Fotografia ślubna: dzieci w obiektywie fotografa ślubnego

Obecność dzieci na ślubie i weselu dodaje całej uroczystości specyficznego smaczku i wyrazu. Podczas gdy dorośli świętują ceremonię zaślubin albo pochłonięci są składaniem życzeń młodej parze, dzieci, przebywające wraz z gośćmi, pozostają raczej w swoim świecie i niewiele sobie robią z obowiązujących konwenansów czy zasad zachowania.

 

Zawsze są sobą, dzięki czemu cała uroczystość zyskuje wymiar trochę humorystyczny, trochę bajkowy, przede wszystkim zaś bardziej spontaniczny.

Większość dzieci uwielbia być w centrum uwagi, dlatego zupełnie spokojnie można im podczas wesela pozwolić na odrobinę szaleństwa, którego przecież i my, jako dorośli, przybyliśmy zakosztować. Dla fotografa zaś dzieci stanowią jeden z najwdzięczniejszych tematów i nie ma chyba takiego, który by obojętnie przeszedł obok dzieci pląsających na tanecznym parkiecie, wywijających szalone piruety, biegających w kółko, włażących pod stół czy bawiących się w berka. Zdjęcia swobodnie zachowujących się dzieciaków są zresztą świetnym urozmaiceniem każdego reportażu ślubnego i wywołują na twarzach sporo uśmiechów.

Zazwyczaj fotograf nie musi długo namawiać dziecka, aby dało się uchwycić w kadrze. Nie może ono jednak czuć się zmuszane do pozowania. Dlatego jeśli zależy nam na ciekawych, naturalnych zdjęciach dzieci bawiących się z nami na weselu, nie każmy im się ustawiać sztywno i wykrzywiać buzi w sztucznym uśmiechu, bo w najlepszym razie wyjdzie z tego karykatura. Cały urok zdjęć dziecięcych polega na tym, aby pozwolić im na pełną swobodę, a fotograf już sam znajdzie sposób, by podejść tak blisko jak się da, i w odpowiednim momencie nacisnąć spust migawki.

Jeśli mamy wśród zaproszonych gości większą grupę małych weselników, warto przeznaczyć dla nich trochę miejsca do zabawy, gdzie mogłyby bez ograniczeń zaspokajać swoją potrzebę ruchu oraz zadbać o to, by było im wygodnie. Jeśli natomiast są trochę starsze, można zorganizować im nawet osobny stolik, przy którym będą miały swoją zastawę. Z pewnością poczują się wtedy ważne i docenione, a przez fakt, że będą w swoim towarzystwie, nie znudzą się zbyt szybko, co ich rodzicom da także szansę na chwilę oddechu. A może najlepszym rozwiązaniem byłoby wynajęcie profesjonalnego animatora weselnego dla dzieci, który potrafiłby tak zorganizować im czas, że ich rodzice bez wyrzutów sumienia mogliby oddać się spontanicznej zabawie?

Tekst i fotografie: Ekspert portalu abcslubu.pl - Jolanta Szarszewska-Bednarz / FotofabrykA / Polskie Stowarzyszenie Fotografów Ślubnych
www.fotofabryka.info.pl
www.fotofabryka.info.pl/blog


FotofabrykA - Rafał Bednarz i Jola Szarszewska-Bednarz, eksperci portalu abcslubu.pl

W fotografii, jak i w życiu, nie lubimy tanich efektów. Stawiamy na indywidualizm, korzystamy z wyobraźni. Podczas fotoreportażu staramy się być niezauważalni, aby wydarzenia mogły toczyć się w swoim rytmie, bez naszej ingerencji. A my... staramy się dać z siebie maksimum czujności, patrzeć i widzieć, aby nie uronić tego, co ważne i nieuchwytne. Emocje, ruch, szczególny gest zawieszony w próżni, niedokończone słowo, moment pozornie wyrwany ze swojego kontekstu - z tych małych szkiełek staramy się budować lustra, w których odbijają się żywe historie, naładowane tym, co ludzkie i osobiste.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj