Jak wyciszyć sypialnię mieszkając z teściami

Sypialnię warto w projekcie domu umieścić tak, aby nie sąsiadowała ona z pomieszczeniami emitującymi hałas jak np. łazienka. Często jednak nie mamy wpływu na rozkład całego mieszkania i musimy się dostosować do zastanego planu pomieszczeń. Wtedy z pomocą przychodzą nam ciekawe rozwiązania umożliwiające wyciszenie pokoju, czy też naszej tytułowej sypialni.

O czym powinniśmy wiedzieć zanim przystąpimy do pracy?

Na początek warto rozróżnić dwie kwestie, o których można mówić w ramach wyciszania pomieszczeń mieszkalnych. Wyciszenie to poprawa akustyki wnętrza – unikanie pogłosu czyli dźwięków odbijających się głównie od powierzchni płaskich. Zwiększa to przede wszystkim komfort rozmowy z drugą osobą, a także poprawia jakość dźwięku podczas np. oglądania telewizji czy słuchania muzyki. Izolacja akustyczna natomiast związana jest z niesłyszeniem się wzajemnie przez przegrodę budowlaną np. ścianę. Dobrze wyizolowane ściany pozwolą uniknąć sytuacji, w której my słyszymy rozmowy sąsiada, a pozostali domownicy słyszą odgłosy dobiegające z innych pomieszczeń mieszkania.

Jakie są najprostsze tzw. domowe sposoby wygłuszenia sypialni?

Podstawowym elementem wyposażenia naszej sypialni, który będzie wpływał na tłumienie dźwięków w pomieszczeniu oprócz mebli, jest dywan, bądź też wykładzina dywanowa. Miękkie materiały pochłaniają dźwięk, co już stanowi pewnego rodzaju wyciszenie pomieszczenia. Ułożenie płytek w sypialni natomiast, spotęguje ilość dźwięku „odbijającego się” od twardej powierzchni, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia hałasu wewnątrz pomieszczenia. Płytki będą zwiększały poziom tzw. dźwięków uderzeniowych takich jak np. kroki, a także będą przenosiły nasze stuki czy tupanie do innych pomieszczeń znajdujących się w budynku. Tworzące się w wyłożonym płytkami pomieszczeniu echo spotęguje zatem każdy powstający w sypialni dźwięk.

Kolejny element wyposażenia sypialni, który pomoże nam ograniczyć dźwięki wydobywające się i dochodzące do sypialni to drzwi. Koniecznie zamontujmy te z progiem. Będzie on stanowił kolejną przeszkodę dla fal dźwiękowych pojawiających się w naszym mieszkaniu.

----------------------------------------------------------------------------

PAMIĘTAJ, by do sypialni małżeńskiej zastosować drzwi pełne z dodatkowym wyciszeniem i uszczelką. Będą one stanowiły znaczne odcięcie się od hałasu.

UNIKAJ drzwi z dużą powierzchnią szklenia, gdyż takie będą potęgować poziom dźwięków, przenosząc drgania, a tym samym dźwięk do wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

----------------------------------------------------------------------------

Okna także pomogą nam stłumić hałas dobiegający z zewnątrz. Większość okien posiada odpowiednie cechy izolacyjności akustycznej. Warto pamiętać, że samo rozszczelnienie okien, bez otwierania ich, powoduje wzrost hałasu o około 20%. Również materiałowe zasłony czy rolety będą tłumić dźwięki, w przeciwności do żaluzji metalowych, które stanowią dodatkowe, niepotrzebne źródło hałasu.

Wszystkie meble znajdujące się w sypialni, także stanowią swojego rodzaju wytłumienie dźwięków, zwłaszcza meble miękkie, tapicerowane jak fotele, sofa czy duże łóżko. Niepożądane są natomiast płytki zarówno na podłodze jak i na ścianie, jako element dekoracyjny. Stanowią one bowiem kolejną twardą powierzchnię, która będzie potęgowała dźwięki, tworząc pogłos, dokładnie tak, jak w łazience ze ścianami pokrytymi płytkami. Unikajmy zatem dużych, gładkich, twardych powierzchni, gdyż one właśnie odbijają dźwięk, zamiast pochłaniać go. Jeśli w sypialni znajduje się podłoga drewniana – z litego drewna czy panele podłogowe, warto chociaż częściowo zakryć je dywanikiem czy innym materiałowym chodnikiem, co wytłumi nam dźwięki w pomieszczeniu.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Na oświetlenie. Lampy dostępne na rynku mają coraz niższej jakości komponenty. Oświetlenie takie buczy i brzęczy, zatem wydaje z siebie kolejne niepożądane przez nas dźwięki. Również potrafi ono wpadać w rezonans np. kiedy klaszczemy – zaczyna drgać, tworząc dodatkowy dźwięk. Dlatego warto do naszego pomieszczenia dobrać oświetlenie dobrej jakości, aby uniknąć emisji dodatkowego hałasu. To samo dotyczy zasilania oświetlenia – w razie potrzeby warto wyprowadzić je poza sypialnię.
Montując klimatyzację lub wentylator także warto spojrzeć na nią jak na dodatkowe źródło dźwięku. Są oczywiście urządzenia tego typu z tzw. cichymi trybami pracy, które działając emitują hałas na stosunkowo niskim poziomie 25-35 db. Jeśli jednak są to głośniejsze urządzenia, zamontujmy je poza obrębem sypialni, aby nie podnosiły niepotrzebnie poziomu hałasu.

----------------------------------------------------------------------------

Wprowadź zieleń do sypialni. Rośliny, zwłaszcza z dużą ilością drobnych liści, potrafią pochłaniać i rozpraszać dźwięki obecne w pomieszczeniu.
Dużym kwiatem doniczkowym możemy, nie tylko ozdobić sypialnię, ale także poprawić środowisko akustyczne pomieszczenia.

----------------------------------------------------------------------------

Słyszę sąsiadów i innych domowników, a oni słyszą mnie. Jakie rozwiązania są w zasięgu naszych rąk?

Z pomocą przychodzą firmy zajmujące się poprawianiem akustyki pomieszczeń, a także redukcją pogłosu i hałasu we wnętrzach. Oferują one szeroką gamę materiałów do poprawy akustyki wewnątrz pomieszczeń. Są to panele poprawiające odbiór dźwięków w przypadku użytkowania np. kina domowego czy innego sprzętu muzycznego w pokoju. Panele tego typu, np. w formie przypominającej tabliczkę czekolady umieszczonej na ścianie, pochłaniają dźwięk, uniemożliwiając jego wielokrotne odbijanie się od ścian, a tym samym redukują pogłos.

jak wyciszyc mieszkanie, panele akustyczne do wyciszania, cicha sypialnia

----------------------------------------------------------------------------

Nie wyklejaj wszystkich ścian w pomieszczeniu panelami akustycznymi.
Efekt wyklejenia wszystkich ścian sprawi, że będziesz się czuł w takim pomieszczeniu nienaturalnie. Nie budujemy przecież tzw. komory bezechowej.

----------------------------------------------------------------------------

Polecamy wyklejenie panelami ściennymi jednej ze ścian, najlepiej tej za wezgłowiem łóżka oraz zastosowanie kilku paneli rozproszonych na pozostałych ścianach, co daje bardzo dobry efekt i wizualny – ciekawą aranżację przestrzeni oraz akustyczny. Jeśli na podłodze naszej sypialni znajduje się już dywan, nie ma potrzeby montowania paneli wygłuszających na suficie. Zastosowanie jednej powierzchni pochłaniającej dźwięk, powoduje, że sufit dźwięki odbija, dywan na podłodze zaś je pochłania.
Aby zwiększyć współczynnik pochłaniania można zastosować dodatkowy podkład pod dywan lub wykładzinę dywanową. Podkłady takie jak np. AKU-PR140/5 powinny być używane pod panele podłogowe.
W sytuacji, gdy w sypialni, na ścianie naprzeciw łóżka znajduje się telewizor, panele zamontowane powinny być za łóżkiem czyli za naszymi uszami, a jeśli w pomieszczeniu znajduje się dodatkowy system audio, panele wygłuszające montuje się bezpośrednio za kolumnami sprzętu grającego. Panele montowane powinny być w obszarze naszego słyszenia. Zatem jeśli siedzimy na sofie, panele na ścianie mogą zaczynać się od wysokości pół metra nad podłogą.

----------------------------------------------------------------------------

W sypialni z dużym, nisko osadzonym łóżkiem, panele akustyczne powinny zaczynać się nisko nad ziemią, tak, aby pochłaniać dźwięki słyszane przez nas w pozycji leżącej.

----------------------------------------------------------------------------

Do wygłuszania zastosować można wykładziny dywanowe naścienne, ale również tapeta może przykryć nam element wygłuszający.
Dekoracyjna okładzina gipsowa, ułożona w odpowiedni sposób będzie pełniła funkcję wygłuszającą. Do wyboru mamy także różne ustroje akustyczne, pochłaniające odpowiednie pasmo dźwięku, które formą imitują np. kolejny głośnik wchodzący w skład kina domowego czy innego sprzętu audio.

Czy montaż paneli jest trudny? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed ich zastosowaniem?

Układanie paneli pochłaniających dźwięk nie jest trudne. Poradzi sobie z nimi każdy, kto choć raz układał w pokoju tapetę ścienną. Stosowanie paneli wygłuszających nie wymaga użycia gruntu czy innego przygotowania powierzchni. Do przyklejenia paneli wygłuszających wystarczy gładka, równa ściana, ewentualnie może zostać zaimpregnowana przed użyciem kleju. Przyklejenie panelu jest niezwykle proste – klej w sprayu nanosimy na ścianę i przyklejamy panel. Dla zwiększenia „siły” trzymania warto zastosować kombinację kleju w sprayu i kleju montażowego.

jak wyciszyc mieszkanie, panele akustyczne do wyciszania, cicha sypialnia


Dzięki łatwości montażu panel taki w równie prosty sposób można zdemontować i wykorzystać powtórnie, zaś klej usunięty może zostać ze ściany za pomocą środków dedykowanych do tego typu klejów. Nieumiejętne odklejanie paneli może jednak spowodować ich trwałe uszkodzenie. Dostępne są zarówno panele tzw. surowe z pianki akustycznej jak i miękkie w dotyku, niczym zamsz. Nie wymagają specjalnego traktowania – wystarczy odkurzać je z brudu, w razie zachlapania przetrzeć po prostu wilgotnym materiałem.

jak wyciszyc mieszkanie, panele akustyczne do wyciszania, cicha sypialnia

Jakie efekty dekoracyjne możemy uzyskać za pomocą wspomnianych paneli?

Tutaj nie ma ograniczeń. Mogą to być jednokolorowe panele, tworzące na ścianie „tabliczkę czekolady”, ale również można pokusić się o wykonanie na panelu indywidualnego jednokolorowego wzoru jaki sobie wymyślimy. Na piance, z której zrobiony jest panel można również nadrukować laserowo obraz. Co oznacza, że nie tylko wyciszymy naszą małżeńską sypialnie, ale i ładnie ją urządzimy umieszczając na panelach np. widok z okna podczas podróży poślubnej, własne zdjęcie ślubne czy inny obraz.


Dla osób, które chcą ukryć obecność paneli wygłuszających w pomieszczeniu, istnieje opcja ukrycia wygłuszenia za tkaniną czy okładziną drewnianą. Wyciszenie pomieszczenia może także przyjąć formę obrazu, za którym umieszczony będzie element pochłaniający. Także już gotowy obraz klienta może zostać przerobiony w taki sposób, aby pochłaniał dźwięk.

O czym nie powinniśmy zapominać?

----------------------------------------------------------------------------

Pamiętaj, że nie musisz wygłuszać wszystkich ścian czy całego sufitu.
Zastosowanie zaledwie 4m2 paneli wyciszających daje słyszalny efekt akustyczny przy pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni.

----------------------------------------------------------------------------

W akustyce znaczenie ma objętość pokoju. Najważniejsze informacje jakie potrzebujemy, planując wyciszenie jakiegokolwiek wnętrza, to nie tylko długość i szerokość pomieszczenia, ale także jego wysokość.
Ważna jest ilość drzwi, a także rodzaj okien (dachowe, balkonowe) oraz jakie planujemy wstawić do pomieszczenia meble oraz sprzęt audio. Ważny jest rodzaj podłogi oraz sufitu, konstrukcja ścian, materiały z jakich są zbudowane oraz czy ściany są izolowane styropianem, czy są wyrównywane za pomocą klejonych płyt gipsowych, które przyklejone w niedbały sposób na tzw. placki, tworzą swojego rodzaju głośnik.

A najważniejsze, to powinniśmy pamiętać o tym, że oczywiście wiele rzeczy możemy zrobić sami, ale w dzisiejszych czasach - nie musimy. Warto specjalistyczne prace oddawać w ręce fachowców.

Z Ireną Zajdel, Prezesem Firmy VALENT Wnętrza & Remonty & Wykończenia, rozmawiała Marta Bławiczak-Sikora.
www.valent.pl

Artykuł powstał we współpracy z firmą APAMA acoustic project.

A już za miesiąc odkrywamy tajniki: „Mieszkania po babci”, czyli remont generalny mieszkania w starym budownictwie.

Oceń ten artykuł
(18 głosów)

6 komentarzy

  • Link do komentarza edytonia piątek, 17 sierpień 2018 21:50 napisane przez edytonia

    Ładne i niedrogie łóżko zamówiłam w sklepie Internetowym. Od dłuższego czasu szukałam odpowiedniego. Szkoda, że wcześniej nie wpadłam na ten artykuł bo są tutaj opisane istotne sprawy. Niestety nie miałam szczęścia i razem z mężem mieszkamy z teściami więc doskonale wiem co oznacza brak intymności. Oprócz łóżka kupiłam jeszcze stolik nocny. Jeszcze takiego nie widziałam, z pewnością wyróżnia się na tle innych mebli https://www.wikimeble.pl/STOLIKI_NOCNE . Polecam

  • Link do komentarza Dominisia85 piątek, 10 sierpień 2018 11:09 napisane przez Dominisia85

    Super pomysł wyciszanie sypialni, ale powiedzcie na czym spać, szukam fajnego łóżka małżeńskiego macie jakieś pomysły?

  • Link do komentarza Karina poniedziałek, 25 czerwiec 2018 11:43 napisane przez Karina

    My z mężem zdecydowaliśmy się na ścianę akustyczną w naszym mieszkaniu. Wybór był dosyć trudny ale w końcu padło na ściankę firmy Sowam Swg 120 i jesteśmy bardzo zadowolenia bo spełnia wszystkie wymagania. Genialnie wygłusza dźwięk dzięki czemu teraz żadne z nas sobie nie przeszkadza.

  • Link do komentarza Karina poniedziałek, 25 czerwiec 2018 11:42 napisane przez Karina

    My z mężem zdecydowaliśmy się na ścianę akustyczną w naszym mieszkaniu. Wybór był dosyć trudny ale w końcu padło na ściankę firmy Sowam Swg 120 i jesteśmy bardzo zadowolenia bo spełnia wszystkie wymagania. Genialnie wygłusza dźwięk dzięki czemu teraz żadne z nas sobie nie przeszkadza.

  • Link do komentarza Dominikaaaaaa wtorek, 08 maj 2018 14:04 napisane przez Dominikaaaaaa

    Ja na szczęście nie mieszkam z teściami (chociaż bardzo ich lubię, ale wiadomo zawsze lepiej mieszkać samemu :D). W celu wyciszenia na suficie zainstalowaliśmy podwieszany sufit a pod panele daliśmy Pianomat - http://www.pianomat.pl/produkty/pianowood/, który wyciszył i docieplił podłogę. Mamy ciszę i spokój. Pracuję w domu, więc jest to dla mnie bardzo ważne.

  • Link do komentarza Olenka wtorek, 10 listopad 2015 19:49 napisane przez Olenka

    Ciekawy temat ;)

Skomentuj