Zielone wesele – Eko ślub

Żyjemy w świecie, w którym pojawiające się nowości i trendy nikogo już tak naprawdę nie dziwią.

Często powracamy do tego co jeszcze nie tak dawno było stare i niemodne lub wymyślamy całkowicie oryginalne i niekonwencjonalne zjawiska w świecie tego co na dany okres jest „trendi". Moda zmienia się nieubłagalnie szybko, często w mgnieniu oka i coraz częściej po prostu za nią nie nadążamy. Świat otwiera przed nami nowe drzwi , pokazując coraz bardziej zjawiskowe pomysły. Tym samym jeden z nich, zawitał do nas z samych Stanów Zjednoczonych – Green Wedding. Idea Green Wedding to nic innego jak ekologiczne wesele, ślub w zgodzie z naturą. Moda na coś związanego z ekologią wzrasta każdego dnia. Nasza świadomość jest już coraz bardziej powszechniejsza i życie w zgodzie z matką naturą jest nie tylko modne ale i społecznie potrzebne. Jest to całkowicie nowy styl – eko styl, który możemy wykorzystać organizując przyjęcie weselne. Dbać o środowisko naturalne powinniśmy od najmłodszych lat, dlaczego więc nie wykorzystać do tego naszego ślubu ? Połączyć przyjemne z pożytecznym – zaskoczyć gości i przypomnieć im o ekologicznym życiu?

Zielone wesele – strzał w dziesiątkę

Coraz częściej mówi się o tym aby dbać o środowisko naturalne. Wykonując codzienne czynności możemy się przyczynić do poprawy wyglądu i „renowacji" naszej ziemi. Nie trzeba być wielkim miłośnikiem natury i znać się na przyrodzie, aby kilkoma małymi praktykami móc to uczynić. Błędne jest myślenie, że wszystko to co ekologiczne jest drogie. Prawdopodobnie jest to mit wymyślony przez duże koncerny, których różne procesy przyczyniają się do degradacji naszego globu. A ekologiczny styl przeszkadza im w powiększaniu zysków.

Taki eko ślub praktycznie niczym się nie różni od tradycyjnej ceremonii czy przyjęcia. Wystarczy kilka pomysłów, czujne oko i chęci. Nasza osoba, w bardzo łatwy i najlepszy sposób może „zarazić" gości dbaniem o nasze otoczenie i czerpać z tego przyjemność. Takie wesele może być bardzo pozytywnie przyjęte. Po pierwsze będzie to coś nowego ( byłaś kiedyś na ekologicznym weselu ?... Właśnie...) po drugie zrobisz coś pożytecznego, nie tylko dla siebie i bliskich ale i całego świata. Pewnie zastanawiasz się, od czego zacząć przygotowując zielone wesele ? Nie jest to nic nadzwyczajnego, na początku przygotuj kartkę i ołówek – będziesz musiała zanotować kilka ważnych rzeczy. Niczego nie możesz przegapić ani zapomnieć, dlatego najlepiej jest zanotować, a następnie omówić z przyszłym małżonkiem i ewentualnie z rodzicami. To zaczynamy!

Organizując zielone wesele nie możesz zapomnieć o powiadomieniu wszystkich gości o tym fakcie– bez wyjątków. Zaproszone osoby, muszą zdawać sobie sprawę, ze zmian jakie wprowadzasz w tradycję zaślubin. Warto powiadomić ich o wszystkich specjałach jakich mogą się spodziewać. Będą na pewno zaskoczeni ale i zaciekawieni – cóż też mogłaś wymyśleć.

Po pierwsze

Ekologiczna uroczystość najlepiej, aby była zorganizowana w okresie wiosny lub lata. Moment ten jest najlepszy ze względu na to, że łatwiej jest nam zorganizować wiele potrzebnych rzeczy, materiałów itp. Jest też w odpowiedniej cenie. Eko ślub zimą może troszeczkę (ale nie znacząco) podnieść nasz budżet (warto czasami poczekać te kilka miesięcy). Zielone wesele powinno być zorganizowane na łonie natury- na świeżym powietrzu (tym bardziej są nam potrzebne cieplejsze dni jak na polskie warunki). Możemy zorganizować go w ogrodzie, parku lub restauracji, zdarzają się śluby na polanach czy w ogrodach botanicznych. Impreza na świeżym powietrzu, jest bardzo eko ze względu na to, że nie marnujemy zbyt dużej ilości prądu. Zabawa pod chmurką pozwala na zabawę wśród promieni słonecznych i gwiazd. Zaczerpnięcie świeżego powietrza , wyzwoli w gościach pozytywna energię. Podczas przygotowania miejsca, powinno się wykorzystać tylko naturalne materiały dekoracyjne – postaw na zieleń. Pełno kwiatów i różnych roślin nawet tych suszonych. Liście, donice z kwiatami, naturalne tkaniny – nie tylko są ekologiczne ale i wyglądają przepięknie, szczególnie na imprezie na świeżym powietrzu. Wykorzystanie świec, nie tylko pozwala zaoszczędzić energię, ale i tworzy niezwykle przyjemna aurę.

Po drugie

Menu na ekologicznym weselu musi być specjalnie przyszykowane i dobrane. Jest to na pewno najtrudniejsze z wszystkich zielonych przygotowań. Standardy w Polskiej kuchni, są mocno w nas zakorzenione jednak – i tu Was zaskoczę- nie trzeba wcale jedzenia wegetariańskiego! Tylko zielona sałata na talerzach i warzywa typowe dla jaroszy nie będą eko i wprowadzą nieprzyjemne uczucie wśród naszych gości. Cóż więc podać? Wszystko to co pochodzi z ekologicznych upraw. Wystarczy, że zatroszczysz się o mięso, warzywa i owoce z konkretnych gospodarstw. Mają one to do siebie, że nie posiadają różnych wzmacniaczy smaku, nie są spryskiwane różnymi środkami i co najważniejsze są najpyszniejsze! Alkohol ? Wino bez dodatku różnych pestycydów i ulepszaczy tylko z ekologicznych winnic. Piwo tylko niepasteryzowane. Każda potrawa powinna być przygotowana tylko ze składników organicznego pochodzenia. Można zainwestować w naturalną zastawę, która na pierwszy rzut oka wygląda jak normalna. Jednak po kilku dniach może się rozłożyć. Jest to na pewno trudne przedsięwzięcie, ale możliwe do zrealizowania.

Po trzecie

Na ślub powinniście przyjechać bryczką. Samochody jednak zanieczyszczają środowisko, a bryczka jest o tyle ekologiczna, co romantyczna. Pędząc powozem poczujesz się jak prawdziwa księżniczka. Po ceremonii goście powinni udać się na przyjęcie, także powozami ciągniętymi przez konie. Będzie to niezwykłą frajda i stworzy wspaniałą atmosferę.

Po czwarte

Eko-elementy – czyli wszystko to co możesz zastąpić naturalnym i rzeczami. Jak zaproszenia wykonane z makulatury, suknia ślubna uszyta z naturalnych tkanin ( np. bawełna, jedwab), lniany garnitur dla przyszłego małżonka i buty z eko-skóry. Decydując się na suknie z niesyntetycznych włókien oszczędzisz sporo pieniędzy i przyczynisz się do zmniejszenia nadmiernej konsumpcji. Taka bio- suknia może być rozpuszczalna w wodzie!!! Istnieją na rynku suknie, których proces rozkładu trwa kilka miesięcy.

Suknie ślubną może być wypożyczona lub założona po mamie czy babci. Warto ją wtedy, przerobić, aby wyglądała bardziej współcześnie.

Po piąte

Poproście gości, aby zamiast kwiatów, które zwiędną prędzej czy później przynieśli drzewka. Jeżeli znajdziecie takie miejsce i macie możliwość - zasadźcie drzewa wraz z małżonkiem po weselu. To będzie jedna z pierwszych ekologicznych rzeczy jaką zrobicie razem tuz po weselu. Jest to świetna zabawa, która przyczynia się do poprawy naszego środowiska naturalnego.

Warto też, poprosić fotografa o format cyfrowy. Płytę CD łatwiej przekazać gościom.

Biżuteria ekologiczna? Niestety, nie istnieje taka. Jedynie można zainwestować ( sporo pieniędzy) w platynowe obrączki. Wydobycie platyny powoduje najmniejsze negatywne konsekwencje. Złoto choć najbardziej popularne - podczas produkcji wytwarza setki różnych odpadów.

Zabawa podczas wesele może być związana z recyklingiem. Jak np. można ustawić kolorowe pudła odpowiednio : żółte – z napisem plastik, niebieskie – papier, zielone –szkło. Zabawa polegałby na przemianie kartek z podpisami i wrzuceniem śmieci jak np. butelka czy papier do odpowiedniego koloru pudła. Pudeł powinno być więcej jak i różnych produktów. Śmiesznie będzie jeżeli pod niebieskim pudełkiem będzie napis szkło i ktoś wrzuci do niego butelkę. Dzięki takiej zabawie goście i dzieci w zabawny sposób nauczą się ekologicznego stylu życia.

Zielone wesele musi być zaplanowane od początku do końca. Nie możemy zrobić tak, że coś pominiemy lub skorzystamy tylko z wybranych produktów – które nam odpowiadają z czystej wygody. Dbanie o środowisko wcale nie musi być drogie, koszt może być porównywalny do standardowego wesele – liczy się pomysł i chęci. Ekologiczne wesele jest najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli nam wkroczyć w nowe życie w pełnej zgodzie z naturą.

Autor: Ekspert portalu abcslubu.pl - Ewa Król, Delightbox weddings, events&more

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj