – powtarzamy to niemal w każdym artykule, jednak to także dzień, który świętujecie z Waszymi najbliższymi, dlatego nie możecie myśleć tylko o sobie, szczególnie wybierając menu weselne. Wspominałyśmy już o uwzględnieniu specjalnych potrzeb żywieniowych, teraz mówimy także o wyborze, który będzie odpowiadał większości gości. Nawet jeśli Wy jesteście wegetarianami, to nie powinniście narzucać Waszym gościom weselnym tylko i wyłącznie roślinnego menu. Zadbajcie o różnorodność potraw, a wszyscy z zaproszonych gości będą szczęśliwi i na pewno to docenią.

 
Tekst: abcslubu.pl

 

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj