Klimatyzacja w mieszkaniu – tak czy nie?

Gdy nadchodzi prawdziwe lato, naszym marzeniem jest znaleźć się w klimatyzowanym pomieszczeniu – czy to biurze, sklepie czy nawet samochodzie. Trudno wyobrazić sobie te miejsca bez przyjemnego chłodu. A co z własnym mieszkaniem? Coraz częściej przekonujemy się, że „klima” w naszym gniazdku to komfortowe rozwiązanie, a nie luksus, a nawet… temat tabu. Oczywiście jak prawie każde rozwiązanie do domu także i klimatyzacja ma swoje plusy i minusy. Postaram się przedstawić je wszystkie, by łatwiej było podjąć decyzję.

mieszkanie dla nowozencow, pierwsze gniazdko

Tanio nie będzie, ale…

Jedną z najczęściej wymienianych wad montaż klimatyzacji w prywatnym domu/mieszkaniu jest cena. Oczywiście tanio nie będzie, ale… warto jednak popatrzeć na to z punktu widzenia korzyści. Na najtańszą opcję możemy liczyć już granicach 1500-2500 złotych. Do tego trzeba doliczyć montaż (minimum kilkaset złotych). Dla wielu osób taka kwota jest jeszcze do przejścia (przy kosztach urządzenia całego mieszkania często jest to przysłowiowa kropla w morzu). Ale przecież to nie jedyne koszty związane z klimatyzacją. Trzeba liczyć się też z eksploatacją. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne rozwiązania z tego zakresu są naprawdę oszczędne. Niegdyś klimatyzatory schładzały temperaturę do pożądanej i się wyłączały (by potem włączyć się ponownie). Dzisiejsze urządzenia działają inaczej – posiadają energooszczędne silniki i wentylatory. Efekt? Mniejsze zużycie prądu. Trudno podać szacunkowe koszty takiej eksploatacji, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Przy dużych upałach, czyli w momencie gdy klimatyzacja pracuje najintensywniej, dzienne koszty zużycia to maksymalnie kilka złotych (przy nowoczesnym, a co za tym idzie droższym urządzeniu, ok. 2-3 złotych).

Mity na temat klimatyzacji

Dzisiejsze systemy klimatyzacyjne są zupełnie inne niż te, którymi raczyliśmy się przed laty. Stąd pewnie wynika jeszcze sporo mitów krążących wokół tego typu rozwiązań. Jeden z nich odnosi się do… grzybów, wirusów i bakterii, które ponoć czają się w klimatyzacji. Oczywiście dzisiaj nie musimy się tego obawiać. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są we wszelakie zabezpieczenia oraz filtry. Poza tym klimatyzację należy odświeżać – czyścić, wymieniać filtry (to niestety dodatkowy koszt, ale ponoszony sporadycznie). Aby klimatyzacja działała poprawnie, trzeba o nią dbać i przede wszystkim stosować się do zaleceń producenta. Inny mit dotyczy infekcji układu oddechowego, które podobno pod wpływem „klimy” tworzą się nagminnie. Oczywiście, jeśli różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz jest zbyt duża, to automatycznie jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienia (szczególnie osoby starsze i dzieci). Poprawne korzystanie z klimatyzacji powinno wykluczyć ten problem. Kolejny mit? Klimatyzatory działają bardzo głośno. Oczywiście nie te nowoczesne, których głośność dostosowana jest do norm. I ostatni – wygląd. „Klimatyzatory są brzydkie i nie pasują do niczego” – często słyszę taką opinię. Nie jest tak źle – znajdziemy sporo opcji designerskich, poza tym urządzenie można zawsze obudować czy zamaskować w inny sposób – w tym na pewno pomoże sprawny projektant wnętrz.

Komfort = dobre samopoczucie

A o zaletach klimatyzacji chyba nie trzeba długo i dużo mówić. Brak duchoty w mieszkaniu, mniej kurzu (o tak!), przyjemna temperatura, która wpływa na dobre samopoczucie – to wszystko, nie tylko w upały, ma ogromny wpływ na komfort mieszkania. Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale i ogrzewają, co może się przydać podczas niższych temperatur na zewnątrz.

Jaki klimatyzator wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ rynek daje nam do wyboru sporo opcji. Wybierając odpowiednie rozwiązanie trzeba mieć na uwadze przede wszystkim wielkość mieszkania. Proste urządzenia wystarczą na niewielkich powierzchniach, te bardziej złożone warto wybrać dla większych mieszkań. Warto jednak zainwestować w lepszy system, który pozwoli nam dogrzewać, regulować wilgotność czy oczyszczać powietrze. W razie wątpliwości zawsze warto podpytać fachowca, który doradzi jaka opcja w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej.


Tekst i Zdjęcia: Irena Zajdel, Valent.pl
www.valent.pl

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

2 komentarzy

  • Link do komentarza marketta piątek, 22 czerwiec 2018 22:11 napisane przez marketta

    markizy pionowe montowane po zewnętrznej stronie okien to bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Płacisz raz i korzystasz, a klima jednak sporo energii ciągnie.

  • Link do komentarza Ashley czwartek, 14 czerwiec 2018 09:46 napisane przez Ashley

    Bardzo źle znoszę upały... Dlatego dla mnie klimatyzacja w okresie letnim jest obowiązkowa!

Skomentuj