Pomysł na oryginalne chłodzenie napojów na weselu – suchy lód

Każda para młoda marzy o tym, aby ich wesele było idealne i dopracowane w każdym detalu. Suchy lód to ciekawy sposób na schłodzenie drinków, który zapewni im niską temperaturę i niebanalny wygląd. Nie na każdej imprezie pojawiają się drinki, z których unosi się gęsta mroźna mgła! Co należy wiedzieć o suchym lodzie, aby móc bezpiecznie serwować go na własnym przyjęciu weselnym?

 ślub wesele atrakcje ślubne atrakcje weselne suchy lód chłodzenie napojów

Czym właściwie jest suchy lód?

Suchy lód to zestalony dwutlenek węgla o wyjątkowo niskiej temperaturze -78,5 stopnia Celsjusza. Temperatura ta z jednej strony pozwala na bardzo wydajne i efektywne chłodzenie, zarówno napojów, jak i na przykład transportowanej żywności, z drugiej natomiast wymaga ostrożności, ponieważ bezpośredni kontakt suchego lodu ze skórą może skutkować poważnymi odmrożeniami.

Po suchy lód na imprezach takich jak wesela sięga się głównie ze względu na jego wyjątkowe efekty wizualne. Z napojów schłodzonych za jego pomocą unosi się i opada gęsta biała mgła. Wszystko dlatego, że suchy lód, w przeciwieństwie do swojego bardziej popularnego wodnego zamiennika, nie zmienia się w płyn, a w gaz. Proces ten nazywa się sublimacją, a ze względu na bardzo niską temperaturę dwutlenku węgla, towarzyszy mu powstawanie mlecznej mgły.

Niezbędne akcesoria do chłodzenia napojów suchym lodem

Chociaż suchy lód jest całkowicie bezpieczny w kontakcie z żywnością, ze względu na swoje skrajnie niskie temperatury może powodować poważne odmrożenia. Z tego powodu należy zachowywać środki ostrożności przy transportowaniu suchego lodu czy dodawaniu go do napojów. Oczywiście nie może on swobodnie pływać w szklance – szybko mógłby spowodować zamarznięcie całej jej zawartości, a dodatkowo zwiększać ryzyko odmrożeń ust i okolic twarzy. Wykorzystuje się więc artykuły takie jak kieliszki z podwójnym dnem, w których zimny granulat zostaje zamknięty w dolnej części naczynia, lub mieszadła z niewielką ilością suchego lodu w środku.

Suchy lód w sklepie elod.pl sprzedawany jest w styropianowych opakowaniach dopuszczonych do kontaktu z żywnością, co potwierdzono przyznaniem stosownego atestu. Nie musi być on przechowywany w chłodniczych warunkach – wystarczy odpowiednia izolacja termiczna, aby dobowa strata materiału nie wynosiła zbyt wiele. Suchy lód jest znacznie wydajniejszy w chłodzeniu niż jego mokry odpowiednik z zamrożonej wody. Wyjątkowo niska temperatura pozwala na schłodzenie drinka, butelki, lub puszki w zaledwie kilka sekund.

Jak efektownie podawać napoje z suchym lodem?

Gęsta mgła unosząca się nad kolorowymi kieliszkami to piękna atrakcja na imprezie weselnej, która z pewnością zostanie w pamięci gości i będzie pięknie prezentować się na pamiątkowych zdjęciach. W jaki sposób podawać schłodzone suchym lodem napoje, żeby prezentowały się możliwie najciekawiej? Często wybieraną możliwością są kieliszki i szklanki z podwójnym dnem, w których nie widać, skąd wydobywa się gęsta mgła, co podkreśla niebywałe wrażenie. Do napojów podawanych w innych naczyniach poleca się wybór mieszadełek.

Zamiast schładzać każdy serwowany napój z osobna, wiele osób decyduje się na duży kociołek z lodem, w którym mieści się co najmniej kilka butelek. Żeby taki kociołek wyglądał jeszcze ciekawiej, na jego dnie umieszcza się klatkę na suchy lód, po czym przykrywa się ją warstwą mokrego lodu wodnego. W ten sposób spod butelek włożonych do lodu będzie wydobywał się mroźny dym, a napoje pozostaną idealnie schłodzone.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj