Ile kosztuje ślub w Polsce?

Według badania przeprowadzonego przez Grupę Portali Weselnych aż 81% nowożeńców uważa, że ślub jest najpiękniejszym dniem w ich życiu. Z tego powodu nie oszczędzają oni na jego organizacji i z roku na rok pary dysponują większymi budżetami. W ramach Ogólnopolskich Badań Nowożeńców Grupa Portali Weselnych do badań przystąpiło ponad 300 osób z całej Polski, które zawarły związek małżeński w 2015 roku.

Koszty całościowe

Ponad dwukrotnie wzrosła (w porównaniu z rokiem 2014) liczba par, które na ślub i wesele przeznaczyły ponad 60 000 zł (z 3 do 7,5% nowożeńców). Najczęściej te wydatki oscylują jednak w granicach 20-40 tys. zł. Ceny uroczystości zależne są od wielu czynników, z których jednym jest lokalizacja. I tak najdroższe śluby odbywały się w województwie mazowieckim i małopolskim, a najtańsze w pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. Kolosalną sumę 60 tys. zł zapłaciły przede wszystkim pary w wieku 21-24 lata, które zamieszkiwały miejscowości do 50 000 mieszkańców. Może być to spowodowane tym, że wraz z wiekiem rosną zarobki oraz wymagania co do jakości pożądanych usług, jak i wkład własny w koszty wesela. Osoby będące w wieku od 31 lat stanowią najbardziej oszczędną grupę.

Choć ten trend powoli zanika, to nadal droższe jest branie ślubu w okresie letnim. W 2015 roku śluby stały się mniej zależne od sezonu, w przeciwieństwie do roku 2014, gdzie wyraźni było widać różnice w cenach ślubów między okresem letnim a zimowych. Prawdopodobnie jest to spowodowane dostrzeżeniem urokliwego charakteru przełomu roku przez usługodawców jak i Pary Młode.

W kościele lub w urzędzie

Cena samej ceremonii ślubnej też zależy od tego, czy jest to ślub kościelny czy cywilny. Mimo wszystko trzeba jednak brać pod uwagę, że koszt takiej uroczystości waha się w granicach 400-600 zł. Są jednak miejsca, gdzie za mszę narzeczeni zapłacili zdecydowanie więcej. Ponad 31% Młodych Par poniosła koszt rzędu 1000 zł i więcej. Najdroższe śluby odbyły się w województwie mazowieckim, najtańsze natomiast w małopolskim.

Suknia, zdjęcia i... koperty

Każda Panna Młoda w tym wyjątkowym dniu chce wyglądać zachwycająco, co nie jest przecież możliwe bez pięknej ślubnej sukni. Na ten wydatek nowożeńcy przeznaczają od dwóch do czterech tysięcy złotych. Badania wykazały, że najdroższe suknie zafundowały sobie panie w wieku 25-30 lat, które mieszkają w dużych miastach (pow. 500 tys. mieszkańców). Kobiety po 31 roku życia, z mniejszych miasteczek (50-100 tys. mieszkańców) na suknie wydały najmniej.

Nie ma również udanego wesela bez dobrej oprawy muzycznej, na którą to trzeba przeznaczyć kolejne 2-4 tys. zł. Również fotograf i kamerzysta to kolejne 1-2 tys. za każdy z zapisów jednego dnia.

Niestety tylko 34% par deklaruje, że koszty jakie ponieśli w związku z organizacją ślubu i wesela, zwróciły się w kopertach. W pozostałych przypadkach starczyło tylko na pokrycie niektórych wydatków. Najhojniejsi okazali się mieszkańcy województwa małopolskiego, gdzie zwróciło się ponad 25% organizowanych wesel. Badania wykazują również, że koperty najczęściej pokrywają wydatki uroczystości, których budżet nie przekroczył 20 tys. zł.

Co zrobić, żeby było taniej?

Aby zorganizować idealne wesele należy zabezpieczyć na ten cel średnio 20-40 tys. zł. Oczywiście nie oznacza to, że mając do dyspozycji mniejszą kwotę, ślubu i wesela nie uda się zorganizować. Trzeba się natomiast w takiej sytuacji liczyć z koniecznością oszczędności oraz rozsądnego dzielenia budżetu.

Można więc wybrać tańszy zespół lub DJ'a, zdecydować się na skromniejszą salę lub tylko na fotografa. Ponadto warto zastanowić się nad listą gości, ponieważ - jak się okazuje - ich większa ilość nie gwarantuje zwrotu kosztów wesela w kopertach. Rosnącym trendem staje się organizowanie zwykłego obiadu dla najbliższej rodziny i przyjaciół, co zdecydowanie zmniejsza konieczność wydawania pieniędzy na wesele.

Tekst, przeprowadzenie badań oraz grafika: Grupa Portali Weselnych 
www.fotograf-wesele.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

2 komentarzy

  • Link do komentarza Niepoprawna Para czwartek, 08 listopad 2018 08:54 napisane przez Niepoprawna Para

    My znajdujemy się w tych 19%, które nie uważają, że dzień ślubu jest najpiękniejszym dniem życia :D. Owszem, sama przysięga i sam fakt zawarcia małżeństwa jest ogromnym przeżyciem, ale naszym zdaniem to trochę smutne zakładać, że dzień ślubu jest najpiękniejszy i już nic piękniejszego nas w życiu nie spotka. Do organizacji naszych zaślubin podeszliśmy bardzo rozsądnie, nie chcąc wydawać wszystkich oszczędności (w naszym przypadku o zadłużaniu się nie ma mowy, bo wyznajemy zasadę - wydawaj mniej niż zarobiłeś). Żeby było taniej przede wszystkim polecamy ustalić budżet ślubny i użyć swojej kreatywności, żeby się w nim zmieścić. Oprócz tak oczywistych sposobów na cięcie wydatków z tym związanych jak rezygnacja z wesela na rzecz uroczystego obiadu, czy kupno tańszej sukni ślubnej, istnieje cała masa patentów na to, aby wydać mniej. My samodzielnie wykonaliśmy zaproszenia ślubne, winietki, prezenty dla gości, fryzurę i makijaż (w przypadku panny młodej), kupiliśmy klasyczne modele obuwia, które wykorzystamy jeszcze wiele razy i zrezygnowaliśmy z profesjonalnego fotografa na rzecz młodego fotografa-pasjonaty, którego prace niczym nie odbiegają od tych spod ręki profesjonalisty, a cena jest wielokrotnie niższa. http://www.niepoprawnapara.pl/ekonomiczny-slub

  • Link do komentarza Cocho sobota, 24 marzec 2018 22:16 napisane przez Cocho

    Zawsze te kolorowe zestawienia jakoś lepiej na mnie działają xD Na weselu, jak się nie jest oczywiście zbyt leniwym, dużo można zaoszczędzić, wystarczy tylko trochę poszperać, tu znajdziecie dużo inspiracji dzięki którym Wasz portfel ucierpi trochę mniej https://www.vivus.pl/moje-finanse/jest-okazja-jest-pozyczka/ile-kosztuje-wesele/

Skomentuj