6 sposobów na znalezienie odpowiedniego fotografa ślubnego

Znalezienie fotografa ślubnego, który uchwyci w kadrze najpiękniejszy dzień z życia Pary Młodej wcale nie jest takie proste. Podczas poszukiwań, należy wziąć pod uwagę nie tylko budżet narzeczonych i dostępność fotografa ale i także wymarzony styl zdjęć, jakich oczekuje Para Młoda. To także specyficzny rodzaj usługi, którego nie da się zmierzyć, zważyć, spróbować czy posłuchać - ogromnie ważne jest to, by zaufać wybranemu fotografowi, że stanie na wysokości zadania i uwieczni dzień ślubu i wesela w taki sposób, o jaki prosi Para, przy jednoczesnym zachowaniu własnego stylu i indywidualności. Nic dziwnego, że wybór fotografa ślubnego stanowi jedno z największych wyzwań dla Pary Młodej. Wyselekcjonowanie fotografów spełniających oczekiwania Pary spośród kilkunastu tysięcy osób zajmujących się fotografią ślubną może być czasochłonne i bardzo absorbujące. Jak ułatwić proces wyboru tego jedynego, wymarzonego fotografa ślubnego? Mamy dla Was 6 kroków, które pomogą Wam w podjęciu decyzji. 

 ślub wesele fotografia ślubna fotograf ślubny jak wybrać fotografa ślubnego jak znaleźć fotografa ślubnego porady inspiracje wesele 2022 2023 ślub 2022 2023

 

1. Zacznijcie od ustalenia budżetu na fotografa ślubnego

Najważniejszy punkt, który szybko pomoże wam zawęzić grono poszukiwań to cena, jaką jesteście w stanie zapłacić za reportaż z dnia ślubu i wesela. W Polsce znaleźć można naprawdę dobrego fotografa w cenie 5 tys. zł, jednak wachlarz cen jest naprawdę szeroki - średnio ceny za 12 godzinny reportaż zaczynają się od 3 tysięcy złotych (u początkujących fotografów budujących swoje portfolio) ale znaleźć można i takich, za których usługi należy zapłacić blisko 8-10 tys. zł. Nim rozpoczniecie poszukiwania, warto ustalić wasz górny próg cenowy, którego nie możecie przekroczyć i podczas poszukiwań wymarzonego fotografa, konsekwentnie trzymać się wybranego budżetu.

2. Określcie, jaki styl zdjęć jest wam najbliższy

Kolejnym ważnym czynnikiem w wyborze fotografa ślubnego jest styl, w jakim porusza się dany fotograf. Czy wolicie klasyczne kadry, które nigdy się nie zestarzeją, a może wolicie styl reportażowy z wieloma zdjęciami w ruchu, wykonanymi z zaskoczenia? Jesteście artystycznymi duszami i oczekujecie równie wyrafinowanych kadrów z waszego ślubu i wesela, czy raczej stawiacie na zdjęcia z nałożoną na nie ciepłą lub chłodną maską? Wielu fotografów tworzy zdjęcia wyłącznie w wybranym przez nich stylu i nie zmienia go zgodnie z życzeniami klientów, dlatego warto określić wasze preferencje już na tak wczesnym etapie, by uniknąć późniejszego rozczarowania. 

ślub wesele fotografia ślubna fotograf ślubny jak wybrać fotografa ślubnego jak znaleźć fotografa ślubnego porady inspiracje wesele 2022 2023 ślub 2022 2023Zdjęcie - Anka Robi Zdjęcia

3. Szukajcie fotografa z okolic miejsca na wesele

Kolejnym punktem pozwalającym zawęzić grono poszukiwań fotografa ślubnego jest wybór podwykonawcy pracującego w tym samym lub bliskim regionie, w którym planujecie ślub i wesele. Poszukiwanie fotografa z okolicy to również oszczędność pieniędzy - większość z fotografów decydując się na wykonanie usługi w znacznej odległości od swojego miejsca zamieszkania dodatkowo wymaga od zamawiającej usługi Pary Młodej pokrycie kosztów dojazdu oraz noclegu po i/lub przed weselem. Znalezienie wymarzonego fotografa ślubnego z waszej okolicy oszczędzicie nieco  pieniędzy jednak jeśli serce będzie się wyrywało w stronę kogoś z drugiego końca Polski - nie warto szukać na siłę kogoś bliżej - dodatkowe koszty (jeśli możecie sobie na nie pozwolić) nie będą wcale tak dużą częścią budżetu weselnego a na zdjęciach ślubnych naprawdę nie warto oszczędzać. 

4. Sprawdźcie opinie i recenzje wybranego fotografa 

Poszukiwania fotografa ślubnego w sieci to dobry pomysł dla zabieganych Par Młodych. Wiele stron weselnych oferuje wyszukiwarki podwykonawców weselnych z podziałem na regiony w których działają, śmiało możecie też skorzystać z naszego corocznego zestawienia Zdjęcia, które Zachwycają, w którym prezentujemy najlepszych fotografów ślubnych z Polski. Kiedy już znajdziecie fotografów, których zdjęcia odpowiadają waszej wizji reportażu z dnia ślubu i wesela, sprawdźcie koniecznie opinie i recenzje od Par Młodych, które skorzystały z jego usług. Ważne również jest to, aby obejrzeć nie tylko wybrane zdjęcia ale i kilka całych reportaży ślubnych od wybranego fotografa aby realnie ocenić jego warsztat. 

W dobie social mediów, łatwo znaleźć również podwykonawców ślubnych, przeglądając zdjęcia na profilach wybranego przez was miejsca na wesele - zwykle publikowane fotografie zawierają oznaczenia podwykonawców ślubnych, więc również tym sposobem możecie znaleźć profil danego fotografa (a także innych usługodawców weselnych).

 

ślub wesele fotografia ślubna fotograf ślubny jak wybrać fotografa ślubnego jak znaleźć fotografa ślubnego porady inspiracje wesele 2022 2023 ślub 2022 2023Zdjęcie - Jasny Kadr Fotografia

5. Zapytajcie o rekomendacje innych wybranych przez was usługodawców weselnych

Kolejną wskazówką do znalezienia fotografa ślubnego są rekomendacje innych podwykonawców z branży. Jeśli korzystacie z usług wedding plannera, sprawa będzie jeszcze łatwiejsza, bo każdy konsultant ślubny posiada bazę sprawdzonych usługodawców weselnych, z którymi współpracuje na co dzień. Jeśli samodzielnie organizujecie swój ślub i wesele, zapytajcie wybranej  florystki lub managera miejsca na wesele, z jakimi fotografami współpracują najczęściej i dlaczego. Rekomendacja od ludzi z branży zawsze będzie miała bardziej rzeczywisty wymiar -wy prawdopodobnie organizujecie swój Wielki Dzień po raz pierwszy, dla usługodawców weselnych jest to kolejne z wielu zleceń, dlatego łatwiej jest im zarekomendować innych podwykonawców z branży ślubnej.

6. Spotkajcie się lub umówcie na rozmowę online z wybranymi fotografami ślubnymi

Kiedy już przeprowadzicie selekcję i poznacie oferty fotografów ślubnych, którzy są najbliżsi waszej estetyce i oczekiwaniom, koniecznie poproście o spotkanie osobiście lub online. Oprócz ceny, jakości zdjęć i rekomendacji od innych Par Młodych lub podwykonawców weselnych, bardzo ważne jest to, czy się polubicie. W końcu fotograf ślubny będzie wam towarzyszył przez niemalże cały dzień dnia ślubu i wesela, dlatego musicie czuć się w jego towarzystwie komfortowo i chociaż trochę się polubić. Fotograf jest przy Pannie Młodej i Panu Młodym podczas przygotowań do ślubu, będzie blisko was w drodze do kościoła i podczas ceremonii, w końcu - będzie wam towarzyszył podczas wesela i pierwszego tańca oraz podczas sesji Pary Młodej. Nie da się pracować z kimś, przy kim nie czujecie się dobrze i komu do końca nie ufacie. Kilka minut rozmowy przy kawie lub via komunikator internetowy pomoże wam ocenić, czy dokonaliście dobrego wyboru i możecie finalizować umowę z danym fotografem, czy jednak powinniście szukać dalej. Podczas rozmowy, zapytajcie koniecznie o wszystko, co do czego macie wątpliwości, na pewno powinniście zapytać także o:

  • ewentualne dodatkowe koszty (jeśli nie są wyszczególnione w ofercie),
  • godziny pracy fotografa,
  • ilość zdjęć i formę ich otrzymania,
  • czas oczekiwania na zdjęcia,
  • czy wybrany fotograf posiada licencję na fotografię w obiektach sakralnych.

Kiedy już zadacie wszystkie techniczne pytania, porozmawiajcie o rzeczach które są dla was ważne, pytajcie o wszystko, co jest dla was nie do końca jasne lub zrozumiałe w ofercie, zadajcie także pytania o to, czy i jak macie się przygotować do zdjęć w dniu ślubu i czy jest coś,  o czym powinniście wiedzieć i koniecznie pamiętać. Ważne jest również to, aby jasno określić swoje oczekiwania i opowiedzieć o ewentualnych wątpliwościach. Jeśli nie czujecie się komfortowo pozując do zdjęć i na co dzień ich unikacie, koniecznie powiedźcie o tym wybranemu fotografowi ślubnemu. Jeśli marzą wam się konkretne kadry, na przykład, koniecznie pragniecie wykonać określone zdjęcia w danym miejscu lub w towarzystwie konkretnych osób, powiedzcie o tym waszemu fotografowi, aby był na nie przygotowany. 

ślub wesele fotografia ślubna fotograf ślubny jak wybrać fotografa ślubnego jak znaleźć fotografa ślubnego porady inspiracje wesele 2022 2023 ślub 2022 2023Zdjęcie - Jasny Kadr Fotografia

Pamiętajcie, że wybór fotografa ślubnego to poważna decyzja, która powinna być dobrze przemyślana - nie podejmujcie jej pochopnie czy pod wpływem impulsu. Zastanówcie się dobrze, rozważcie wszystkie za i przeciw, nim zdecydujecie się na podpisanie umowy - w końcu chodzi o uchwycenie w kadrze jednego z najważniejszych dni w waszym życiu.

 

 

Materiał przygotowany przez: Redakcja abcslubu.pl

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj