Czy koszty związane ze ślubem rosną wraz z temperaturą? Sprawdźcie raport Ogólnopolskich Badań Nowożeńców

Wydatki na ślub rosną z każdym rokiem. Pary, które pragną, aby ich ślub był pięknym i wyjątkowym wydarzeniem powinny skrupulatnie zaplanować wydatki z nim związane. A te niestety bardzo łatwo stają się pięciocyfrowe. Aby ułatwić to odpowiedzialne zadanie przyszłym małżonkom, Grupa Portali Weselnych w ramach Ogólnopolskich Badań Nowożeńców przepytała osoby, które zawarły związek małżeński w 2014 roku o wszystkie koszty, jakie poniosły w związku ze ślubem oraz weselem.

W ankiecie, przeprowadzonej w marcu 2015 roku wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski.

Koszty rosną razem z… temperaturą

Z roku na rok narzeczeni wydają coraz więcej pieniędzy na organizację ślubu marzeń. W porównaniu z poprzednimi latami, w 2014 roku było o 12% więcej par, których budżet weselny zawarł się
w przedziale 40-60 tys. zł – tak odpowiedziało ponad ¾ badanych! Najczęściej jednak wydatki związane z tym wyjątkowym dniem opiewają na kwoty 20-40 tys. zł. W okresie wakacyjnym wzrastają średnio do 45 tys. zł, w zimę natomiast spadają do 30 tys. zł.

Tendencja ta wiąże się głównie z licznymi zniżkami jakie usługodawcy oferują poza sezonem ślubnym potencjalnym klientom. Rabaty na sale weselne, oprawę muzyczną, suknie, zdjęcia, czy filmy ślubne sięgają nawet 30-40%. W skali całego budżetu może to stanowić zauważalną oszczędność – wyjaśnia Gabriela Pyjas z redakcji portalu fotograf-wesele.pl

Tu więcej, tam mniej, czyli o miejscu zamieszkania i wieku

Koszty organizacyjne jakie ponoszą Pary Młode są również uwarunkowane miejscem zamieszkania oraz wiekiem. Najwięcej na swój ślub wydali narzeczeni z województwa mazowieckiego, śląskiego oraz małopolskiego. Najoszczędniejsze natomiast okazały się osoby z lubelskiego, a także podlaskiego. Większość Par Młodych, które przeznaczyły na organizację uroczystości wraz z weselem ponad 60 tys. zł najczęściej mieszka na wsi i ma około 21-24 lat.

Prawdopodobnie jest to związane z tym, że wraz z wiekiem rosną zarobki oraz wymagania co do jakości pożądanych usług. Osoby będące w wieku od 31 lat również chętniej przeznaczały większe budżety na swój ślub – podsumowuje Ewa Sztuczka z redakcji portalu filmy-wesele.pl

Koperty nie zawsze pokryją wszystkie wydatki

Aż 63% nowożeńców deklaruje, że koperty otrzymane w dniu ślubu od gości nie zrekompensowały wszystkich poniesionych przez nich kosztów, a pokrywały jedynie część wydanych pieniędzy. Najczęściej zwracały się uroczystości, których budżet nie przekraczał 20 tys. zł, najdroższe wesela opłaciły się natomiast tylko co piątej parze. Najhojniejszymi gośćmi okazali się mieszkańcy województwa łódzkiego, ponieważ tylko tam zwróciło się średnio aż 60% organizowanych ślubów.

Typowe koszty Młodej Pary

Najważniejszym wydarzeniem w ciągu tego wyjątkowego dnia jest bez wątpienia ceremonia w kościele lub urzędzie stanu cywilnego. Najdroższe śluby odbywają się w województwie podlaskim, ponad 33% osób zapłaciło księdzu ponad 1000 zł. Najtańsze natomiast w zachodniopomorskim, gdzie 40% par poniosło koszty poniżej 200 zł. Ponadto najhojniejsi okazali się mieszkańcy miast, tylko oni uiścili opłaty w wysokości ponad 1000zł. Średni koszt ceremonii ślubnej wynosi natomiast 400-600zł.

Gustowna suknia ślubna to kolejny ważny wydatek, ponieważ każda Panna Młoda pragnie wyglądać olśniewająco w tym dniu. Pary najczęściej przeznaczają na ten cel 2-4 tys. zł. Najoszczędniejsze okazały się panie z województwa lubelskiego oraz zachodniopomorskiego – 20% z nich na suknię wydało mniej niż 500 zł. Ponad 4000 zł na swoją wymarzona kreację wydały osoby mające powyżej 31 lat, co po raz kolejny potwierdza tezę, że wraz z wiekiem rosną wydatki na uroczystość.

Pozostałe opłaty to wynagrodzenia za oprawę muzyczną, które wynoszą średnio 2-4 tys. zł, a także koszty fotografa i kamerzysty ślubnego w wysokości 1-2 tys. zł od każdej formy zapisu tego dnia.

Gdzie szukać oszczędności?

Aby zorganizować idealne wesele należy zabezpieczyć na ten cel średnio 20-40 tys. zł. Oczywiście nie oznacza to, że mając do dyspozycji mniejszą kwotę ślubu i wesela nie uda się zorganizować. Trzeba się natomiast w takiej sytuacji liczyć z koniecznością oszczędności oraz rozsądnego dzielenia budżetu – podsumowuje Gabriela.

Oszczędności mogą polegać na rezygnacji z filmu ślubnego, wyboru skromniejszej oprawy muzycznej czy sali weselnej. Można również zastanowić się nad ślubem w mało obleganych miesiącach. Dla mniej zamożnych wartym rozpatrzenia rozwiązaniem będzie rezygnacja z hucznego wesela, a jedynie zorganizowanie obiadokolacji dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Kwota przeznaczona na ślub i wesele zależy głównie od osobistych preferencji i oczekiwań przyszłych Państwa Młodych, a także od terminu ślubu, czy lokalizacji. Nie bez znaczenia jest też liczba zaproszonych gości, która – jak się okazuje – nie zawsze idzie w parze ze zwrotem kosztów.

To druga część materiału poświęconego ślubom w Polsce, stworzonego na podstawie wyników Ogólnopolskiego Badania Nowożeńców 2015. Kolejne dwie części będą poświęcone oprawie foto-video i ciekawostkom ślubnym i będą publikowane w odstępach tygodniowych.

Tekst, przeprowadzenie badań oraz grafika: Grupa Portali Weselnych
fotograf-wesele.pl oraz filmy-wesele.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

3 komentarzy

  • Link do komentarza Natka poniedziałek, 11 lipiec 2016 14:30 napisane przez Natka

    To zależy jakie masz upodobania i czego oczekujesz. Jedni wolą skromne wesela, a inni chcą pokazać na co ich stać. My np zdecydowaliśmy się na wódkę z grawerem, a dzieki temu, że spotkał się z nami Pan Marek zaoszczędziliśmy na ilości bo powiedział nam ile zamówić.

  • Link do komentarza  pomocna dłoń poniedziałek, 01 czerwiec 2015 13:15 napisane przez pomocna dłoń

    Błąd w zaznaczeniu województw na mapie. Najmniejsze wydatki miały pary z województwa LUBELSKIEGO i podlaskiego, natomiast kolorem niebieskim zaznaczone jest woj. LUBUSKIE :)

  • Link do komentarza Małgorzata Ch piątek, 29 maj 2015 12:21 napisane przez Małgorzata Ch

    Infografika bardzo fajnie zrobiona :)

Skomentuj