Jakim autem do ślubu? 6 propozycji samochodów ślubnych

Ślub i wesele to uroczystości które wymagają starannego przygotowania, dopięcia każdego detalu na ostatni guzik i perfekcyjnej oprawy. W końcu tego jedynego/tą jedyną wybieramy sobie na całe życie, więc i oprawa tego wyjątkowego dnia musi na długo zapaść w pamięć nas samych i naszych gości. Organizacja tego wydarzenia to nie lada wyzwanie.

Dogranie odpowiedniej sali, kościoła, muzyki, fotografa, kamerzysty, florystyki, samochodu do ślubu, zakup sukni i garnituru… można by jeszcze długo wymieniać. Nad każdym z tych wątków należy się skupić i wybrać odpowiedni dla siebie wariant tak, żeby cała uroczystość była spójna i spowodowała zachwyt naszych rodziców, świadków, znajomych i przyjaciół, no i na końcu nas samych. W naszym artykule skupimy się na zabytkowych samochodach do ślubu (głównie amerykańskich – bo ich jest najwięcej), które możemy wynająć w wypożyczalniach specjalizujących się w tego typu usługach na polskim rynku.

Nasz przegląd rozpoczniemy od aut najstarszych możliwych do wynajęcia. W grę tu mogą wchodzić auta z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego stulecia. W tym przedziale wiekowym będziemy mieli do wyboru dwa typy aut. Pierwszy to auta bardzo charakterystyczne w swoim wyglądzie, z kwadratowymi nadwoziami, które były produkowane w latach 25-32 i mimo tego że produkowały je różne fabryki (m.in. Chevrolet, Buick, Citroen, Ford, Oldsmobile) to wszystkie wyglądają bardzo podobnie. Dla przykładu podam Citroena C4G z roku 1932.

auto do ślubu, samochód do ślubu, wynajem auta na weseleCitroen C4G z 1932 roku

Drugi typ stanowią auta z drugiej połowy lat 30-tych i 40-tych w których projektanci zrezygnowali z kanciastych kształtów i postanowili wprowadzić krągłości do swoich projektów. W tej kategorii znajdziecie Buicki, Jaguary, Chevrolety czy Cadillacki, które emanują swoją przestronnością i gabarytami. Przykładem niech będzie Buick Special z roku 1937. Auto to pomieści w swoim wnętrzu bez problemu 6 osób plus cały bagażnik prezentów.

auto do ślubu, samochód do ślubu, wynajem auta na weseleBuick Special z 1937 roku

Kolejnym etapem podróży po historii motoryzacji - nie zapominając że patrzymy na nią przez pryzmat naszej uroczystości - są samochody z lat 50-tych. W tej kategorii mamy do dyspozycji również głównie auta amerykańskie które są przeogromne, posiadają niespotykane jak na tamte lata wyposażenia dodatkowe i bardzo charakterystyczne kształty. Przykładem niech tu będzie Cadillac Fleetwood z roku 1955 który również pomieści wygodnie 6 osób a w bagażniku tego olbrzyma – oprócz prezentów – zmieści się nawet fotograf :).

auto do ślubu, samochód do ślubu, wynajem auta na weseleCadillac Fleetwood z 1955 roku

Lata 60-te to zmiana w stylistyce, wypieranie „zaokrągleń” kosztem powrotu do kanciastych kształtów, ale pozostając w ogromnych gabarytach i przestronnych wnętrzach. Silniki o pojemnościach 7 czy 8 litrów w układzie V8 nie robią tu żadnej sensacji. W tamtych latach to był standard, nikt nie myślał o ekonomii czy niskim spalaniu. Te auta również są na tyle charakterystyczne (głównie przez swoją wielkość), że nie pozostaną niezauważone na Waszym ślubie. Przykładem niech będzie Cadillac Brougham z roku 1965.

auto do ślubu, samochód do ślubu, wynajem auta na weseleCadillac Brougham z 1965 roku

Lata 70-te to w Ameryce era pojazdów typu muscle-car, czyli oprócz nadal trwającej mody na nadwozia „kwadratowe”, przejście dodatkowo do wersji sportowych które po dziś dzień są „legendami” motoryzacji. Jedną z takich legend jest Buick Riviera z roku 1972, który chyba jako jedyny ma tak charakterystyczne nadwozie (stylizowane na kadłub łodzi – stąd jego potoczna nazwa „boattail”), że żaden inny producent nie pokusił się o naśladownictwo. Auto również jest przeogromne, długością przerasta Mercedesa klasy S i wewnątrz również przestronnie pomieści 6 osób, więc nie będzie problemu ze świadkami czy nawet dodatkowo fotografem.

auto do ślubu, samochód do ślubu, wynajem auta na weseleBuick Riviera z 1972 roku


Późniejsze lata to auta które możemy spotkać już standardowo poruszające się na naszych drogach, więc wynajęcie ich na ślub nie będzie pomysłem który zapadnie w pamięć.
Pozostaje nam ostatnia kategoria aut które można wynająć, mianowicie repliki. O ile powyżej opisane auta ślubne są w pełni oryginalne i zachowane w swoich fabrycznych wersjach, o tyle repliki to auta które wyglądają jak stare, ale stare nie są. Są to auta tylko stylizowane na oldtimery, natomiast pod maską posiadają wszystkie nowinki techniczne spotykane wśród aut współczesnych. Wśród replik dostępnych na naszym rynku najpopularniejszą jest replika Alfa-Romeo znana również pod nazwami Nestor, Nestor Baron czy Nestor Majestic.

auto do ślubu, samochód do ślubu, wynajem auta na weseleAlfa-Romeo (Nestor Majestic)


Nazwy tych aut są różne ponieważ produkowane są przez różnych producentów, różniąc się głównie detalami technicznymi. Popularne nestory występują tylko w wersji kabrio i są dedykowane branży ślubnej w Polsce. Plus wypożyczenia takiej repliki jest taki, że 99% gości będzie myślało że to oryginał :)

Oddzielną kategorią samochodów do ślubu są oczywiście limuzyny i auta współczesne, ale nie to temat na inne rozważania.

Jeżeli któryś z powyższych samochodów się Państwu spodobał, pasuje do koncepcji Waszego ślubu i wesela to zapraszamy do wypożyczalni tych aut, którą znajdziecie pod adresem www.auta-slubne.waw.pl. Wypożyczalnia mieści się w Warszawie, ale jest w stanie dostarczyć wybrane auto w dowolne miejsce w Polsce.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj