Poszetka do garnituru ślubnego – jak wybrać odpowiednią?

Poszetka to ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszeni w marynarce. Zazwyczaj jest wykonana z wysokiej jakości szlachetnych tkanin, np. wełny, kaszmiru, jedwabiu, lnu czy ewentualnie bawełny. Jest synonimem męskiej elegancji i stylu. Często noszona jest do ślubnego garnituru. Jak dobrać poszetkę? Podpowiadamy w poniższym artykule.

poszetka moda męska ślub wesele garnitur ślubny dodatki do garnituru na ślub na wesele modny Pan Młody inspiracje porady HAND_SOME_PL

  1. Poszetka do garnituru dopasowana do koloru krawata
  2. Poszetka dobrana do marynarki
  3. Dopasowanie do koszuli
  4. Współgranie z innymi elementami stroju


Poszetka do garnituru dopasowana do koloru krawata

Najpopularniejszą metodą dobierania chustki jest dopasowanie jej do kolorystyki krawata. Powinny one tworzyć pewien związek, choć nie zaleca się, by były z tej samej tkaniny. Przykładowo, jeżeli krawat jest granatowy, to poszetka również powinna mieć elementy granatowe. W sklepach często spotyka się komplety, w skład których wchodzą krawat i poszetka o takim samym wzorze i fakturze, wykonane z tego samego materiału. Jeśli są one gustowne, to jak najbardziej można zdecydować się na taki zestaw, jednakże wspomniane akcesoria wcale nie muszą koniecznie pochodzić z jednego kompletu. Ważne jest po prostu, by pasowały do siebie stylistycznie. Jest to szczególnie polecany sposób w przypadku weselnego garnituru. Ślubna stylizacja składająca się z chustki i krawata dobranych do siebie kolorystycznie to bardzo eleganckie i estetyczne wizualnie rozwiązanie.

Poszetka dobrana do marynarki

Drugą metodą jest dopasowanie butonierki do koloru marynarki. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy mężczyzna nie założy krawata. Wówczas można dobrać chustkę kolorystycznie do tkaniny marynarki. Przy garniturach jednokolorowych sprawdzi się poszetka o intensywnej barwie lub też mocno wzorzysta, pod warunkiem, że jeden z kolorów będzie nawiązywał do żakietu. Natomiast w przypadku garniturów wielokolorowych, czyli np. w kratkę, mężczyźni mogą szukać interesujących połączeń, biorąc pod uwagę dopasowanie chusty pod kolor kratki. Przykładowo, jeśli marynarka jest szara w czerwoną kratę Księcia Walii, to w zestawie z nią będzie świetnie wyglądała butonierka czerwona.

Dopasowanie do koszuli

Inną metodą na to, jak dobrać poszetkę, jest dopasowanie jej do noszonej koszuli. Jeśli jest ona śnieżnobiała, to również butonierka powinna być w takim kolorze. Z kolei jeżeli koszula jest niejednolita, czyli we wzory, prążki czy kratkę, to dobrze jest wybrać chustkę korespondującą z takowym wzorem. Natomiast aby bardziej podkreślić nieformalny wygląd zestawu, poszetkę można ułożyć w inny sposób, niż w przypadku fraków, smokingów czy garniturów.

Współgranie z innymi elementami stroju

Istotną zasadą, jeśli chodzi o stylizację i odpowiedni dobór poszczególnych części garderoby, jest to, by pasowały one do kompletnego zestawu ubrań, a nie jedynie do bliskiego im elementu. Na przykład, buty powinny pasować nie tylko do spodni, ale całej stylizacji. Podobnie jest z poszetką. Niekoniecznie musi ona pasować do marynarki, koszuli czy krawata. Ważne jest, by ogólnie korespondowała z całym ubiorem, który powinien być przemyślany i spójny. Dlatego też osoby, które posiadają szczególną „smykałkę” do mody, potrafią odpowiednio dobrać butonierkę do koloru spodni, butów, swetra, a nawet skarpetek w taki sposób, że cały zestaw zdaje się być idealnie dopracowany, a każdy jego element znakomicie pasuje do pozostałych. Jednakże w przypadku stylizacji ślubnych, zalecamy jednak stosowanie się do wymienionych wyżej zaleceń, czyli dopasowanie poszetki do krawata. Jest to najbezpieczniejszy i najbardziej pewny sposób na uzyskanie świetnego wyglądu.

 

Artykuł zewnętrzny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj