Czy Para Młoda powinna zapewnić nocleg dla Gości Weselnych?

Zorganizowanie pobytu dla gości, to nie lada wyzwanie. Najprostszym rozwiązaniem jest zapewnienie gościom noclegu w miejscu wesela - odpada nam wtedy nocny transport gości do hotelu. Wszyscy mogą czuć się swobodne, w każdej chwili wyjść, przebrać się czy odświeżyć. Dodatkowo lokale proponują różne zniżki na noclegi.

Zdjęcie - Robert Wróblewski

Nie zawsze jednak jest to możliwe. Nocleg na miejscu może być za drogi, może go brakować lub być zbyt oddalony od centrum. Jest to ważne, zwłaszcza w przypadku gości zagranicznych, którzy przyjeżdżają na dłuższy czas i jednak woleliby mieszkać w miejscu z większą dostępnością rozrywek niż zostać uwięzieni w jakieś uroczej leśniczówce. Jeśli rezerwujemy noclegi w miejscu wesela należy zarezerwować je wstępnie na samym początku, zwłaszcza jeśli dany obiekt wynajmuje pokoje również innym gościom. Unikniemy w ten sposób nerwów spowodowanych brakiem miejsca oraz obecności obcych ludzi, choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe np. jeśli hotel liczy 300 pokoi :)

Terminy potwierdzenia przez gości należy zgrać z terminami płatności. Jeśli lokal będzie wymagał płatności na trzy miesiące przed weselem, należy od gości uzyskać potwierdzenie obecności w danym terminie. Oczywiście terminy płatności też można negocjować.

Kto powinien płacić za noclegi dla Gości Weselnych?

Dotychczas obowiązywała zasada, że Młodzi płacą za nocleg gości w dniu wesela. Jednak pod wpływem licznych ślubów mieszanych, pojawiła się zagraniczna tradycja, że goście sami płacą za nocleg. Zwłaszcza, że najczęściej goście zagraniczni przyjeżdżają na kilka dni i trudno byłoby sponsorować im cały pobyt. Często jednak obowiązuje system mieszany: Młodzi płacą za noclegi w dniu wesela, za inne dni goście płacą sami. To niestety powoduje pewne problemy logistyczne ponieważ, gdy goście płaca sami za siebie, zaczynają szukać noclegów na własną rękę. Najwygodniej dla Was będzie zarezerwować wstępnie hotel i poinformować o tym Gości, a oni już na własną rękę dokonają płatności. Druga opcja to zostawienie Gościom całkowicie wolnej ręki i ewentualnie polecenie jakiś ciekawych/tanich hoteli czy apartamentów. Ta wersja jest najtrudniejsza, gdyż w wypadku organizowania transportu mamy ogromne rozproszenie gości i ryzykujemy, że ktoś zgubi się i nie dotrze na miejsce zbiórki itd.

Jako organizatorzy musicie pamiętać, że mimo iż wasi goście to ludzie dorośli, jednak nie zaszkodzi, a nawet wskazane jest sprawdzenie i uzyskanie informacji, gdzie kto nocuje i czy zapłacił za nocleg - w sytuacji, kiedy goście sami płacą za siebie. Inaczej na kilka dni przed weselem możecie mieć armagedon spowodowany tym, że jakiś gość nie zrozumiał, nie zapłacił, hotel anulował rezerwację a wy macie nowy problem do rozwiązania. W przypadku rezerwacji hoteli należy również pamiętać o godzinach zameldowania i wymeldowania oraz ustalić, kiedy wasi goście zostaną wpuszczeni do pokoi w dniu przyjazdu oraz w jakich godzinach będzie podawane śniadania.

Podsumowując: w organizacji noclegów najważniejsze jest dobre planowanie i wybranie opcji, która będzie najwygodniejsza dla Was, ale również najmniej kosztowna dla Gości!

Tekst: Anna Boroń, Ślubna Pracownia, Kraków

Oceń ten artykuł
(1 głos)

1 komentarz

  • Link do komentarza Fotex usługi noclegowe Ząbki czwartek, 24 styczeń 2019 12:55 napisane przez Fotex usługi noclegowe Ząbki

    Jeśli szukacie noclegów dla swoich gości weselnych w okolicach Warszawy i nie chcecie przepłacać to zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Nocleg dla gości weselnych w cenie 65 zł/os. Pokoje z łazienką, telewizorem oraz dostępem do internetu bezprzewodowego. Recepcja 24h, parking gratis.
    Zapraszamy!
    http://www.noclegi-fotex.pl

Skomentuj