Amator czy profesjonalny fotograf ślubny – 4 aspekty na które warto zwrócić uwagę

Coraz częściej można spotkać amatorów fotografii ślubnej, którzy chętni są na to, by podjąć się robienia zdjęć Młodej Parze w dniu ślubu, bez wcześniejszego doświadczenia. Oferty cenowo bywają kuszące ale czy takie rozwiązanie jest jednak dobre? Jakie różnice są między amatorami a profesjonalistami, którzy zajmują się fotografią ślubną? Jak rozpoznać profesjonalistę? Sprawdzamy kilka aspektów!

ślub wesele fotograf ślubny fotografia ślubna Historie ślubne historieslubne.pl inspiracje porady fotograf na ślub na wesele sesja ślubna

Doświadczenie

Profesjonalny fotograf ślubny to osoba o odpowiednim wykształceniu, która nabierała umiejętności czy to w trakcie specjalistycznych studiów, kursów czy podczas pracy praktycznej. Można śmiało powiedzieć, że jest to osoba, dla której fotografia ślubna nie ma tajemnic. Na swoim koncie ma wiele sukcesem zakończonych zleceń oraz grono zadowolonych klientów, którzy mogą potwierdzić jego profesjonalizm. Doświadczenie w fotografii ślubnej przekłada się też na jakość zdjęć, więc stawiając na profesjonalistę, możemy być pewni, że zapewnimy sobie piękną pamiątkę z dnia ślubu.
Zapytaj więc swojego fotografa ile ślubów już sfotografował i sprawdź opinie na jego temat w sieci.

W przypadku amatora ciężko powiedzieć o doświadczeniu, ponieważ wszystkie umiejętności nabiera we własnym tempie, często dopiero na zleceniu. Nie wiadomo też, z jakich źródeł korzystał, by pogłębić swoją wiedzę. Korzystanie z jego usług na ślubie to ryzyko, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy będzie w stanie wykazać się na takim zleceniu, gdy nie ma takiego warsztatu jak osoba zaprawiona w boju i praktyce popartej wieloma sukcesami.

ślub wesele fotograf ślubny fotografia ślubna Historie ślubne historieslubne.pl inspiracje porady fotograf na ślub na wesele sesja ślubna

Umiejętności

W fotografii ślubnej liczy się nie tylko doświadczenie, ale również umiejętności. W tym przypadku umiejętności mogą posiadać jednakowo profesjonaliści, jak i amatorzy. Jednak odpowiednie przygotowanie sprawia, że umiejętności, które się posiada, można wypracować do perfekcji i sprawić, że efekty tego zobaczymy w zdjęciach ślubnych.

Profesjonalista z doświadczeniem ma już wyrobiony sposób widzenia. Doskonale wie, jak budować historię zdjęć, robi to bardzo starannie i naturalnie, a przy tym jest w stanie zapewnić najwyższą jakość ujęć. W przypadku amatora często takich umiejętności brakuje, dlatego zamiast dobrego reportażu, możemy dostać garść przypadkowo pstrykanych zdjęć. Tego z pewnością byśmy nie chcieli, ale istnieje takie ryzyko.

ślub wesele fotograf ślubny fotografia ślubna Historie ślubne historieslubne.pl inspiracje porady fotograf na ślub na wesele sesja ślubna

Sprzęt

Widoczne różnice zauważymy również w sprzęcie. Profesjonalista doskonale rozumie, że kluczem do sukcesu są nie tylko umiejętności, ale również odpowiedni sprzęt. Dlatego, zawsze pracuje przy wykorzystaniu profesjonalnego i najlepszego sprzętu, bez względu na to, czy jest on kosztowny. Amator również może pozwolić sobie na zakup lepszego sprzętu, ale nigdy nie będzie on tak dobry, jak ten specjalistyczny.

Nie powinno to nikogo dziwić, bo skoro fotografią zajmuje się z zamiłowania, to nie będzie przeznaczał wielu środków na zakup specjalistycznych sprzętów, bo mu się to nie opłaca. To jednak będzie miało także odzwierciedlenie w zdjęciach, dlatego warto dobrze się zastanowić, co wyjdzie nam na korzyść.
Profesjonalista na pewno zainwestuje w zapasowy sprzęt by być przygotowanym na wszelkie okoliczności. Zapytaj więc swojego potencjalnego fotografa w jaki sposób zabezpiecza się na wypadek awarii sprzętu czy utraty zdjęć.

ślub wesele fotograf ślubny fotografia ślubna Historie ślubne historieslubne.pl inspiracje porady fotograf na ślub na wesele sesja ślubna

Oficjalna umowa

Istnieje jeszcze jedna ewidentna różnica, o której warto pamiętać. Profesjonalista jest w stanie podpisać z nami oficjalną umowę, która jest zabezpieczeniem dla obydwu stron. Amator już nie da nam takiej możliwości, bo nie prowadzi działalności gospodarczej, co po raz kolejny wystawia nas na ryzyko, na które nie możemy sobie pozwolić, ponieważ może okazać się, że w dniu ślubu zostaniemy bez fotografa. Poproś więc swojego przyszłego fotografa o przedstawienie wzoru umowy i zapoznaj się z nią. Unikniesz w ten sposób kłopotów i będziesz spać spokojnie że wasze wspomnienia zostaną udokumentowane należycie.

 

Materiał przygotowany przez: Historie Ślubne,
www.historieslubne.pl


Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Skomentuj