×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 183.

Co nowego w fotografii ślubnej?

Jeszcze kilka lat temu standardowa oferta fotografii ślubnej wyglądała zaskakująco ubogo przy dzisiejszych możliwościach wyboru.

Otrzymywało się od fotografa głównie odbitki w albumie lub osobno oraz więcej ujęć na płycie, do odtwarzania na monitorze komputera. W ramach swoich usług fotografowie proponowali zazwyczaj fotoreportaż z dnia ślubu wraz z sesją plenerową wykonywaną innego dnia.

Fot.: Kinga Taukert / Stiudio Navigo / PSFŚ

Fot.: Kinga Taukert / Stiudio Navigo / PSFŚ

Sesja sesji nierówna

Dziś, przeglądając oferty różnych fotografów, często trudno zapamiętać wszystkie warianty, na które możemy, choć wcale nie musimy, się zdecydować. Już nie tylko możemy przebierać w rozmaitych pakietach czy zestawach, w ramach których można zamówić sam reportaż, bez pleneru, bądź plener w tym samym dniu, ale także zdecydować się na uczestniczenie fotografa w naszej uroczystości np. tylko przez kilka godzin.

Fot.: Ela i Michał Barteczko / PSFŚ

Mamy możliwość zamówić jeszcze przed ślubem sesję narzeczeńską, która najczęściej bywa nieco reporterskim zapisem „ostatnich" chwil przed ślubem w naturalnej, niewymuszonej scenerii (takie fotografie można z powodzeniem wykorzystać później do ciekawych w formie zaproszeń), a także – jeśli mamy taką fantazję – zainwestować trochę czasu i wysiłku w niebanalną, stylizowaną sesję poślubną. Temat sesji małżeńskich jest już dziś na tyle szeroki i oferuje nam tyle możliwości wykorzystania własnej pomysłowości, że właściwie można powiedzieć, iż odeszły czasy, gdy zdjęcia ślubne kojarzyły się z jakimś konkretnym, ujętym w schemat rytuałem – dziś dozwolone jest wszystko, na co ma się ochotę, a ograniczenia dotyczą jedynie wyobraźni zarówno fotografów, jak i fotografowanych. Możemy sobie np. zażyczyć sesji w stylu retro, w odpowiednich, stylizowanych na konkretną epokę historyczną strojach i przy użyciu specjalnych rekwizytów, albo dać się ponieść wyobraźni i samodzielnie czy przy pomocy dobrego wizażysty zaprojektować artystyczny makijaż twarzy i dobrać do niego strój i tło. Sesja małżeńska nie musi wcale odbyć się w oficjalnych strojach ślubnych, jednak większość par decyduje się właśnie na tradycyjny strój, choć same pomysły na sesję coraz częściej odbiegają już od tradycyjnych ujęć.

Fot.: Ela i Michał Barteczko / PSFŚ

Nowe trendy w ofertach

Czego można spodziewać się w ofertach przygotowanych na obecny rok 2012? Przede wszystkim właśnie urozmaicenia i elastyczności, bo coraz częściej to same pary nadają kształt zamawianym przez siebie usługom fotograficznym, a fotografowie starają się tak dopasować swoje oferty, aby jak najbardziej wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Fot: FotofabrykA / PSFŚ

Od paru lat triumfy święcą także wszelkiego rodzaju dodatki do podstawowej usługi fotograficznej. Tradycyjny album, do którego wkleja się odbitki, oczywiście nadal jest w modzie (i pewnie nieprędko z niej wyjdzie, bo jest to najbardziej klasyczna forma, w jakiej możemy cieszyć się wspomnieniami), ale coraz większą popularność zdobywają też foto-książki czy foto-albumy (także w przeróżnych formach i wielkościach). O ile tradycyjne albumy bardziej trafiają do przekonania rodzicom czy dziadkom, o tyle ich nowocześniejsze wersje w postaci foto-książek zdobywają prawdziwą sympatię młodszych pokoleń, jako nowoczesna, często ciekawie zaprojektowana i elegancko prezentująca się pamiątka. Modne są także tzw. prezentacje zdjęć z wykorzystaniem ścieżki dźwiękowej, oglądane w formie slajdów, specjalne albumy „dla rodziców" czy mini-albumki w eleganckiej oprawie, zawierające kilka odbitek, które można podarować na pamiątkę nawet większemu gronu osób, jako że ich koszt jest niewielki.

Fot: FotofabrykA / PSFŚ

Fotografia ślubna stała się dziedziną bardzo kreatywną i dzięki temu każdy może odnaleźć wśród ofert taką, która najbardziej odzwierciedli jego potrzeby i oczekiwania w tym zakresie.

Tekst: Ekspert portalu abcslubu.pl - Jolanta Szarszewska-Bednarz / FotofabrykA / Polskie Stowarzyszenie Fotografów Ślubnych
Fotografie: Polskie Stowarzyszenie Fotografów Ślubnych
www.fotofabryka.info.pl
www.fotofabryka.info.pl/blog

 

FotofabrykA - Rafał Bednarz i Jola Szarszewska-Bednarz, eksperci portalu abcslubu.pl

W fotografii, jak i w życiu, nie lubimy tanich efektów. Stawiamy na indywidualizm, korzystamy z wyobraźni. Podczas fotoreportażu staramy się być niezauważalni, aby wydarzenia mogły toczyć się w swoim rytmie, bez naszej ingerencji. A my... staramy się dać z siebie maksimum czujności, patrzeć i widzieć, aby nie uronić tego, co ważne i nieuchwytne. Emocje, ruch, szczególny gest zawieszony w próżni, niedokończone słowo, moment pozornie wyrwany ze swojego kontekstu - z tych małych szkiełek staramy się budować lustra, w których odbijają się żywe historie, naładowane tym, co ludzkie i osobiste.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 komentarz

  • Link do komentarza Renata Z. wtorek, 29 maj 2018 12:39 napisane przez Renata Z.

    U nas zdjęciami ślubnymi zajmował się fotograf z Fotopress55 w Krakowie. Efekt niesamowity, więc polecam skorzystać.

Skomentuj