Nauki przedmałżeńskie. Ślub kościelny

Kościół Katolicki jest na etapie zmian przepisów w udzielaniu ślubów kościelnych. Zmiany jakie miały nastąpić są przede wszystkim wynikiem dużej ilości wniosków Par Młodych o unieważnienie małżeństwa.

To za czym wnioskował Papież  Benedykt XVI  to przedłużenie nauk przedmałżeńskich nawet do 6 miesięcy edukacji kościelnej, 2 miesięczny staż narzeczeństwa oraz wypełnienie ankiety dotyczącej ich wspólnego życia, także aspektów seksualnych.

Na ten moment zmian aż tak restrykcyjnych nie widać. Kursy przedmałżeńskie trwają w trybie weekendowym (1-2 weekendy) lub wieczorowym (4-10 tygodni).
W dobie internetu najłatwiej wpisać w wyszukiwarkę kursy przedmałżeńskie z miejscem docelowym a Narzeczeni otrzymają listę ośrodków z datami kursów.
Wszelkie rejestracje można w większości miejsc dokonań drogą on-line.

Narzeczeni, którzy chcą zawrzeć związek małżeński w kościele muszą zgromadzić odpowiednie dokumenty:

* odpis aktu chrztu i bierzmowania (wypisane do 6 m-cy przed dniem przedłożenia w kancelarii)

* zaświadczenie o ukończeniu lekcji religii 

* 3 kopie z USC stwierdzające stan wolny narzeczonych

Najpóźniej na 3 miesiące przed ślubem Młodzi muszą zgłosić się do Kancelarii parafialnej z wyżej wymienionymi dokumentami na spisanie protokołu przedślubnego - protokołu rozmów kanoniczno-duszpasterskich przed zawarciem małżeństwa. To rodzaj ankiety, która ma pomóc  ustalić, czy nie ma przeszkód do zawarcia małżeństwa.

W trakcie spisywania protokołu każdy z narzeczonych otrzyma kartki do spowiedzi (pierwsza spowiedź po spisaniu protokołu druga dzień lub dwa dni przed ślubem)  

Kurs przedmałżeński obejmuje:

 * katechezy narzeczonych (w systemie weekendowym lub tygodniowym)

oraz

 * spotkania w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego. W poradni można porozmawiać o problemach związanych z planowanym ślubem, przygotować się do sakramentu małżeństwa oraz nauczyć się metod naturalnego planowania rodziny.

W toku przygotowań przedślubnych warto zaplanować sobie czas na nauki przedmałżeńskie dużo wcześniej, tak by uczestnictwo w nim było w pełni wykorzystane.

Tekst: Ceremony Concept - organizacja wesel
www.ceremonyconcept.pl

Fotografie: Agata Majewska / www.swiatloczuli.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj