Jakość zdjęć ślubnych - czy warto skorzystać z usług profesjonalnego fotografa?

Przykładając się do organizacji wesela, zwracamy uwagę na rzeczy ogólne, ale także na detale. Jego organizacja zajmuje tygodnie, a nawet miesiące, dlatego warto mieć je uwiecznione na bardzo dobrych zdjęciach.

Koszt, którego łatwo się pozbyć?

W trakcie organizacji tego wyjątkowego dnia trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wynajęty fotograf jest potrzebny i ważny na ślubie? Opinie są podzielone. Jest to jeden z kosztów wesela, jaki najłatwiej zmniejszyć lub całkiem zminimalizować. Przecież znajomy mający aparat też może zrobić zdjęcia. Jak najbardziej, zdjęcia może zrobić każdy. Niemal każdy gość na weselu ma aparat. Jeśli nie w telefonie, to czasem nawet droższy, z wyższej półki. Niektórych stać na drogi sprzęt, jednak nie każdy zrobi zdjęcia, które będą piękną pamiątką na całe życie. Także nie każdy, kto ma drogi samochód, jest świetnym kierowcą.

Kolor przewodni sezonu ślubnego 2014  – Radiant Orchid

Głownie chodzi o to, żeby profesjonalnej klasy aparat niezależnie od producenta, umieć w pełni wykorzystać. Do tego właśnie potrzebny jest profesjonalista, który połączy swoje doświadczenie i wiedzę z umiejętnościami oraz doda coś od siebie.

Amator, profesjonalista, a może dwóch fotografów?

Różnicą między zawodowcem z doświadczeniem a amatorem, czasem nawet pasjonatem fotografii jest to, że zawodowiec wie, gdzie ma być w najważniejszych momentach w trakcie przygotowań, ślubu i wesela. Przeszedł kurs w kurii i wie, jak zachować się podczas ceremonii w kościele i nie narobi wam wstydu, „skacząc” po ołtarzu i denerwując duchownego.
Zwraca uwagę na rzeczy najważniejsze, ale także na całość wydarzeń, jakie dzieją się tego dnia. Już w trakcie robienia zdjęć wie, że opowiada nimi historię, która ma być spójna, przedstawiać nie tylko Parę Młodą, ale także całą atmosferę, jaka panuje tego szczególnego dnia. Ten wyjątkowy dzień jest pełen emocji, które warto mieć zapamiętane w pięknych kadrach.

Idealnym rozwiązaniem jest, jeżeli zdjęcia robi dwóch fotografów.

Mogą fotografować przygotowania nie tylko panny młodej, ale także pana młodego. W trakcie ceremonii uzupełniają się, dzięki czemu macie pewność, że najistotniejszy moment zostanie na pewno uwieczniony. W trakcie przyjęcia natomiast mogą robić zdjęcia reporterskie we własnym, niepowtarzalnym stylu, dzięki czemu oddawany materiał jest różnorodny..

RAW, JPG, czyli kilka technicznych aspektów

Wracając do jakości zdjęć ślubnych, należy zwrócić uwagę, że w fotografii niezwykle istotna, oprócz samej rejestracji, jest późniejsza praca w trakcie obróbki zdjęć. Dlatego tak ważne jest, aby posługiwać się wysokiej klasy sprzętem, który umożliwia między innymi zapis zdjęć do pliku w formacie RAW w wysokiej rozdzielczości.
Co to jest ten RAW? Jest to format pliku surowego, z którego później fotograf jest w stanie wywołać cyfrowo zdjęcie i zapisać je np. do formatu JPG.
Dawniej odbywało się to w ciemni, gdzie najpierw wywoływało się film w tzw. koreksie. Później za pomocą kolejnych odczynników i powiększalnika wywoływano i utrwalano zdjęcia na papierze. Co zdolniejsi, posługując się wprawnie proporcjami tych odczynników oraz powiększalnikiem, byli w stanie lekko manipulować, nakładać na siebie obraz (obrabiać) zdjęcia.

Bardzo istotne jest, by praca odbywała się na plikach o najwyższej rozdzielczości, co umożliwi dodatkowe kadrowanie, wyciągnięcie detalu ze zdjęcia lub poprawę podstawowych parametrów.

Tak naprawdę na tym etapie zaczyna działać magia, gdzie pierwiastek artystyczny fotografa odgrywa główną rolę i jego zamysł przedstawienia chwili na konkretnej fotografii zaczyna nabierać kształtu. Dzięki zdjęciom w wysokiej rozdzielczości możecie później w wielkim formacie wydrukować zdjęcie na papierze fotograficznym lub na płótnie, które oprawione i powieszone spokojnie zastąpi najpiękniejszy obraz.

Profesjonalista obrabia i retuszuje każde zdjęcie

Wyliczenie godzin pracy, czyli za co płacicie

Dlaczego profesjonalista? A najlepiej ktoś, kto utrzymuje się z robienia zdjęć?
Ponieważ jest to najlepsze połączenie zawodowca z artystą, który dodatkowo ma później czas na wywołanie i obróbkę zdjęć. Możecie od niego wymagać dyspozycyjności na realizację zdjęć plenerowych, a od znajomego ciężko jest żądać poświęcania prywatnego czasu w dogodnym dla was terminie.

Praca profesjonalnego fotografa nie kończy się w momencie, kiedy kończy robić zdjęcia.
Zgranie samego materiału z jednego wesela może potrwać od kilku do kilkunastu godzin. Przejrzenie materiału zdjęciowego i wybranie konkretnej ilości, która później trafi do wywołania i obróbki, to kolejne 8–10 godzin.
Wywołanie zdjęć i obróbka trwa około 80–120 godzin. Stąd terminy na oddanie zdjęć sięgają miesiąca do dwóch lub nawet dłużej. Dobry fotograf w sezonie ma wiele zleceń, więc chcąc pracować solidnie, nie odda zdjęć po tygodniu.
Jeden fotograf średnio oddaje około 300 udanych artystycznie zdjęć. Gdy jest ich dwóch, ilość zdjęć może się podwoić. Jeżeli znajdziecie ofertę, która zawiera od jednej osoby powyżej 500 zdjęć, to należy się dobrze zastanowić, gdyż mało prawdopodobne jest to, że nad każdym zdjęciem będzie solidnie pracował, aby było wyjątkowe. Płacenie za nieobrobione zdjęcie, tylko zgrane z aparatu, nie ma sensu. Wystrzegać się też należy ludzi oddających część obrobionych zdjęć (np. tych, które zostaną umieszczone w albumie), a resztę oddanych tylko dla ilości.

Taką ciekawostką może być informacja, że po wywołaniu cyfrowym zdjęć z pliku RAW do JPG, przy samej obróbce nad jednym zdjęciem można spędzić od 10 minut do kilku godzin.

Tekst i zdjęcia: Atelier Pryzmat, Pracownia Fotografii Ślubnej
www.atelierpryzmat.com

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

4 komentarzy

 • Link do komentarza MArtulka2 poniedziałek, 04 maj 2015 08:38 napisane przez MArtulka2

  no sorry ale "Wywołanie zdjęć i obróbka trwa około 80–120 godzin" to tyle to chyba jakiś amator siedzi nad zdjęciami, dobry fotograf zdjęcia ze ślubu oddaje po tygodniu lub dwóch nie dłużej... nie dajmy sobie wmówić że obróbka trwa miesiąc czy dwa ... to bujdy na kółkach

  następna bujda "Jeżeli znajdziecie ofertę, która zawiera od jednej osoby powyżej 500 zdjęć, to należy się dobrze zastanowić"

  a czemu klient miałby nie dostać i 600-800 zdjęć... jak ma duże wesele dużo się dzieje i jest dużo świetnych zdjęć ? albo czemu klient ma nie dostać wszystkich zdjęć ze ślubu bez obróbki ?

  coś mi się wydaje że to całe atelier czy jak tam się pisze to jakaś totalna amatorka

 • Link do komentarza kapka czwartek, 29 styczeń 2015 14:36 napisane przez kapka

  Całkowicie zgadzam się z przedmówcą. Dwóch fotografów niekoniecznie oznacza 2razy więcej zdjęć, ale często... 2 razy lepsze zdjęcia, ciekawsze ujęcia.
  Warto zainwestować w pamiątkę na całe życie!

  Wynajęcie fantastycznego fotografa to podstawa!

 • Link do komentarza Jarek sobota, 29 listopad 2014 19:10 napisane przez Jarek

  "Wystrzegać się też należy ludzi oddających część obrobionych zdjęć (np. tych, które zostaną umieszczone w albumie), a resztę oddanych tylko dla ilości. " - no to jest kompletna głupota. Czarno białe z kolorowymi płatkami? To jest dopiero kicz

 • Link do komentarza Matias poniedziałek, 24 listopad 2014 13:42 napisane przez Matias

  Najlepsi fotografowie w kraju oddają w okolicach stu - stu kilkudziesięciu artystycznych fotografii plus zazwyczaj dodatkowy pakiet skorygowanych zdjęć. Jeśli ktoś na spójną historię wybiera 300 to chyba geniusz nad geniusze lepszy od wspomnianych, albo zanudza źle prze selekcjonowanym materiałem...
  Dwóch fotografów nie oznacza podwojenia ilośći zdjeć ale ewentualnie wzbogacenie zbioru zdjęć o dodatkowe kadry. Pod warunkiem że jeden nie będzie przeszkadzał drugiemu. Tak jest najczęściej, zwłaszcza gdy dokoptujemy amatora za free do pracującego zawodowca...

Skomentuj