12 faktów o wyborze fotografów i kamerzystów na ślub i wesele

Jednym z większych kosztów jakie narzeczeni ponoszą w trakcie przygotowań ślubnych jest wynagrodzenie dla fotografa oraz kamerzysty, które stanowi ważną część całego budżetu.

Aby ułatwić przyszłym małżonkom zaplanowanie wydatków związanych z uwiecznieniem tych ważnych chwil Grupa Portali Weselnych przepytała pary, które zawarły związek małżeński w 2014 roku o różne aspekty związane ze zdjęciami i filmem ślubnym. Ankiety odbywały się w ramach Ogólnopolskiego Badania Nowożeńców 2015. W ankiecie, przeprowadzonej w marcu 2015 roku wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski.

koszty fotografa i kamerzysty na wesele, raport

Kto, gdzie ile płaci?

Bardzo dobrą informacją jest fakt, że aż 99% Nowożeńców chce zatrzymać na zdjęciach najważniejsze wydarzenia z dnia zaślubin, w przypadku filmu liczba ta wynosi 73%. Ponadto narzeczeni wydali średnio o 5% więcej pieniędzy na kamerzystę oraz fotografa w 2014 roku niż w poprzednich latach. Najczęściej Pary Młode płacą za usługi profesjonalisty 1-2 tys. zł, ale chętnie wydają również większe kwoty, czyli 2-3 tys. zł. Najrzadziej przeznaczają na ten cel powyżej 4 tys. zł. Osoby, które zdecydowały się na wydatek w tej kwocie w większości przypadków mieszkają w mieście. Pary, które nie skorzystały z profesjonalnych usług miały zazwyczaj powyżej 31 lat. Paradoksalnie to właśnie osoby w tym wieku wydały najwięcej na ten cel.

Najoszczędniejsi okazali się natomiast ankietowani w wieku około 25 lat, którzy najczęściej płacili za film czy zdjęcia poniżej 1000 zł. Najwięcej na zdjęcia ślubne wydały osoby ze Śląska, najmniej natomiast z województwa Kujawsko-Pomorskiego. Najwięcej na film wydały Pary Młode z Warmińsko-Mazurskiego, a najmniej ze Świętokrzyskiego.

Jakość ważniejsza od ceny. Fotograf? Tylko z dobrym portfolio.

88% Nowożeńców deklaruje zadowolenie ze swoich zdjęć ślubnych, w przypadku filmów jest to 73%. Duża satysfakcja z usług świadczonych przez profesjonalistów wybranych za pośrednictwem portali internetowych może wynikać z faktu, że ostateczne decyzje dotyczące wyboru właściwego fachowca podejmowane są w 46% przypadków na podstawie estetyki portfolio.

Na drugim miejscu uplasowały się opinie internautów, kieruje się nimi 40% osób. Dla fotografów oznacza to, że warto dbać o pozytywny wizerunek w sieci. Atrakcyjna oferta oraz cena ma tylko nieznacznie mniejszy wpływ na podejmowane decyzję, ponieważ dla 36% Par Młodych jest to najważniejsze kryterium. Polecenia znajomych, czy rodziny mają natomiast wpływ na ostateczny wybór w 26%.

Usługi dodatkowe

Oprócz standardowych reportaży, czy plenerów ślubnych Narzeczeni coraz częściej decydują się na różne usługi dodatkowe. Najpopularniejsze z nich dotyczą estetycznej oprawy ślubnych pamiątek – aż 80% osób decyduje się na tradycyjny album lub foto-książkę. Trochę mniej popularne są pojedyncze fotografie w formie plakatu lub drukowane na płótnie. Inne usługi, chętnie wybierane przez narzeczonych to: sesja narzeczeńska (11% odpowiedzi), video podziękowania dla rodziców (7%), zabawa z foto-budką w trakcie wesela (4%), czy foto zaproszenia oraz kartki 'save the date' (2%).
W przypadku usług kamerzysty 43% Par chce mieć skróconą wersje swojego filmu, czyli kilkunastominutowy teledysk ślubny.

Plener – nie w dniu ślubu

Pary decydujące się na skorzystanie z usług fotografa lub kamerzysty ślubnego stają przed dylematem – plener ślubny realizowany w dniu ślubu, czy w innym terminie? 79% Par decyduje się na plener ślubny w innym dniu niż wesele. Najchętniej wybierane w tym celu miejsca to przeważnie romantyczne zakątki Polski. Najpopularniejszymi z nich są: parki, góry (szczególnie lubiane są Tatry), nadmorskie plaże zamki w Mosznej, czy w Szydłowie, ale też stadniny koni, lotniska, japońskie ogrody czy stare fabryki lub inne typowo industrialne krajobrazy. Jeszcze inny popularny motyw to miejski plener, który najczęściej realizowany jest w klimatycznym Krakowie, Wrocławiu lub Toruniu. Chętnie odwiedzane są także Trójmiasto, Zakopane, Wieliczka oraz Warszawa.

koszty fotografa i kamerzysty na wesele, raport
Podsumowując można założyć, że obecnie każda Para Młoda pragnie uwiecznić swój ślub na mniej lub bardziej profesjonalnych fotografiach. Podobnie jest w przypadku filmów, ale chętnych jest nieznacznie mniej. Narzeczeni, którzy decydują się na reportaż korzystają również z usługi pleneru, a także z opcji dodatkowych. Najchętniej wybierane są albumy, sesje narzeczeńskie i teledyski.

To przedostatnia część materiału poświęconego ślubom w Polsce, stworzonego na podstawie wyników Ogólnopolskiego Badania Nowożeńców 2015. Ostatnia część będzie omawiać różne ciekawostki związane ze ślubem i weselem.

Tekst, przeprowadzenie badań oraz grafika: Grupa Portali Weselnych
fotograf-wesele.pl oraz filmy-wesele.pl

Oceń ten artykuł
(1 głos)

1 komentarz

  • Link do komentarza Fotografff wtorek, 09 czerwiec 2015 14:49 napisane przez Fotografff

    Trochę nieczytelne te infografiki i masło maślane w treści.

Skomentuj