Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego dla wielu osób wiąże się z poważnym zobowiązaniem na całe życie. Wysokość raty kredytu często równoważy się z wysokością miesięcznej opłaty za wynajem, dlatego coraz więcej osób rozważa wzięcie kredytu hipotecznego nawet na niższych szczeblach swojej kariery lub jako młodzi przedsiębiorcy. To, co może paraliżować, to ilość formalności i wymogów, które należy spełnić w czasie całego procesu ubiegania się o kredyt. O czym należy pamiętać, ubiegając się o kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera?

ślub wesele kredyt hipoteczny mieszkanie deweloper kredyt na mieszkanie porady inspiracje mieszkanie dla nowożeńców


Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera - podstawowe informacje

Wiele różnic będzie wynikało nie tylko z faktu zaciągania kredytu na nieruchomość na rynku pierwotnym czy wtórnym, ale i ze stanu zaawansowania budowy danego kompleksu mieszkalnego. Jeśli nieruchomość jest już wybudowana, to proces ubiegania się o kredyt będzie wyglądał nieco inaczej niż w przypadku takich mieszkań, których budowa dopiero jest w planach lub nadal trwa.
Kredyt hipoteczny także w bardzo niewielkim stopniu można wykorzystać na pokrycie wydatków związanych z wykończeniem mieszkania, dlatego w momencie ubiegania się o taką pożyczkę warto wziąć pod uwagę wszystkie koszty, które wiążą się z urządzeniem mieszkania i ewentualnie wnioskować o dodatkową kwotę kredytu.
Częstym błędem jest przeznaczanie wszystkich oszczędności na poczet wkładu własnego. Taki zabieg może sprawić, że braknie nam środków na wykończenie mieszkania. Warto wziąć to pod uwagę przy zdobywaniu finansowania czy nawet samego kredytu oraz solidnie zidentyfikować swoje potrzeby i możliwości, aby oszacować koszty potrzebne na umeblowanie domu i niezbędne sprzęty. W tym etapie nietrudno o błędną estymację, która może sprawić wiele problemów.
Planujesz zakup mieszkania od dewelopera? Przeczytaj również: www.blogkredytowy.pl/zakup-nieruchomosci-od-dewelopera/

Zakup mieszkania od dewelopera - informacje

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z szeregiem formalności, na które trzeba odpowiednio się przygotować. Jeżeli mieszkanie nie jest jeszcze wybudowane, to etapów, które stoją przed kredytobiorcami, jest naprawdę sporo. 
 
W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy wykorzystujemy pomoc doradcy kredytowego, czy samodzielnie analizujemy oferty banków. Doradca kredytowy wybierze oferty najbardziej pasujące do profilu i możliwości finansowych klienta, a następnie porówna symulacje i pomoże podjąć odpowiednią decyzję (ten proces dzieje się bezpłatnie, doradca rozlicza się z bankiem).
 
Na tym etapie zazwyczaj liczona jest również zdolność kredytowa, którą można wykorzystać do dopasowania mieszkania do możliwości. Warto w tym kroku dokładnie przeanalizować zarówno nieruchomość, jak i renomę oraz odpowiedzialność dewelopera. Sprawdzenie, czy inwestycja ma wymagane zezwolenia oraz jak kształtuje się plan zagospodarowania przestrzennego, jest konieczne przed podjęciem finalnej decyzji. Deweloperzy zazwyczaj są dobrze przygotowani na formalności dla swoich klientów i oferują im pełne, gotowe pakiety dokumentów do przedłożenia w banku. 

Po podpisaniu umowy deweloperskiej (warto negocjować z deweloperem przed jej podpisaniem - można, na przykład, zaoszczędzić na kosztach aktu notarialnego lub nieco zejść z ceny), nadchodzi czas na uruchomienie kredytu i procedur związanych z aktem notarialnym.
 
Kompletowanie dokumentów wymaganych podczas wnioskowania o kredyt będzie się różnić w zależności od tego, czy podmiotem ubiegającym się o kredyt jest klient indywidualny, czy przedsiębiorca. Bank poprosi o przedłożenie oświadczeń o niezaleganiu ze składkami ZUS, wyciągów bankowych i informacji o dochodach. Warto złożyć wnioski w kilku bankach. 
 
Następnie, przychodzi czas na podpisanie umowy kredytowej i wpłacenia wkładu własnego do dewelopera, “brakującą” część pokrywa bank. Ciekawostką jest, że te pieniądze zazwyczaj i tak przechodzą przez konto osoby, która kredyt zaciąga. 
 
Po oddaniu nieruchomości do użytku przychodzi odpowiedni moment na fizyczne podpisanie aktu notarialnego dla pełnej ochrony praw nabywcy, i opłacenie podatku PCC3. Nieruchomość należy także odpowiednio ubezpieczyć, a po wyodrębnieniu księgi wieczystej i ustanowieniu hipoteki kolejnym krokiem jest zgłoszenie się do banku w celu anulowania ubezpieczenia pomostowego i obniżenia oprocentowania. 
 
Warto pamiętać, że zakup nieruchomości z rynku pierwotnego wiąże się z brakiem podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości nieruchomości z rynku wtórnego. To istotna informacja, która może zaważyć na decyzji, czy warto zakupić mieszkanie od dewelopera, czy poza rynkiem pierwotnym. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy – nieruchomości z rynku wtórnego często są już wykończone i umeblowane na tyle, że spokojnie można się do takiego mieszkania czy domu wprowadzić. Nie będzie to jednak taka sama atmosfera, jaka towarzyszy przeprowadzce do zupełnie nowego, urządzonego od A do Z po Twojemu, mieszkania. Deweloperzy dysponują szerokim wachlarzem kontaktów do notariuszy, projektantów czy ekip remontowych, zatem ich wsparcie nie musi skończyć się w chwili podpisania umowy kupna-sprzedaży.

 

Artykuł zewnętrzny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj