Małe, kameralne wesele

Od jakiej liczby gości zaczyna się małe wesele? To może być względne.

Fot. 1: Wozaczyńscy

Dla jednych 40-50 gości, dla innych 70 gości zalicza się do mniejszych wesel. A co powiecie na wesele na 20-30 gości i mniej?

Takie wesela też się odbywają i jest ich coraz więcej. My w tym roku organizujemy takie. Ostatnio spotkałam się z wieloma pytaniami dotyczącymi organizacji malutkich wesel, m. in. czy wypada, bądź warto założyć „prawdziwą” suknię ślubną na tak mały ślub, czy zamówić zespół, czy tylko DJ-a, czy można sobie pozwolić na kapryszenie w wyborze usługodawców?

Mała ilość zaproszonych gości nie musi świadczyć o tym, czy wesele będzie udane czy nie. Kameralny charakter uroczystości pozwala na bardziej spersonalizowane i osobiste podejście do organizacji przyjęcia. Jednak czy wiąże się z tym mniejsze zaangażowanie i praca z tym związana? Zazwyczaj narzeczonym organizującym małe wesele zależy na indywidualnym charakterze ich uroczystości. Reszta zależy od budżetu jaki chcą przeznaczyć na wesele.

Podstawowe sprawy organizacyjne jak menu, muzyka, papeteria, fotograf i formalności ślubne są obowiązkowe do załatwienia podobnie jak w przypadku dużego wesela.

Fot. 2: WozaczyńscyFot. 3: Wozaczyńscy

Menu

Cena za menu jakie zaoferuje restauracja może okazać się znacznie wyższa od proponowanej ceny na przyjęcia dla 50-100 osób. Wynika to z tego, że nie można ograniczyć podstawowej liczby obsługi, a do tego dochodzi jeszcze rezerwacja lokalu dla znacznie mniejszej liczby gości.

Małe wesela zazwyczaj odbywają się popołudniami i ograniczają się do uroczystego obiadu, ewentualnie kolacji.

Muzyka

Oprawa muzyczna wesela wiąże się z dużymi kosztami, szczególnie jeżeli narzeczeni są zwolennikami muzyki granej na żywo przez zespół muzyczny. Tańszą opcją jest skorzystanie z usług DJ-a, który zagra muzykę całego świata. Zespół można zaprosić na kilka godzin lub zamówić trio jazzowe, które oprócz jazzu zafunduje gościom również standardy muzyki popularnej i tym samym umili gościom uczestnictwo w przyjęciu. Taki zminiaturyzowany zespół pozwoli na oszczędność pieniędzy, a jednocześnie da pewność, że jakość obsługi muzycznej będzie zachowana.

Fot. 4: Bartek Płuska

Kreacja

Większość z nas, bez względu na to czy jego ślub będzie duży czy mały ma nadzieję, że będzie to jedyny ślub w życiu. Dlatego warto właśnie w ten sposób podejść do organizacji uroczystości weselnych. Jeżeli przez całe życie przyszłej pannie młodej marzyła się okazała suknia ślubna, nie powinna z niej rezygnować, ani krępować się ją założyć, nawet jeżeli wesele jest na kilkanaście osób. W końcu to jej dzień i ona ma się czuć swobodnie i pięknie.

Papeteria

W przypadku tak małej liczby gości można sobie pozwolić na bardzo indywidualne zaproszenia, czy winietki dla gości, które można wykonać samemu lub zlecić komuś, kto ma nieprzeciętne zdolności i wyobraźnię w tworzeniu spersonalizowanej papeterii ślubnej.

Fot. 5: Wozaczyńscy

Dekoracje

O dekoracje miejsca zaślubin oraz przyjęcia weselnego należy tak samo zadbać, jak w przypadku dużych uroczystości. Wprowadzenie tematu przewodniego ułatwi trzymanie się planu i stworzenie harmonijnej koncepcji dekoracji. Może to być kolor lub kwiat przewodni, który powinien pojawić się we wszystkich elementach dekoracyjnych.

Wybierając usługodawców, bez względu na to czy organizujecie małe, czy duże wesele, zwracajcie uwagę na jakość usług i doświadczenie. To przecież jeden z najważniejszych dni w waszym życiu i każda osoba obsługująca uroczystości ma pośredni wpływ na to, czy przyjęcie będzie udane, a gościom zapadnie na długo w pamięci.

Autor: Ekspert portalu abcslubu.pl - Małgorzata Kochanek / Anioły Przyjęć
www.aniolyprzyjec.pl

Fot. 1,2,3,5: Wozaczyńscy
Fot. 4: Bartek Płuska

Oceń ten artykuł
(1 głos)

4 komentarzy

 • Link do komentarza Sylwiauuuuuu poniedziałek, 26 październik 2020 06:43 napisane przez Sylwiauuuuuu

  Natalka. Był u was DJ czy tylko poczęstunek?

 • Link do komentarza Paulo niedziela, 15 lipiec 2018 12:29 napisane przez Paulo

  Witam :)
  pytanko na jaką liczbę gości organizowaliście to kameralne przyjecie ?

 • Link do komentarza Kamisia czwartek, 07 czerwiec 2018 11:28 napisane przez Kamisia

  Zdecydowanie takie małe, kameralne przyjęcie weselne jest zdecydowanie bardziej w moim guście niż huczne imprezy na kilkaset osób. Moje wesele było bardziej obiadem w gronie najbliższych, zorganizowaliśmy wszystko w jednej z naszych ulubionych warszawskich restauracji - Akademii na Mokotowie. Było cudownie, elegancko i rodzinnie, dokładnie tak jak sobie wymarzyłam :)

 • Link do komentarza Natalka środa, 30 sierpień 2017 23:07 napisane przez Natalka

  My małe wesele zorganizowaliśmy z mężem w Krakowie, a przyjecie na 40 osób zrobiliśmy w sali hotelu Best Western Premier. Piękna i przytulna sala, jedzenie było wspaniałe, a obsługa pracowała na najwyższym poziomie :)

Skomentuj