Ślub kościelny, nauki przedmałżeńskie - nowe zasady planowane przez Watykan

Ślub kościelny nie dla każdego?

Fot. 1

W ostatnim czasie słyszymy coraz więcej sygnałów z Watykanu o zaostrzeniu zasad dopuszczania narzeczonych do zawarcia ślubu kościelnego. Według medialnych doniesień ostateczne decyzje miały zapaść 30 maja na Światowym Spotkaniu Rodzin w Mediolanie i na takich doniesieniach się skończyło. Księża oraz pracownicy z poradni rodzinnych zapewniają, że na chwilę obecną nie zapadły żadne konkretne decyzje. Sprawa jest jeszcze na etapie dyskusji i w ciągu najbliższych miesięcy nie spodziewają się nowych wytycznych. Do tego czasu obowiązywać będą stare zasady dopuszczania do ślubów kościelnych, czyli minimum 3 miesięczny okres narzeczeński, nauki przedmałżeńskie trwające około 2 miesiące, chyba że załapiecie się na tzw. „nauki weekendowe” oraz obowiązkowa wizyta w Poradni Życia Rodzinnego.

Fot. 2

Co planuje kościół?

Papież Benedykt XVI wysunął wniosek o zmianę procedur dotyczących udzielania ślubów kościelnych po wzmożonej liczbie składanych wniosków o unieważnienie małżeństwa, jakie zalewają Sądy Biskupie. Nowe zasady mają uzmysłowić nowożeńcom powagę zawarcia sakramentu małżeństwa oraz jego nierozerwalność. Część osób pobiera się nie ze względu na wiarę, ale na tradycję, podniosły charakter ślubu kościelnego, pod wpływem i naciskiem rodziny, społeczeństwa. Tymczasem powinna to być głęboko przemyślana decyzja.

Fot. 3

Pomóc w tym mają nowe, bardziej rygorystyczne zasady dopuszczania do ślubu kościelnego. Przede wszystkim mają się wydłużyć i być rozłożone w czasie nauki przedmałżeńskie, co za tym idzie również staż narzeczeński ma być wydłużony do nawet 2 lat. Narzeczeni będą zobligowani do wypełnienia ankiet z dość osobistymi pytaniami dotyczącymi m. in. doświadczeń seksualnych, przebytych chorób, uzależnień. Do tego nupturienci mają być badani przez wyznaczonych do tego przez diecezje psychologów, psychiatrów, lekarzy. To są najbardziej kontrowersyjne plany zmian, wywołujące w przyszłych małżonkach wątpliwości dotyczące chęci uczestniczenia w tym procesie.

Fot. 4

Jednak księża informują, że nowe zasady nie będą aż tak restrykcyjne, nie wszystkie plany wejdą w życie. Tymczasem należy uzbroić się w cierpliwość i nie pozwolić ponieść się powszechnej panice.

Autor: Ekspert portalu abcslubu.pl - Małgorzata Kochanek / Anioły Przyjęć
www.aniolyprzyjec.pl

Fot. 1: Adam Trzcionka
Fot. 2, 3: Marcin Łysak
Fot. 4: Enigma

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj