Przewodnik po ślubach bezstresowych. Część 4 - Śluby tematyczne

Tematyczne przyjęcia górą
Moda na śluby tematyczne już od dawna panuje na świecie i w Europie, a kilka lat temu dotarła i do Polski.

Są to rzeczywiście jedne z najpiękniejszych ślubów, gdyż w sposób bardzo specyficzny i nietuzinkowy pokazują gościom Wasze inspiracje, fantazje oraz całą gamę Waszych upodobań. Kontynuując temat organizacji ślubów tematycznych z pierwszej części naszego poradnika, chcemy pokazać Wam, jak zorganizować przyjęcie nie angażując dużych środków finansowych i ograniczając zamieszanie do niezbędnego minimum. Chociaż śmiem twierdzić z własnego doświadczenia, że im więcej fantazji i duszy wkładamy w nasze działania, tym lepszy efekt możemy uzyskać :)

sluby_bezstersowe2

 
Głównymi elementami, które podczas ślubu odzwierciedlają naszą osobowość, są:

 • zaproszenia - Wasi goście mogą dostać list w butelce, okładki paszportów bądź bilet na samolot do ślubu podróżniczego, wachlarz do ślubu japońskiego lub hiszpańskiego (zależy od rodzaju wachlarza, jego ozdób i kolorystyki), bilet do kina do ślubu filmowego, piłkę do ślubu sportowców, płytę winylową (np. ślub retro albo pin-up), karty do gry do ślubu "Alicja w Krainie Czarów".
 • stylizacja Państwa Młodych - hitem od kilku lat są buty Panny Młodej w kontrastowym jaskrawym kolorze oraz propozycja dla bardzo pewnych siebie Panów Młodych - skarpetki w wesołe wzorki.
 • miejsce przyjęcia - radzę nie bać się eksperymentów z wystrojem sali, szukać niecodziennych rozwiązań, takich jak np. obrusy w ciemnym kolorze bądź kolorowe parasolki w charakterze głównych dekoracji. Innym pomysłem jest zorganizowanie przyjęcia w nietypowym miejscu, np. w urokliwym muzeum bądź bibliotece, mieszczącej się w średniowiecznej budynku.
 • menu weselne - radzę poświęcić trochę czasu na odpowiednie skomponowanie menu weselnego, by nie okazało się, że np. do Waszego wesela w stylu góralskim podano włoskie ravioli nadziewane serem ricotta i szpinakiem. Konwencją uroczystości należy również kierować się dobierając alkohole - piwo nie pasuje do ślubu włoskiego, polska wódka - do romantycznego przyjęcia z nutką paryskiej elegancji.
 • pojazd do ślubu nie może diametralnie różnić się od całej reszty. Helikopter tak samo nie pasuje do ślubu w stylu Alicji w Krainie Czarów, jak bryczka do ślubu utrzymanego w konwencji minimalistycznej. Więcej na ten temat w drugiej części naszego poradnika.
 • dekoracje oraz florystyka - odpowiednio dobrane do koncepcji uroczystości, stworzą niepowtarzalny klimat. W przeciwnym razie może wyjść bardzo amatorsko i niespójnie. Zatrudniając florystę/dekoratora, poinformujcie go nie tylko o tym, czego pragniecie ale i o tym, czego w żadnym razie nie chcecie zobaczyć na Waszym ślubie.
 • oprawa muzyczna - do biesiadnego przyjęcia biesiadna muzyka, do nowoczesnego - DJ bądź zespół, z którym dokładnie omówicie całą listę utworów do ślubu, do ślubu romantycznego - kwartet smyczkowy w kościele oraz przy pierwszym posiłku na przyjęciu, itd.
 • atrakcje weselne - tu panuje dowolność, która zależy nie tylko od zasobności portfela ale i pomysłowości. Na nowoczesnym ślubie nie może zabraknąć budki do robienia zdjęć, którą można zastąpić kącikiem do robienia zdjęć w uprzednio wypożyczonych strojach karnawałowych (duże kolorowe okulary, boa, uszy zająca, itd.)
 • pamiątki poślubne - zdjęcia oraz video. Wyprodukowanie romantycznego, wzruszającego, a zarazem dynamicznego filmu ślubnego jest nie lada wyzwaniem. Jeżeli zależy Wam na tym, by Wasz film odzwierciedlał stylistykę uroczystości, uzbrójcie się w cierpliwość i szukajcie, tłumaczcie, sprawdzajcie. To samo dotyczy fotografa, którego koniecznie trzeba uprzedzić o wybranej konwencji uroczystości.
  sluby_bezstersowe5 sluby_bezstersowe4

Oprócz tego, dużą uwagę trzeba zwrócić na podziękowania dla rodziców, gości, dobór alkoholi, pierwszy taniec, listę utworów muzycznych na przyjęcie, tort, zabawę oczepinową, poprawiny, papeterię ślubną, itd... Można by wymieniać w nieskończoność, wszystko zależy od Waszej fantazji, możliwości czasowych oraz finansowych.

Poniżej, w skrócie opiszemy wybrane rodzaje ślubów tematycznych, a także w jakich elementach uroczystości można wybrany temat uwidocznić.

1. Ślub ekologiczny. Wianek z żywych kwiatów we włosach, konie, winietki stołowe z jabłek, świece, ślub plenerowy, stroje z naturalnych materiałów, sesja zdjęciowa na koniach, w pasiece, itd. Więcej na ten temat w pierwszej części "Krótkiego przewodnika po ślubach bezstresowych".

2. Ślub czekoladowy. Najbardziej pasują tu: połączenia kolorystyczne turkusa z brązem, winietki stołowe w kształcie tabliczek czekolady, będące zarazem i podziękowaniem dla

  sluby_bezstersowe1

gości, zaproszenia czekoladowe, tort oczywiście czekoladowy (przynajmniej na zewnątrz), w ramach słodkiego deseru można zaproponować czekoladę do picia w różnych smakach.

3. Ślub koci. Koty mogą być wszędzie: począwszy od winietek, poprzez kocią tablicę na samochodzie, do kocich oczepin. Idealnie nadają się czarno-białe kolory, które stworzą nastrój nie tylko koci, ale i bardzo elegancki. Pamiętajmy, że w tym sezonie na wybiegach króluje właśnie połączenie czerni i bieli - czyli klasyka w nowoczesnym wydaniu.

4. Ślub morski. Nie musi, ale może być na plaży lub jachcie. Kolory oczywiście w stylu marynarskim: niebieski, biały i czerwony. Różnego rodzaju paseczki, kotwica na torcie, a może małe kotwice w postaci winietek stołowych.

5. Ślub rockowy. Motocykle, czarna skóra, ciężkie brzemienia, gitara na torcie, występ prawdziwego zespołu rockowego (uszanujcie Waszych dziadków - niech ten koncert odbędzie się dopiero kiedy oni już pójdą spać albo następnego dnia na poprawinach), zaproszenia w postaci plakatów z informacją o występie zespołu muzycznego z udziałem jego Państwa Młodych jako liderów.

sluby_bezstersowe3  

6. Ślub podróżniczy. Tu można wybrać albo jeden ukochany przez Was kraj, albo całe ich mnóstwo. Włochy - makaron, włoska muzyka i kolory, Hiszpania - cygara, wachlarz, czerwone dodatki, USA - może się sprawdzić styl pin-up. Każdy stół może dostać nazwę kraju bądź miasta, gościom można zaproponować zaznaczenie kolorowymi flamastrami na dużej czarno- białej mapie krajów, które już zostały przez nich zwiedzone. Przy okazji można zrobić losowanie nagród, np. wygrywa ten, kto zaznaczy miasto, do którego wybieracie się w podróż poślubną. Małe upominki z Waszych podróży będą doskonałymi prezentami dla zwycięzców. A druga strona tej mapy może posłużyć jako księga gości. Ciekawą dekoracją mogą być też walizki - w postaci winietek, albo np. reprezentujące pamiątki z Waszych wspólnych podróży.

7. Ślub wielokolorowy. Kolorowe parasolki, kwiaty, stroje druhen, balony, każdy stół w sali weselnej również może mieć swój wyznaczony kolor. W zaproszeniach możecie poprosić gości o odpowiedni dobór stroju, chociaż z tym musicie niezwykle uważać, by nie stworzyć niekomfortowej sytuacji. Zamiast tortu mogą być kolorowe muffinki, alkohole mogą być "odziane" w kolorowe stroje, a zabawa w przebierane zdjęcia może być bardzo aktualna przy tym typie imprezy. Ten temat jest niezastąpiony dla osób radosnych, pogodnych, towarzyskich, rozrywkowych.

8. Ślub malarski - mini sztalugi do trzymania winietek na stolach, duże - do eksponowania reprodukcji ukochanych obrazów Pary Młodej, zaproszenia w postaci prawdziwych miniaturowych obrazów, zabawy weselne przy użyciu pędzli oraz farb, samochód do ślubu może być "na niby" poplamiony kolorowymi farbami, ...

9. Ślub słonecznikowy - słoneczniki wszędzie zaczynając od wiązanki Panny Młodej poprzez jej buty w kolorze słonecznika, sesję zdjęciową w polu, na dekoracjach restauracji oraz upominkach dla gości kończąc.

Bardzo Was wszystkich zachęcam do stworzenia niepowtarzalnego klimatu swojej uroczystości samodzielnie, bądź z pomocą profesjonalistów. Jeżeli boicie się za bardzo odejść od przyjęcia tradycyjnego, nadal najbardziej popularnego w Polsce, spróbujcie małymi detalami urozmaicić Wasz ślub i wesele, chociaż by po to, by nadać mu zaiste niepowtarzalny charakter.

Warto pamiętać:

 • tylko jedna uwaga tutaj: wcale nie musicie się wyróżniać ani dostosowywać do mody na przyjęcia tematyczne, to jest Wasza uroczystość i nikt Was nie zmusza do robienia rzeczy modnych, ale niekoniecznie Wam odpowiadających. Jakim by nie był Wasz ślub, i tak będzie najwspanialszy, ponieważ tego dnia połączycie swoje drogi w jedną. I nie ma nic ważniejszego oprócz Waszej miłości i chęci spędzenia reszty życia razem. Sto lat!

 

Łada Wróblewska - specjalista portalu abcslubu.pl
www.noframes.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj