Łazienka – jedna czy dwie?

Choć mówi się o tym, że to kuchnia jest sercem domu/mieszkania, to jednak nikt nie zaryzykowałby umniejszania znaczenia łazienki. To pomieszczenie, które często jest… przyczyną domowych konfliktów. Rozwiązaniem mogą okazać się dwie łazienki, a właściwie to jedno pomieszczenie z prysznicem/wanną i toaletą i osobne z dodatkowym WC. Kaprys? Luksus? A może po prostu pełna wygoda wszystkich domowników.

mieszkanie dla nowozencow, lazienka w mieszkaniu, pierwsze wspolne mieszkanie

Przeciw dodatkowej łazience

Łazienka jest dość problematycznym wnętrzem. Praktycznie cały czas jest tam mokro i wilgotno. Konieczność podłączenia wszelakiej armatury i sam charakter pomieszczenia sprawiają, że w przypadku aranżacji musimy mieć na uwadze wiele niezbędnych i często wymagających rozwiązań projektowych. To jeden z powodów, dla których w wielu domach czy mieszkaniach, w których jest sporo przestrzeni, odchodzi się od pomysłu tworzenia dodatkowego pomieszczenia z WC. Kolejną barierę stanowi cena. Wykończenie łazienki jest zazwyczaj sporo droższe niż innego pomieszczenia o tej samej powierzchni. Tak naprawdę mówimy jednak o jednorazowym wydatku. Oczywiście są też koszty wykończenia i eksploatacji. Kolejny argument przeciw dodatkowej łazience? Zazwyczaj szkoda nam miejsca na wnętrze, w którym teoretycznie spędzamy najmniej czasu. Wolimy zagospodarować tę przestrzeń inaczej, np. do nauki, pracy czy relaksu? Czy słusznie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie.

mieszkanie dla nowozencow, lazienka w mieszkaniu, pierwsze wspolne mieszkanie

Za dodatkową łazienką

Nad dodatkowym pomieszczeniem sanitarnym w domu czy w mieszkaniu powinni zastanowić się domownicy, których jest więcej niż dwoje. Warto poznać swoje priorytety. Być może jedna łazienka to strzał w dziesiątkę – nie tworzą się kolejki, a co za tym idzie – napięta atmosfera związana z poczuciem, że możemy spóźnić się do pracy/szkoły. Co jednak wtedy, gdy domownicy spędzają sporo czasu w łazience przez co generuje się sporo konfliktów? Wtedy bardzo pomyśleć o zagospodarowaniu przestrzeni na dodatkową toaletę. By… żyło się lepiej! :) Wszelkie argumenty przeciw odchodzą w niepamięć, gdy wyobrazimy sobie spokojne poranki i te relaksujące wieczory, gdy będzie można do woli wylegiwać się w wannie wypełnionej pachnącą pianą.

mieszkanie dla nowozencow, lazienka w mieszkaniu, pierwsze wspolne mieszkanie

Co warto wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim wyposażenie dwóch pomieszczeń sanitarnych, o ile się na nie zdecydujemy. O ile dwie toalety w tej sytuacji wydają się oczywiste, to wanna i prysznic już nie. Jeśli jednak przestrzeń nam na to pozwala (i budżet), warto w jednym wnętrzu postawić wannę, a w drugim prysznic. Wtedy już na pewno nie doprowadzimy do porannego czy wieczornego zakorkowania. Każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od tego czy akurat ma czas i ochotę na długą kąpiel czy po prostu szybki i odświeżający prysznic. Taki podział daje nam też ciekawe pole do manewrów aranżacyjnych. Pomieszczenie z prysznicem może być bardziej praktyczne – możemy umieścić tam też kącik do przewijania dziecka i pralkę. Wnętrze z pralką będzie naszą oazą spokoju i relaksu! Nie ma też potrzeby urządzać obu łazienek w jednym stylu. Możemy zaszaleć. W razie wątpliwości zawsze warto poprosić o pomoc projektanta wnętrz.

Tekst i zdjęcia: Irena Zajdel, Valent.pl
www.valent.pl

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Skomentuj