Wydrukuj tę stronę

Podwiązka ślubna - przesądy ślubne niebieskiej podwiązki.

To, że każda Panna Młoda na lewej nodze w dniu ślubu ma ślubną podwiązkę to jasna sprawa. To, że to ślubna tradycja od dawien dawna, też wiadomo. A czy jasna jest symbolika podwiązki ? Przeczytajcie.

Istnieje weselny przesąd, że podczas nocy poślubnej Pan Młody powinien zdjąć z nogi Panny Młodej podwiązkę, najlepiej beż użycia rąk. Ma to być gwarancją udanego pożycia seksualnego.


Czy wiecie,że we Francji zgodnie z tradycją ślubną podwiązkę zdejmuje Pannie Młodej podczas trwania wesela drużba albo mały chłopiec?
W niektórych regionach pociętą na kawałki podwiązkę rozdaje się obecnym na przyjęciu kawalerom, co ma im zapewnić rychły ożenek.
Zdarza się, że podwiązka zostaje "licytowana" wśród gości weselnych, a uzyskana w ten sposób kwota wzbogaca budżet Pary Młodej.
Za oceanem podwiązkę, jak i u nas, zdejmuje sam Pan Młody. Zatrzymuje ją sobie na pamiątkę lub rzuca obecnym na weselu kawalerom.

Kolory podwiązek ślubnych.

fot. Marcin Romanski


Panny Młode często decydują się na podwiązki białe lub ecru, ale najwięcej z nich wybiera kolor niebieski. Wszak ''coś niebieskiego '' ma zapewnić szczęśliwe małżeństwo.
Dawnej Panna Młoda miała podwiązkę w białym kolorze, jako znak swojej czystości i panieństwa. Dziś biała podwiązka niekoniecznie znaczy to samo.

Przesąd podwiązki ślubnej.
Podwiązka ma zapewnić Młodej Parze zgodę, szczęście oraz namiętność w małżeństwie na długie lata.
Niebieska ma zagwarantować wierność męża.

Z całą pewnością warto sobie jednak uświadomić, że to miłość dwojga ludzi gwarantuje udane życie we dwoje, ale.. o podwiązce lepiej nie zapominać.. wszak po co kusić los :)

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Zdjęcia 1-3: Joanna Dorszyk
Zdjęcia 4-5: Marcin Romański

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

5 komentarzy