Ślubne dylematy, czyli jak powiedzieć komuś że nie jest zaproszony na ślub i wesele

Stworzenie ślubnej listy zaproszeń to zawsze trudny i nieco kłopotliwy temat. Ze względu na budżet, wielkość sali oraz charakter uroczystości nie jesteście w stanie zaprosić wszystkich ludzi, których kiedykolwiek poznaliście, to naturalne.

ślub wesele garnityur suknia ślubna porady inspiracje artdeco wesele vintage lata 20 Zdjęcie - Anna Cupczyńska, Kolor Selektywny 

Co zrobić w sytuacji, kiedy ktoś z Waszych znajomych, kolega z pracy czy daleka kuzynka w trzeciej linii pyta Cię wprost, czy zostanie zaproszona na Wasz ślub i wesele, kiedy Ty już wiesz, że nie masz danej osoby na swojej liście gości? Jest kilka sposobów na to, jak odpowiedzieć na takie pytanie w sposób delikatny i grzeczny. Oto one!

Musimy trzymać się wyznaczonego budżetu

Pieniądze nie rosną na drzewach – na pewno słyszeliście to zdanie wielokrotnie będąc dziećmi, a teraz, będąc dorosłymi i odpowiedzialnymi ludźmi, na pewno macie świadomość tego, jaką wartość ma pieniądz, dlatego też staracie się zmieścić w ustalonych przez Was ramach finansowych. Szczególnie, jeśli opłacacie ślub i wesele samodzielnie, Wasze rodziny są liczne i zwyczajnie, brak Wam już środków na zaproszenie dalszych znajomych czy kolegów z pracy, nie bójcie się im o tym powiedzieć otwarcie. Każdy zdrowo myślący człowiek zrozumie taki argument i nie powinien czuć się w żaden sposób urażony słysząc, że nie znalazł się na liście gości właśnie z powodu ograniczeń finansowych.

Ślub i wesele opłacają nasi rodzice

Taka sytuacja nie wymaga szczególnego tłumaczenia – kiedy to Wasi rodzice pokrywają wszystkie opłaty związane z organizacją ślubu i wesela, cóż... Możecie mieć mało do powiedzenia w kwestii ustaleń oraz listy gości. W takiej sytuacji, najlepiej odpowiedzieć osobie pytającej o zaproszenie szczerze, mówiąc otwarcie o tym, że to rodzice pokrywają całość (lub większość) kosztów ślubu i wesela, w związku z czym macie ograniczoną możliwość podejmowania decyzji. Także w przypadku listy gości, musicie uwzględnić przede wszystkim znajomych Waszych rodziców, przez co macie znacznie zmniejszoną pulę zaproszeń dla Waszych przyjaciół. Oczywiście, możecie także nadmienić, że jest Wam z tego powodu przykro i żałujecie, że nie macie większej swobody w podejmowaniu decyzji, jednak musicie się podporządkować woli rodziców.

Organizujemy małe, intymne przyjęcie tylko dla najbliższych

W związku z tym, na miejsce wesela wynajęliście mały lokal, który może pomieścić niewielką liczbę gości – to kolejna z dobrych odpowiedzi, dla osób ciekawych, czy zostaną zaproszeni na Wasz ślub i wesele. Ze względu na ograniczoną liczbę dostępnego miejsca, musieliście odpowiednio dostosować Waszą listę gości, w związku z czym znalazły się na niej tylko osoby najbliższe i członkowie rodziny. Zawsze możecie dodać, że z chęcią spotkacie się z daną osobą po weselu i wspólnie poświętujecie w inny sposób. Kiedy odpowiesz na to pytanie właśnie tak, pokażesz danej osobie, że zależy Ci na jej uczuciach, dlatego nikt z Twoich niezaproszonych na ślub znajomych nie powinien czuć się urażony.

Zdecydowaliśmy się na ślub i wesele za granicą

Coraz częściej wiele Par Młodych decyduje się na organizację ceremonii zaślubin i wesela poza granicami Polski, w atrakcyjnym turystycznie miejscu. Jeśli Wy także podjęliście taką decyzję i spotykacie się z pytaniami o zaproszenie ślubne przez osoby, których nie uwzględniliście na swojej liście gości, odpowiedzcie im szczerze, że koszty organizacji wesela nieco Was zaskoczyły, dlatego zostaliście zmuszeni do ograniczenia listy zaproszonych gości do najważniejszego minimum. Aby nieco załagodzić sytuację i dać odczuć niezaproszonej osobie, że wciąż Wam na niej zależy, wspomnijcie jej, że mimo tego, iż nie będziecie razem świętować ślubu i wesela, to serdecznie zapraszacie ją na obiad zaraz po powrocie z podróży poślubnej.

Tekst: Portal abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj