Fotografia analogowa na ślub i sesję ślubną

Czym jest fotografia analogowa? Czym różni się od cyfrowej? czy można bez obaw zrobić cały reportaż ślubny analogiem - pytamy  Namysława Tomaką, fotografa kochającego fotografię analogową

1.Czym dokładnie jest fotografia analogowa?

Fotografia analogowa to zdjęcia rejestrowane na materialnym nośniku -negatywie, który następnie jest wywoływany i skanowany.

sesja slubna, sesja slubna analogowa, namyslaw tomaka

2. Co odróżnia fotografię analogową od cyfrowej?

Różni się od cyfrowej sposobem robienia zdjęć- wymaga dużo większych umiejętności niż fotografia cyfrowa: cyfrówką można zrobić 10- 15 zdjęć tego samego ujęcia, następnie wybrać najlepsze. Pracując na kliszy, najpierw trzeba wiedzieć co się chce zrobić, a później to zrobić za pierwszym razem.
Dzięki temu fotografowie, którzy pracują analogowo mają bardziej rozwiniętą kreatywność i wyobraźnię. Potrafią zaczekać na odpowiedni moment, aby zrobić zdjęcie i nie oddają klientowi 30 zdjęć różniących się jedynie mimiką lub pozycją modeli.

sesja slubna analogowa, sesja slubna w plenerze

3.Skąd pomysł na powrót do korzeni?

Pomysł pojawił się podczas badania trendów zagranicznych, szczególnie w U.S.A gdzie fotografia analogowa od około 4 lat wróciła na dobre do obiegu. Zapomniana i przyćmiona przez fotografię cyfrową daje fotografom możliwość wyrażenia siebie i swojego stylu. Fotografia cyfrowa jest już doskonała, spektakularne aparaty, wyśmienite obiektywy i chirurgiczna precyzja, która powoduje, że wszystkie zdjęcia, niezależnie od fotografa wyglądają tak samo idealni i tak samo sterylnie.
Natomiast zdjęcia analogowe są w założeniu niedoskonałe, robi je tylko człowiek, bez udziału procesów i algorytmów narzucanych przez producenta aparatu. Mają w sobie „to coś” Czasem nieostre, niedoskonałe, ale zawsze zaskakujące. W dziwny i trudny do określenia sposób są przyjemne dla oczu. Przyciągają. To tak jak z muzyką- audiofile słuchają winyli..

sesja plenerowa analogowa, sesja slubna

4. Jakie są plusy fotografii analogowej?

Fotografując analogowo, mamy do wyboru szeroki wachlarz negatywów różnych producentów. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny wygląd, którego nie można podrobić cyfrówką. Używamy różnych filmów w zależności od stylu i od tego, co chcemy osiągnąć. Sposób fotografowania i wybór filmu jest sumą doświadczenia i umiejętności fotografa.
Np: Fotografując śluby korzystam z Fuji Pro 400h, którą umyślnie prześwietlam, aby uzyskać pastelowe kolory i jasne, eteryczne zdjęcia podkreślające i przekazujące uczucia, panujące podczas tego wyjątkowego dnia.

sesja slubna analog, sesja slubna emocje

5. Czy można zrobić pełen reportaż ślubny analogowo, bez strachu o efekt?

Oczywiście! Dobry fotograf poradzi sobie w każdej sytuacji, potrafi przewidywać i obserwować, aby nic ważnego mu nie umknęło. Reportaż ślubny można zrobić lepiej niż cyfrówką, nie liczcie jednak na tysiące zdjęć i setki powtarzanych ujęć- otrzymacie zdjęcia, z których każde będzie wyjątkowe i niepowtarzalne.

sesja slubna analog, sesja slubna

6. Czy fotografia ślubna analogowa warta jej swojej ceny?

Fotografowanie analogiem jest dużo droższe, przede wszystkim wymaga większych nakładów na materiały. Profesjonalne klisze są drogie, ich wywołanie również, a na jednym ślubie zużywamy ich 20-30 sztuk, ale efekt końcowy jest tego wart. Ponadczasowe kolory i kadry.

sesja slubna analogowa, analog na slub

7.Jak zweryfikować dobrego fotografa analogowego?

Na podstawie zdjęć, które publikuje, lub zrobić próbną sesję narzeczeńską aparatem analogowym.

sesja narzeczenska analogowa

Tekst i Zdjęcia: Namysław Tomaka
www.namyslawtomaka.pl
namek logo

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj