Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych. Porady ślubne.

Kiedy zaproszenia ślubne zostają wybrane, wybrany też jest tekst zaproszeń, dochodzimy do najtrudniejszej sprawy - odmiany nazwisk.

zaproszenia ślubne 2016
Zaproszenia ślubne - Robimy Śluby


Należy odmienić je prawidłowo w formie dopełniacza: Para Młoda ma przyjemność zaprosić "kogo?", jak i zająć się dalszą odmianą - liczbą mnogą zamieszczaną na kopertach adresowych lub indywidualizowanych.

Większość z nas ma  z kłopoty z odmianą nazwisk na zaproszeniach ślubnych. I choć sprawa czasem wydaje się prosta - wcale tak nie jest.

Poniżej znajdziecie zalecenia dotyczące odmiany nazwisk polskich i obcych (Źródło: Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN, pod red. A. Markowskiego, 2002):

Liczba mnoga:
- Najczęstszym błędem w odmianie nazwisk jest brak odmiany - na zaproszeniach odmieniamy w zasadzie wszystkie nazwiska, np.: Brzozowski - Brzozowskich, Przybycień - Przybycieniów, Cebula - Cebulów, Spychała - Spychałów, Pośpiech - Pośpiechów, itd;
- Jeśli tylko jest możliwe przyporządkowanie nazwiska jakiemuś wzorcowi odmiany, należy je odmieniać;
- W przypadku podwójnego nawiska odmieniamy oba jego człony (w wyszukwiarce wpisuj nazwiska pojedynczo);
- Istnieją nazwiska, które w Bierniku liczby mnogiej mogą przyjmować dwie formy. Niektóre źródła podają, że tylko jedna z nich jest poprawna, inne uznają obie. Do tej grupy należy nazwisko Cukier, które w B. l.mn. przyjmuje formy Cukierów lub Cukrów. Narzędzie dla uproszczenia wyświetli tylko jedną z poprawnych odmian.

Nazwiska żeńskie:
- Odmieniają się tylko nazwiska kobiet zakończone na -a
- Nazwiska o zakończeniu -owa, -ewa odmieniają się tak jak przymiotniki
- Natomiast pozostałe nazwiska żeńskie zakończone na -a odmieniają się tak jak rzeczowniki pospolite o podobnym zakończeniu
- Czasami forma męska nazwiska pozwala na używanie dwóch form żeńskich, np. Łukasz Chudy - Anna Chudy lub Anna Chuda. Obecna wersja narzędzia zakłada pierwszą opcję (Anna Chudy) i dla takiej wersji poda odmianę. Uwaga - gdy nazwisko męskie będzie zakończone na -a (Łukasz Chuda - Anna Chuda), nazwisko żeńskie otrzyma odmianę Chudę (nie: Chudą). Inne przykłady nazwisk z tej grupy: Łukasz Dzika, Łukasz Piękna, Łukasz Wysoka.

Nazwiska męskie:
- Nazwiska na -er, podobnie jak rzeczowniki pospolite (szwagier, kelner), odmieniają się z zachowaniem -e ruchomego, lub rzadziej -nie, np. Romer - Jana Romera/Państwa Romerów, Mahler - Jana Mahlera/ Państwa Mahlerów, ale: Szuster - Jana Szustra/ Państwa Szustrów. O sposobie odmiany decydują różne czynniki, przede wszytkim stopień utrwalenia nazwiska w języku polskim, zwyczaj językowy.

 

A jeśli szukacie pomysłów na Wasze zaproszenia zajrzyjcie na raport zbiorczy zaproszenia ślubne 2016

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

2 komentarzy

  • Link do komentarza kaha niedziela, 13 marzec 2016 23:52 napisane przez kaha

    Najgorsza rzecz nazwiska. Dziękuję za ten tekst

  • Link do komentarza MissGoldfish sobota, 25 kwiecień 2015 15:44 napisane przez MissGoldfish

    Bardzo przydatny post :)
    Jednakże chciałam zauważyć, że nie wszystkie nazwiska żeńskie kończące sie na literę "a" należy odmieniać. Bardzo dużo zależ od samego pochodzenia nazwiska. Sama mam w kręgu znajomych kilka takich przypadków.
    Reasumując - jest to nadal najlepszy i najbardziej treściwy artykuł na ten temat, jaki miałam okazję przeczytać. Jednakże nie zapominajmy o wyjątkach, bo mimo, że są nieliczne to nadal istnieją :)

Skomentuj