×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 183.

Portret Panny Młodej

Kobiety przeważnie uwielbiają być fotografowane, szczególnie kiedy mają okazję lśnić pełnym blaskiem swojej urody, jak to ma miejsce np. w dniu ślubu.

Osobiście nie zdarzyło mi się współpracować z panną młodą, która nie marzyłaby choć o jednym doskonałym ujęciu swojej postaci. Nic w tym dziwnego, bo w końcu po wielu przygotowaniach (a często przygotowania te trwają nawet kilka tygodni) kobiety naprawdę stają się atrakcyjne – także, a może przede wszystkim, dla samych siebie – i taki wizerunek własnej osoby chciałyby zatrzymać w pamięci na dłużej.

W pośpiechu i kalejdoskopie następujących po sobie zdarzeń i sytuacji podczas reportażu ślubnego, nie zawsze fotograf ma możliwość takiego skupienia się na osobie panny młodej, aby realne stało się wykonanie choćby kilku naprawdę doskonałych portretów. Bo czym jest dobry portret fotograficzny, jeśli nie pokazaniem osoby w sposób prawdziwy, a jednocześnie wydobywający jej naturalne piękno i wdzięk? Niektórzy ludzie mają wrodzone predyspozycje do wychodzenia na zdjęciach korzystnie, jednak czasami do pokazania kogoś w sposób dla niego najkorzystniejszy potrzeba odpowiednich okoliczności, tła, czasu i skupienia. W dniu wesela jest, rzecz jasna, wiele okazji do podpatrywania i rejestrowania głównych bohaterów w naturalnych, zastanych sytuacjach i najczęściej takie właśnie spontaniczne ujęcia okazują się najlepsze.

Jednak jeżeli panna młoda pragnie mieć portret naprawdę profesjonalny, najlepszą okazją będzie sesja plenerowa bądź w studio, kiedy to wreszcie mamy czas tylko dla siebie, jesteśmy rozluźnieni, wypoczęci i możemy całkowicie skupić się na współpracy z fotografem. Oczywiście i tak najwięcej zależy od umiejętności i warsztatu fotografa, jednak warto zadbać w takiej sytuacji o odpowiedni makijaż czy fryzurę (niekoniecznie takie same jak w dniu wesela). Makijaż powinna wykonać dobra stylistka, która potrafi dobrać kosmetyki w sposób najodpowiedniejszy dla danej twarzy, stylizacji, a także do rodzaju oświetlenia, w którym będą odbywały się zdjęcia, tak aby najpełniej podkreślić naturalną urodę.

Reszta zależy już od otwartości na sugestie, wyzbycia się lęku przed obiektywem i talentu fotografa.

Tekst i fotografie: Ekspert portalu abcslubu.pl - Jolanta Szarszewska-Bednarz / FotofabrykA / Polskie Stowarzyszenie Fotografów Ślubnych
www.fotofabryka.info.pl
www.fotofabryka.info.pl/blog

FotofabrykA - Rafał Bednarz i Jola Szarszewska-Bednarz, eksperci portalu abcslubu.pl

W fotografii, jak i w życiu, nie lubimy tanich efektów. Stawiamy na indywidualizm, korzystamy z wyobraźni. Podczas fotoreportażu staramy się być niezauważalni, aby wydarzenia mogły toczyć się w swoim rytmie, bez naszej ingerencji. A my... staramy się dać z siebie maksimum czujności, patrzeć i widzieć, aby nie uronić tego, co ważne i nieuchwytne. Emocje, ruch, szczególny gest zawieszony w próżni, niedokończone słowo, moment pozornie wyrwany ze swojego kontekstu - z tych małych szkiełek staramy się budować lustra, w których odbijają się żywe historie, naładowane tym, co ludzkie i osobiste.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj